MS je za námi. Jaké byly nejzajímavější momenty?

Lundqvistův triumf, kanadský obrat... Projděte si nejlepší momenty skončeného šampionátu podle NHL.com/cs

Napsal Michael Langr / NHL.com

81. mistrovství světa IIHF je minulostí. V mnoha ohledech, ať už jde o návštěvnost, pořadatelská města, počet hráčů z NHL, dramata v play off i souboje velmocí patřilo k nejzajímavějším v historii.

Jako čerstvou vzpomínku si s námi projděte top momenty turnaje v Kolíně nad Rýnem a Paříži podle NHL.com/cs.

Lundqvist vychytal v nájezdech zlato pro Švédy

Kanada třetí titul v řadě nezískala, prohrála v nájezdech. Novým mistrem světa je Švédsko

Napsal Michael Langr / NHL.com/CS

Kanadskou touhu po zlatém hattricku z mistrovství světa IIHF zastavily nájezdy a v nich nepřekonatelný velikán Henrik Lundqvist. Brankář New York Rangers vychytal všechny čtyři střelce a postaral se tak o to, že novým mistrem světa se stalo Švédsko.

V penaltovém rozstřelu finálového duelu o tom rozhodli také dva úspěšní střelci Nicklas Backstrom a Oliver Ekman-Larsson.

Rusko další obrat nepřipustilo a má bronz

Sborná se po závěru semifinále oklepala a v souboji o třetí místo zdolala Finy 5:3

Den po semifinále s Kanadou, v němž Rusové vedli o dvě branky a přesto zápas prohráli 2:4, to znovu vypadalo, že jim hrozí další ztracený duel. V souboji o třetí místo tentokrát sborná vedla nad Finskem dokonce 4:0, ale soupeř se dokázal sebrat a třemi góly ve třetí třetině se vrátil do utkání. Na rozdíl od soboty si však tentokrát Rusové závěr pohlídali a na mistrovství světa IIHF v Kolíně nad Rýnem vybojovali bronz.

Švédsko zdolalo Finy a ve finále vyzve Kanadu

Tým s 19 hokejisty z NHL zvládl semifinále šampionátu, o titul si zahraje s obhájci zlata

Napsal Michael Langr / NHL.com/cs

Tým Švédska s 19 hráči z NHL postoupil do finále mistrovství světa IIHF, když v sobotu v Kolíně nad Rýnem porazil Finy 4:1. Souboj s velkým rivalem zvládl díky dvěma využitým přesilovkám ve druhé třetině, za vítězstvím si však výborným výkonem šel od začátku až do konce.

"Dařilo se nám posílat puky na branku, sehráli jsme dobré přesilovky. V tom byl nakonec rozdíl," řekl webu IIHF.com obránce vítězů Jonas Brodin. "Zvedli jsme se. Na turnaji jsme nehráli dobré přesilovky, takže je fajn, že nám vyšly v době, kdy to bylo nejdůležitější."

Kanada bude po heroickém obratu hrát o zlato

Obhájce titulu prohrával po dvou třetinách s Ruskem 0:2, ale duel otočil a postoupil do finále

Šance Kanady na zlatý hattrick z mistrovství světa IIHF žije. I přesto, že v semifinále s Ruskem prohrával zámořský výběr po dvou třetinách 0:2 a ještě pět minut před koncem dotahoval, dokázal čtyřmi góly za sebou zápas otočit a po výhře 4:2 si s vítězem střetnutí Švédsko - Finsko zahraje o třetí zlato v řadě.

"Byl to unikátní zápas, jak se to všechno seběhlo i s tím závěrem," citoval server IIHF.com obránce Coltona Parayka. "Rusové dali krásné góly, hráli výborně, všechna čest. Ale my jsme se dokázali držet taktiky a ve třetí třetině jsme podali perfektní výkon. Hrát o zlato je velká věc; když na to pomyslím, mám husí kůži. Máme tady skvělý tým a užijeme si to."

V semifinále vyzve Rusko Kanadu a Finové Švédy

O postup do finále mistrovství světa budou hrát Kanaďané s Ruskem a Švédové s Finskem, které vyřadilo USA

Napsal NHL.com/cs / NHL.com

Zatímco v zápase Česka s Ruskem se překvapení nekonalo (píšeme v samostatném článku), ve druhém odpoledním čtvrtfinále se o trochu nečekaný výsledek postarali Finové. Ti si v Kolíně nad Rýnem poradili s vítězem skupiny A Američany a po výhře 2:0 budou hrát na mistrovství světa IIHF o medaile. V semifinále se střetnou se Švédskem. Rusko pak v atraktivním souboji vyzve obhájce titulu z Kanady, která v Kolíně večer udolala domácí Německo 2:1.

České medailové naděje končí na Rusku

Reprezentace nestačila ve čtvrtfinále MS na favorizovaného soupeře a po prohře 0:3 končí

Česká reprezentace na mistrovství světa IIHF v Paříži končí. Ztroskotala na Rusku, kterému nedokázala dát ve čtvrtfinálovém duelu ani gól. Sborná postupuje po výhře 3:0 do semifinále, v němž vyzve obhájce titulu z Kanady.

O ruské góly se už v první třetině postarali dva hokejisté z NHL: obránce Dmitry Orlov z Washington Capitals a křídlo Nikita Kucherov z Tampa Bay Lightning. Ten přidal asistenci na třetí gól z hole Artemie Panarina, jenž šest minut před koncem třetí části ukončil veškeré zbytky českých nadějí na možný obrat.

Proti šikovným Rusům bude Gudas důležitou silou

Český drsňák předvádí na šampionátu velmi dobré výkony. S Ruskem by mohl být klíčovým hráčem

Ať už je to v NHL, kde válí za Philadelphia Flyers, nebo v českém dresu na probíhajícím mistrovství světa, vždycky platí: Radko Gudas je v obranném pásmu obávanou silou. Soupeře sráží na potkání, čistí prostor před brankou, dovede si počíhat u mantinelu a pro ránu nejde daleko.

Ve čtvrtfinále proti Rusku (čtvrtek 16:15) budou tyhle hokejové vlastnosti razantního obránce hodně potřeba. Sborná oplývá plejádou skvělých útočníků a ty bude potřeba nejen zastavit, ale také jim pobyt v české třetině pořádně znechutit. Tak, aby si nedovolili tolik, co proti soupeřům ve skupině. Aby ztratili tah na branku i elán, chuť kouzlit s pukem na holi.

Češi musí zkrotit ruskou ofenzivu

Preview čtvrtfinále MS: Češi nejsou bez šance, černým koněm play off jsou Američané

Do zápasu o všechno jdou jako mírný outsider, rozhodně to však neznamená, že jsou čeští hokejisté ve čtvrtfinále mistrovství světa IIHF bez šance. Aby ji měli, musí však udržet na uzdě skvělou ruskou ofenzivu, s 35 vstřelenými góly v sedmi zápasech nejlepší na turnaji.

Češi padli se Švýcary, ve čtvrtfinále vyzvou Rusy

Reprezentace prohrála poslední zápas ve skupině B a v její tabulce končí třetí. Ve čtvrtfinále jde na Rusko

Známý alpský zvonec, kterým si při fandění pomáhají švýcarští příznivci, teď zní jako varování pro český národní tým. Ten v posledním utkání ve skupině B na mistrovství světa IIHF prohrál se Švýcarskem 1:3 a před čtvrtfinále proti Rusku má hodně co napravovat.

Nejde ani o to, že Češi spadli na třetí místo ve skupině. Ani o to, že jeho soupeřem budou Rusové - silnému protivníkovi by se už stejně nevyhnuli. Jde hlavně o herní projev, který v úterním duelu rozhodně nebyl přesvědčivý.