czech roundup 0106

Obránce Michal Kempný byl ústřední postavou mezi českými hokejisty během nedělního večera v NHL. Další z beků Filip Hronek dal sice v duelu mezi Detroit Red Wings a Washington Capitals gól domácích na 2:1, ale Kempný dokonal otočku úřadujících šampionů.

Gólman Petr Mrázek předvedl 27 zákroků, sice čtyřikrát kapituloval, ale jeho spoluhráči se trefili pětkrát a tým Carolina Hurricanes tak mohl slavit výhru 5:4 na ledě Ottawa Senators. Asistence při porážkách svých celků zaznamenali Pavel Zacha a Dominik Simon.
Kempný první hvězdou zápasu
Capitals na ledě Red Wings udeřili jako první zásluhou Toma Wilsona, Evgeny Kuznetsov si díky asistenci připsal 300. bod v NHL. Ještě během první třetiny ale srovnal účty Anthony Mantha.
Hronkova chvilka přišla ve 27. minutě, kdy podpořil útok domácích a zblízka zakončil přečíslení tří na dva po skvělé přihrávce Dylana Larkina. Jednadvacetiletý talent tak navázal na dvě nahrávky, jež si připsal minule v duelu s Nashville Predators a mohl slavit třetí trefu v sezoně, která je jeho první v NHL. Hronek má zatím z 18 zápasů na kontě sedm bodů (3+4).
Radost mu ale muselo zkazit třetí dějství, v němž došlo na další obrat. Washington vyrovnal ve 47. minutě zásluhou Travise Boyda, v čase 56:08 se pak prosadil popáté v ročníku ranou zápěstím od modré čáry Kempný a vysloužil si označení první hvězdy utkání.

Hronkova branka po přihrávce Larkina

"Aby takový pokus prošel skrze tolik lidí před vámi, k tomu potřebujete také porci štěstí," řekl Kempný ke své trefě. "Kluci tam ale dobře clonili a gólman to měl v tu chvíli těžké."
Capitals tak zabrali po třech porážkách v řadě a potvrdili, že na Red Wings se jim poslední dobou daří. Porazili Detroit podeváté z posledních 11 zápasech, ve zbývajících dvou dosáhli alespoň na bod.
"Nezačali jsme zápas zrovna moc dobře, ale probojovali jsme se tím," prohlásil kouč vítězů Todd Reirden. "Udělali jsme pár povedených věcí, když jsme je potřebovali, gólem pak přispěli zase další odlišní hráči, což je moc dobré vidět."

Kempný dostal Capitals do vedení proti Detroitu

Ottawa a Anaheim - porážky číslo 8
Trápení Senators a Ducks nebere konce. Oba týmy si shodně připsaly již osmou porážku za sebou, přestože se představily v domácím prostředí.
Ottawa prohrála alespoň se ctí - poslední celek Východní konference podlehl Carolině 4:5, hosté tak mohli slavit počtvrté za sebou, a to i díky brankáři Mrázkovi.
Duel měl divoký průběh. V čase 4:28 vedli Hurricanes i díky trefě Brocka McGinna v oslabení už 2:0. Ve druhé třetině dokázala Carolina na snižující gól domácích pokaždé vcelku rychle odpovědět.
Jenže pak přišla 40. minuta, v níž se během pouhých osmi sekund trefili poprvé v sezoně Rudolfs Balcers, pro něhož šlo zároveň o premiérovou trefu v NHL, a Jean-Gabriel Pageau. Postarali se tak zároveň o vyrovnání klubového rekordu - dvakrát za osm sekund udeřili rovněž Jason Spezza a Daniel Alfredsson 8. října 2011 v souboji s Toronto Maple Leafs.

McGinn se trefil v oslabení

Senators tak stihli do Mrázkovy sítě nasypat čtyři góly za třetinu, ani to jim ale nakonec nepomohlo, neboť ve 48. minutě rozhodl v přesilovce Justin Williams.
"Každý den je novým dnem," prohlásil trenér Senators Guy Boucher. "Nikdy tento svůj přístup nezměním a neudělám to ani když vyhrajeme osmkrát v řadě nebo osm zápasů za sebou prohrajeme. Pokaždé máte třeba odlišnou sestavu, hrajete proti jinému týmu a máte tak zase nějakou další příležitost."
Anaheim neuspěl ani na čtvrtý pokus před svými diváky, tentokrát je ale proti týmu Edmonton Oilers nepotěšil při porážce 0:4 ani vstřeleným gólem.
Cam Talbot v hostujícím brankovišti totiž předvedl 39 zákroků a připsal si 20. čisté konto v kariéře, první od 4. října 2017 a úvodního duelu sezony, kdy vychytal Calgary Flames.
Góly v Honda Center obstarali Connor McDavid, Jesse Puljujarvi, Kyle Brodziak a Leon Draisaitl. Osmá porážka po sobě znamená pro Ducks vyrovnání nepovedeného klubového rekordu z října 1996 a listopadu 2005. Oilers přitom uspěli teprve podruhé za devět posledních duelů.
"Pokud jste v módu paniky a frustrace, je to ta nejnepříjemnější věc na světě, když makáte, makáte a makáte, ale výsledky nepřicházejí a skóruje naopak soupeř," ulevil si kapitán Ducks Ryan Getzlaf. "Právě takový pocit máme i dnes. Vypracovali jsme si řadu šancí, soupeř naproti tomu proměnil každou, co měl. Musíme se přes to dostat."

McDavid otevřel skóre proti Ducks

Chicago opět nachytalo Penguins
Jedna série Pittsburgh Penguins skončila, jiná zase pokračuje. Domácí Penguins podlehli po šňůře osmi výher, která pro ně byla nejlepším obdobím v sezoně a nepřenechali během ní soupeřům ani bod, Blackhawks 3:5.
Chicago tak potvrdilo, že už takřka dva roky zná recept na Penguins. Porazilo je totiž od začátku března 2017 již pošesté za sebou. Sidney Crosby a spol. navíc neuhráli za toto období ani bod. Už před polovinou prosince prohráli v Chicagu 3:6.
Tentokrát přitom měl Pittsburgh zápas výborně rozehraný. Patric Hornqvist patnáctým gólem sezony, na němž se asistencí podílel i Simon, poslal domácí do vedení, které pak osmnáctou trefou v ročníku navýšil Jake Guentzel.
Jenže hosté, kteří nejsou dlouhodobě v ideálním rozpoložení, se nevzdali. Alex DeBrincat ještě do první přestávky snížil a na tu druhou už odcházely oba týmy za stavu 3:3.
Dylan Strome dal v nástupu do třetího dějství vítězný gól, obrat potom ještě dovršil střelou do prázdné branky v závěru Jonathan Toews. Třemi nahrávkami se v dresu vítězů blýskl Patrick Kane.
Třicetiletý Kane má nyní ze 43 utkání sezony na kontě vedle 23 gólů i 31 asistencí. Stal se tak 20. hráčem historie NHL - ale prvním narozeným v USA - který dokázal za úvodních 12 sezon kariéry vyprodukovat pokaždé alespoň 30 asistencí.
"Udělali jsme tam pár chyb při bránění přesilovek soupeře a ty nás přišly draho," připomněl kouč Penguins Mike Sullivan, jehož tým inkasoval jednou ze tři oslabení, ale dva góly dostal pár vteřin po návratu vyloučeného hráče na led. "Neodvedli jsme dnes dobrou práci, ale udělali jsme chyby ve věcech, v nichž si jindy vedeme dobře. A během té dobré série jsme takové nedělali."

Strome dal gól po přihrávce Kanea

Golden Knights znovu vítězně
Nic platná nebyla ani další asistence v českém podání, kterou zaznamenal Zacha. New Jersey Devils totiž prohráli na ledě Vegas Golden Knights těsně 2:3.
Malcolm Subban přiložil ruku k dílu 36 zákroky a finalista minulé sezony oslavil šestou výhru za sebou, což je pro Vegas nejdelší vítězná série v sezoně. Zároveň Golden Knights bodovali už podeváté v řadě a bodově se dotáhli na Flames, lídra Západu.
Devils přitom po úvodní desetiminutovce vedli. Trefili se Nico Hischier a Ben Lovejoy, který měl asistenci i u první branky. Jemu zase pomohl ke gólu Zacha.
Jenže Ryan Reaves, Brayden McNabb a Max Pacioretty se postarali o dokonalý obrat.
"Je zřejmé, že si teď hodně věříme," potvrdil Pacioretty. "Nechceme ale dopustit, abychom se dostali do toho, že se budeme cítit až moc pohodlně a v klidu."

Reavesův zásah proti New Jersey

Jets rozebrali Stars
Dallas sice ve Winnipegu po bezbrankové úvodní třetině zásluhou Alexandera Radulova vedl, jenže na body to bylo hodně málo.
Connor Hellebuyck si v brance vítězů připsal 26 zákroků, výhru 5:1 zajistili Josh Morrissey a Bryan Little, kteří si připsali shodně gól a nahrávku, a další úspěšní střelci Adam Lowry, Tyler Myers a Kyle Connor.
Jets tak dali zapomenout na tři porážky v předcházejících čtyřech zápasech a v Západní konferenci jsou jen dva body za vedoucím Calgary a druhým Vegas.
"Moc se mi líbilo, jak jsme dnes hráli," ocenil mužstvo Hellebuyck. "Když budeme na tomto utkání stavět a takhle pokračovat i dál, dostaneme se tam, kde chceme být."
Rangers v Arizoně místo výhry s debaklem
New York Rangers si v posledních letech jezdili do hájemství Coyotes pravidelně pro body, to už ale neplatí. Ba co víc, jejich série skončila pořádným výpraskem.
Coyotes dali zapomenout na šňůru čtyř domácích porážek s Rangers ve velkém stylu a zvítězili vysoko 5:0.
Darcy Kuemper vychytal díky 23 zákrokům první nulu v sezoně a celkově dvanáctou v kariéře, jeho hvězdný protějšek Henrik Lundqvist naopak inkasoval pětkrát ze 32 střel a ve druhém dějství zmizel ze scény.
Conor Garland prožil první dvougólový večer kariéry, další trefy obstarali Clayton Keller, Mario Kempe a Alex Galchenyuk, jenž přidal navrch i dvě asistence.
Kouč domácích Rick Tocchet dosáhl na 100. výhru trenérské kariéry v NHL.