Úspěšný střelec Frolík si říká o první lajnu

Poctivý útočník odstartoval sezonu třemi góly ve čtyřech utkáních a říká si o první útok Flames

Napsal Michael Langr / NHL.com/cs

Když Michael Frolík přicházel do NHL, provázela ho pověst šikovného křídla s dobrou technikou i střelou. S postupem času se musel přizpůsobit, pod tlakem okolností se z něj stal spíš defenzivní pracant, specialista na oslabení a křídlo, které toho musí hodně nabruslit dopředu i dozadu.

Na začátku této sezony se však zdá, že kladenský odchovanec znovu oprášil střelecké instinkty a osvědčil čich na góly. Ve čtyřech zápasech nového ročníku dal už tři a ujal se tak každý třetí z jeho devíti pokusů. Na to, že nastupuje ve třetí formaci a na ledě tráví jen něco málo přes 15 minut za zápas (v průměru 15:14), je to velmi slušný výkon.

Naposledy se Frolík trefil při úterní výhře 4:3 po prodloužení proti Buffalo Sabres. Jeho gól, kterým v závěru třetí třetiny vyrovnával na 1:1, musela potvrdit až konzultace rozhodčích, protože jeden z hlavních ztratil puk z dohledu a pískl - ovšem až ve chvíli, kdy už střela českého útočníka letěla přes brankovou čáru. Zásah platil a vrátil Flames do zápasu, jenž skončil jejich první výhrou v sezoně.

Forma na úvod sezony je pro Frolíka vítanou změnou. Loni, kdy přišel do Calgary jako volný hráč s novou pětiletou smlouvou na 21,5 milionu dolarů a stal se tak tehdejším nejlépe placeným útočníkem týmu, se protrápil začátkem ročníku s prvními 10 utkáními bez gólu. Letos sice Flames prohráli první tři duely (z toho jeden v prodloužení), ale Frolík začal pravidelně skórovat.

První dvě přesné rány vypustil do branky Edmonton Oilers v úvodních dvou zápasech sezony: poprvé se trefil v oslabení, podruhé v odvetě nečekanou střelou z úhlu. Slušně bruslil, neodbytně napadal a hrozil v protiútocích.

Stejně jako mnoha dalším reprezentantům, i Frolíkovi viditelně pomohla dostat se do tempa účast na World Cup of Hockey, kde reprezentoval národní tým a ve třech duelech na turnaji si připsal asistenci. Česko ve skupině A podlehlo Kanadě, Týmu Evropy v prodloužení a porazilo USA a do semifinále nepostoupilo.

"Hrál jsem šest zápasů a už několik týdnů jsem na ledě. Cítím se lépe a lépe," říkal Frolík před startem sezony v NHL. "Hrát za Česko pro mě byla velká čest. A Světový pohár byl velký zážitek. Vím, že jsme tam příliš velký výsledek neudělali, ale aspoň jsem měl možnost tam být a hrát za naší reprezentaci. Atmosféra a ty velké zápasy mi pomohly. Hrál jsem tam proti nejlepším hokejistům světa. Jako kdybyste hned skočili do módu play off. Byl to krátký turnaj, ale v ohromném tempu, a já jsem rád, že mě dokázal připravit na sezonu."

Po návratu do Calgary se musel Frolík sžít s novým stylem mladého kouče Glena Gulutzana, jenž na střídačce nahradil odvolaného Boba Hartleyho. Podle prvních týdnů soudě by to nemusel být velký problém.

"Vypadá jako správný chlap a jeho taktika se mi líbí," pochvaloval si osmadvacetiletý forvard nového kouče, jenž má o něco demokratičtější přístup než tvrďák Hartley.

Vzhledem ke střelecké formě českého křídla se v Calgary stále hlasitěji debatuje o tom, že by Gulutzan mohl povýšit Frolíka do prvního útoku k mladým hvězdám Seanu Monahanovi a Johnnymu Gaudreauovi - na místo, kde loni nastupoval Jiří Hudler a kde v nové sezoně zatím bruslí Kris Versteeg. První lajna dosud příliš nešlapala, o čemž svědčí i bilance Versteeg 0+1 a Gaudreau i Monahan shodně 0+2.

Hbitému Frolíkovi by vysoké tempo hry dvou kanadských talentů mohlo svědčit. Důležitější, než ve kterém útoku hraje, jsou však pro něj výsledky celého Calgary.

Start minulé sezony je v tomto směru mementem: Flames v ní začali častěji vítězit až v prosinci, kdy se museli hrabat ze dna Západní konference. A na postup do play off to nakonec nestačilo - chybělo 10 bodů právě ze zpackaného úvodu ročníku.

"Z toho se musíme poučit," nabádá Frolík. "Před rokem jsme začali špatně a to nás vlastně stálo celou sezonu. Toho se letos musíme vyvarovat. Je potřeba posbírat pár výher a dostat se rychle do pohody."