Mrazek2

Český brankář Petr Mrázek odchytal po měsíční pauze způsobené zraněním druhý zápas během šesti dnů a pomohl v pátečním utkání NHL 18 úspěšnými zákroky k vítězství Caroliny v Anaheimu 4:1. Shodně asistencí pomohli k výhře Dallasu doma nad San Jose 3:2 obránce Roman Polák a útočník Radek Faksa.

Spolu s nimi se radoval z úspěšného výsledku na ledě i forvard Martin Hanzal, který po zranění debutoval v sezoně a vrátil se po téměř desetiměsíční pauze.
Mrázek se dočkal výhry
Po měsíční pauze způsobené zraněním v dolní polovině těla odchytal Mrázek druhé z posledních tří utkání Hurricanes a mohl slavit vítězství poprvé od 26. října, kdy přispěl k domácímu úspěchu proti San Jose 4:3 po nájezdech. Odchovanec Vítkovic předvedl kvalitní výkon už v neděli při svém návratu z marodky, kdy na ledě Los Angeles Kings inkasoval jen jednou z 34 střel, ale porážce 0:2 nezabránil.

Pesceho trefa proti Anaheimu

I v Anaheimu pustil za svá záda puk pouze jednou a tentokrát toho Carolina dokázala využít. Hurricanes od 12. minuty prohrávali, když inkasovali ve vlastním oslabení. Mrázkovi sice po úniku Jacoba Silfverberga pomohla levá tyč, ale v pokračující akci si švédský útočník spravil chuť tečí střely Jakea Dotchina a oslavil svůj 100. gól v NHL.
Mrázek už ale ve zbytku zápasu Ducks branku nepovolil. Po 113 sekundách druhé třetiny vyrovnal svou první trefou v 11. zápase v NHL dvaadvacetiletý útočník Clark Bishop a ve třetí třetině Carolina strhla vítězství na svou stranu.
V čase 41:56 si připsal vítězný gól Brett Pesce a za 61 sekund zvýšil Justin Williams na 4:1. Při hře Anaheimu bez brankáře pečetil výsledek Sebastian Aho. Carolina zabrala po třech porážkách a Ducks naopak neuspěli poprvé po pěti výhrách.
Hanzalův vítězný návrat
Poprvé od 21. února se v dresu Dallasu objevil Hanzal, který doléčil zranění zad a mohl si se svými spoluhráči vychutnat úspěšný zápas. Stars vyhráli celkově popáté za sebou. Navrátilec nebodoval, ale po asistenci si připsali oba jeho čeští spoluhráči Polák a Faksa.
Podíleli se na obratu skóre. Hosté vedli od poloviny úvodní části po trefě Evandera Kane, ale ve 25. minutě po Polákově přihrávce vyrovnal Mattias Janmark. Český bek v obranném pásmu čelem ke své brance odvrátil bekhendem puk tak, že se Janmark dostal do úniku a překonal Martina Jonese z pravého kruhu střelou nad vyrážečku.

Hanzalův tvrdý hit na Donskoie

Pro Poláka to byla první asistence a druhý bod v 26 zápasech v této sezoně. Do statistik se zapsal po osmnáctizápasovém půstu. Naposledy 25. října přispěl gólem k domácí výhře nad Anaheimem 5:2.
V čase 44:38 otočil stav Miro Heiskanen a asistoval mu i Faksa, který si polepšil na devět bodů za čtyři branky a pět asistencí z 29 utkání v sezoně. Hned za 108 sekund zvýšil na 3:1 Brett Ritchie a za hosty už jen zkorigoval výsledek Logan Couture.
Jednatřicetiletý Hanzal nastoupil ve druhé formaci s Devinem Shorem a Jasonem Spezzou. Na ledě strávil 12 minut a 22 sekund, připsal si jednu střelu na branku, jeden hit a jednu zblokovanou střelu. Dostal příležitost v přesilovkách (2:23 minuty) i v oslabení (0:49).
"Byl to pravděpodobně nejtěžší zápas mé kariéry. Cítil jsem v první třetině, že jsem trochu nervózní. Ve druhé třetině to bylo lepší, ale ve třetí mi došla šťáva. Musím se zlepšit," podotkl Hanzal.
Celkem se v utkání představilo pět českých hokejistů. V sestavě Sharks nechyběli obránce Radim Šimek a útočník Tomáš Hertl. Forvard Lukáš Radil zůstal podruhé za sebou jen na tribuně.
McDavid zářil
Gólem a třemi asistencemi se podepsal pod vítězství Edmontonu nad Minnesotou 7:2 kapitán Oilers Connor McDavid a předvedl svůj druhý čtyřbodový zápas v sezoně. Tým jednadvacetiletého držitele Art Ross Trophy pro nejproduktivnějšího hráče NHL z minulých dvou ročníku potvrdil formu a vyhrál popáté z posledních šesti utkání.
Edmonton se zvedl pod novým koučem Kenem Hitchcockem, který nahradil 20. listopadu odvolaného Todda McLellana. Zkušený trenér, který 17. prosince oslaví 67. narozeniny, v devíti utkáních na lavičce Oilers slavil šest výher a dosáhl na sedm bodů. Dva góly a asistenci si připsal Leon Draisaitl.

McDavidův parádní zásah proti Minnesotě

Allen vychytal Jets
St. Louis vyhrálo na ledě Winnipegu 1:0 a rozhodl o tom v 35. minutě v přesilové hře Colton Parayko. Brankář Jake Allen si díky 26 úspěšným zákroků připsal první čisté konto v sezoně a celkově 17. v dresu Blues. Překonal tak v klubovém pořadí Glenna Halla a na třetí místě má před sebou jen Briana Elliotta (25) a Slováka Jaroslava Haláka (20).
"Museli jsme je obránit. Byla to pro nás výzva, především po tom, co s námi provedli v minulém zápase na našem hřišti," prohlásil Allen. St. Louis s Winnipegem prohrálo 24. listopadu doma 4:8 a pětkrát se trefil finský kanonýr Patrik Laine. Allen v tehdejším duelu střídal ve 37. minutě Chada Johnson za stavu 2:6 a inkasoval dvakrát z 11 střel.