Montreal netrestal fauly. St. Louisův gól poslal Rangers před brány finále

Napsal Michael Langr / NHL.com

Pokud si některý z fanoušků New York Rangers ještě stále myslel, že se jeho týmu příchod Martina St. Louise z Tampa Bay Lightning nijak zvlášť nevyplatil, po neděli patrně změnil názor.

Osmatřicetiletý útočník v 7. minutě prodloužení zacílil přesně a ukončil čtvrtý díl finále Východní konference NHL s Montreal Canadiens. Newyorčanům schází už jen krok, aby si po dvaceti letech zahráli sérii o Stanley Cup. O postupu mohou rozhodnout už v úterý v montrealském Bell Centre.

V klíčové chvíli utkání se St. Louis zjevil v pravém kruhu a pálil nad lapačku Dustina Tokarskiho, který zkušeného borce několikrát fantasticky vychytal v minulém zápase v Madison Square Garden. Tentokrát však montrealský náhradník za zraněného Careyho Price neměl nárok.

"Takové střely vidím od Martyho na každém tréninku," tvrdil kouč vítězů Alain Vigneault.

"Měli jsme tam několik možností, jak dostat puk z pásma," zoufal si po rozhodujícím okamžiku večera montrealský kouč Michel Therrien.

Jenže to se nestalo. "Najednou tam byl Marty úplně sám," divil se St. Louisův švédský spoluhráč Carl Hagelin.

Právě on v oslabení otevřel skóre. Ve druhé třetině pak na vyrovnání Francise Bouillona odpověděl necelou minutu před pauzou pátým gólem v play off Derick Brassard.

Domácí se ocitli pod tlakem hlavně kvůli spoustě zbytečných faulů a na začátku třetí třetiny srovnal v přesilovce na 2:2 P.K. Subban. "V početních výhodách jsme ale měli být efektivnější. Nehráli jsme je dobře," štvalo Therriena.

Přesto měl Montreal jedinečnou možnost vyrovnat sérii. Alex Galchenyuk pálil, Henrik Lundqvist zasahoval pravým ramenem, puk cinkl do horní tyčky a od ní se odrazil do brankoviště. Galchenyuk přesvědčoval sudí, že to byl gól, ale ti měli jasno: kotouč brankovou čáru nepřešel. Rangers v prodloužení přežili ještě jedno oslabení a St. Louis pak rozhodl o jejich triumfu.

"V obraně jsme odvedli skvělou práci," oddechl si gólman Henrik Ludqvist, který 41. výhrou v play off vyrovnal klubový rekord. Ten dosud držel Mike Richter, jenž byl v neděli přítomen v hledišti MSG. Americký gólman byl tím, jenž jistil celek z Manhattanu na cestě k dosud poslednímu Stanley Cupu v roce 1994.

V úterý může švédský elegán newyorskou legendu přeskočit. K tomu, aby se Lundqvist zapsal do hokejových dějin stejně jako Richter, však Rangers potřebují ještě pět výher.