neuvirth-primary

Nový rok, nová šance. Pro Michala Neuvirtha to platí stoprocentně.
Český gólman má zatím za sebou utrápený ročník, v němž kvůli zraněním chytá na své poměry velmi málo. Snad se ale nyní kyvadlo hokejových dějin v jeho případě obrací.

Neuvirth výborným výkonem a celkem 30 zákroky pomohl svým Philadelphia Flyers k triumfu 4:1 nad Buffalo Sabres. V neděli si připsal první start od začátku duelu od 28. listopadu - a první triumf od 2. listopadu. Mezitím přidal jen jednu třetinu 2. ledna proti Pittsburgh Penguins; na slastnou euforii z vítězství tak čekal přes dva měsíce…
"Poslední dobou jsem se cítil dobře," líčil pro list Daily Times. "Je frustrující, když jste zraněný a nemůžete pomoci ostatním. Ale teď už je všechno mnohem lepší."
Zrovna on patrně nebude patřit mezi advokáty takzvaných 'bye weeks' neboli povinného volna. Flyers mají pětidenní pauzu poté, co třikrát za sebou zvítězili. O Neuvirthově natěšenosti na další starty ani nemluvě.
"Užijeme si dnešek a pak se připravíme na další zápasy," řekl Neuvirth suše. "Je to trochu škoda, že teď máme pár dní klid, ale takový je zkrátka program ligy."
Rozpis zápasů NHL je pevně dán na měsíce dopředu, to devětadvacetiletý rodák z Ústí nad Labem žil poslední dobou hokejově spíš ze dne na den. Levé koleno ne a ne dát pokoj, proti Buffalu odchytal svůj teprve devátý zápas ročníku 2017-18.
Neuvirth si přitom dělal mnohem vyšší ambice, viz jeho předchozí dvě sezony: minule nastoupil do 28 duelů, předtím dokonce do 32 zápasů. Teď jeho nestálé zdraví udělalo z týmové jedničky Briana Elliotta málem železného muže. Elliott stihl před pauzou 34 utkání, což je jen o jedno méně, než po nedělním programu činilo gólmanské maximum ligy.

"Tohle je pro Michala bezvadný způsob, jak se vracet do sestavy," pochválil jej po vítězství nad Buffalem kouč Dave Hakstol. "Už je to pořádně dlouho, co mohl chytat. Hlavně zákroky v první třetině dal jasně najevo: Jsem tady, jsem připravený a můžu pomoci týmu."
To tedy, zvlášť po parádě proti střele Sama Reihnarta sklízel chválu. "Nechali jsme se zbytečně vylučovat, ale on nás podržel. Díky němu jsme se pak mohli soustředit na naši hru a dotáhli zápas k triumfu," pronesl jeho krajan, ofenzivní eso týmu Jakub Voráček.
Neuvirth si ve své dosud kratičké sezoně připsal teprve třetí vítězství, statisticky na tom ale nijak zle není - za 532 minut na ledě inkasoval průměrně 2,48 gólu na zápas s úspěšností zákroků 92,1 procenta. Elliott má průměr 2,74 a úspěšnost rovných 91 procent, zároveň se ale blíží sumě 2000 odchytaných minut, což jej řadí do Top 10 celé NHL.
Na podobné mety cílil před startem sezony také Neuvirth. Jako ocenění za služby velmi spolehlivé dvojky dostal nový, dvouletý kontrakt na pět milionů dolarů. Plánoval si, že prorazí i do vyšších brankářských sfér, zdraví však bylo proti.
Druhá část roku 2017 proto za mnoho nestála. Rok 2018 ovšem začíná novou nadějí.