Souhrn: Mrázek ozdobil návrat do Detroitu výhrou

Český brankář slavil v dresu Caroliny proti svému bývalému týmu vítězství 3:1 a pomohl k němu 20 zákroky

Napsal NHL.com/cs @NHLcz

Brankář Petr Mrázek vychytal při svém návratu na led bývalého působiště výhru Caroliny nad Detroitem 3:1. Připsal si 20 úspěšných zákroků a Hurricanes i díky němu ukončili sérii tří porážek. Bodově se v pondělním čtyřzápasovém menu prosadili dva Češi. Útočník Jakub Vrána přispěl přihrávkou k vítězství Washingtonu ve Vancouveru 3:1 a forvard Jakub Voráček asistoval u jediné branky Philadelphie při prohře s Coloradem 1:4.

Mrázkův podařený návrat do Detroitu

V dresu Red Wings, kteří jej draftovali v roce 2010 v pátém kole na 141. pozici, strávil Mrázek převážnou část své kariéry v NHL od roku 2013 až do letoška. Ale 19. února byl vyměněn do Philadelphie. V dresu Flyers už se v Detroitu představil 20. března při prohře 4:5 po nájezdech inkasoval do poloviny zápasu třikrát z 19 střel a za stavu 1:3 jej vystřídal Alex Lyon.

S Hurricanes, s nimiž 1. července podepsal jako nechráněný volný hráč roční smlouvu, si vystoupení v Little Caesars Areně užil šestadvacetiletý rodák z Ostravy daleko lépe. Překonal ho jen v 53. minutě po přečíslení a přihrávce Thomase Vaneka Andreas Athanasiou, který snížil na 1:2.

Mrázek byl v utkání dlouho bez práce a Hurricanes vedli na střely na branku 14:0, než musel v čase 13:31 český gólman zasáhnout betonem proti obránci Dennisovi Cholowskimu. Pak už musel pochytat další šance včetně úniku Justina Abdelkadera v 16. minutě.

"Člověk se vždycky cítí daleko lépe, když se vyhraje. Jsem dnes opravdu šťastný," řekl Mrázek, který si ve svém pátém zápase v barvách Caroliny připsal druhé vítězství.

"K Petrovu dnešnímu vystoupení ani není třeba něco říkat. Věděl jsem, že to pro něj bude výjimečný večer. Bylo skvělé sledovat výkon, jaký předvedl," ocenil Mrázka kouč Caroliny Rod Brind'Amour.

Hurricanes vedli díky využitým přesilovým hrám. Nejdříve se 95 sekund před koncem první třetiny prosadil Justin Faulk a ve 29. minutě zvýšil na 2:0 Micheal Ferland. Asistoval mu i Sebastian Aho, který díky tomu bodoval i v devátém utkání v sezoně. V závěru pečetil výsledek v oslabení při hře Detroitu bez gólmana do prázdné branky Jordan Martinook.

Detroit, jehož počíná sledovali jen z tribuny obránce Filip Hronek a útočník Martin Frk, si připsal osmou porážku z devíti utkání v ročníku. "Je to těžké, když zaspíme a trvá nám dlouho dobu, než se dostaneme do hry. Trvalo nám to dvě třetiny," prohlásil trenér Detroitu Jeff Blashill.

Voráčkův bod nestačil

Philadelphia nenavázala na poslední dvě domácí výhry a ve Wells Fargo Center prohrála třetí z pěti duelů v této sezoně. Fanoušci Flyers se radovali jen ve 44. minutě, kdy parádní tečí pokusu Travise Sanheima po předchozí Voráčkově přihrávce snížil Nolan Patrick na 1:3.

V dresu vítězů protáhli svou bodovou sérii i na devátý duel od začátku ročníku Mikko Rantanen a Nathan MacKinnon. Povedlo se jim to hned v čase 3:23, kdy v přesilové hře po MacKinnonově přihrávce Rantanen otevřel skóre.

Tříbrankový náskok zařídili Avalanche Matt Nieto a už osmou trefou v sezoně kapitán Gabriel Landeskog. Druhou trefou v zápase pak ještě 75 sekund před koncem upravil na konečný 4:1 do prázdné branky Rantanen.

Rantanen s MacKinnonem se stali prvním duem v historii Avalanche/Quebec Nordiques, kterému se na startu sezony bodovat devětkrát v řadě. Předtím zaznamenali osmibodovou sérii Joe Sakic a Anton Šťastný v úvodu ročníku 1988-89.

Vítězný debut si vychutnal v dresu Colorada slovenský útočník Marko Daňo, jehož Avalanche 15. října získali ze seznamu volných hráčů, kam jej zařadil Winnipeg.

Ovechkin zazářil čtyřmi body

Vrána byl úvodního gólu zápasu, když ve třetí minutě uvolnil rozjetého beka Johna Carlsona, který získal Capitals vedení. Byla to jediná trefa obhájce Stanley Cupu v utkání, u které nebyl kapitán Alex Ovechkin. Ten si připsal dvě trefy a stejný počet přihrávek.

Carlson zaznamenal tři body, když vedle gólu přidal i dvě asistence. Nicklas Backstrom díky třem přihrávkám překonal hranici 600 asistencí v NHL a má jich na kontě už 601.

Canucks po předešlých dvou výhrách v domácím prostředí na třetí pokus poprvé v sezoně nebodovali.

Scheifele zajistil výhru Jets

Čtyřbodovým představením za dvě branky a dvě asistence se postaral o vítězství Winnipegu nad St. Louis 5:4 po prodloužení útočník Mark Scheifele. Duel rozhodl v čase 62:54 obránce Jacob Trouba. Jets tak i v šestém domácím duelu v sezoně bodovali a pětkrát z toho vyhráli.

S Blues sice prohrávali po dvou třetinách 1:3 a po smazání ztráty ještě 3:4, ale prodloužení vynutil 100 sekund před koncem při hře bez brankáře Bryan Little.

"Zápas se nevyvíjel, jak jsme si představovali. Ze začátku se nám nedařilo s pukem. Ale do třetí třetiny jsme si řekli: 'Zapomeňme na to. Pojďme si to užít a bojovat jeden za druhého.' A fungovalo to," pochvaloval si Schiefele.