czech roundup 0315

Šest utkání se odehrálo během pátečního večera v NHL. Velký důvod ke spokojenosti měli dva zástupci českého hokeje v týmu Calgary Flames, které je opět lídrem Západní konference před San Jose Sharks. Gólem a nahrávkou pomohl k výhře nad New York Rangers útočník Michael Frolík, z branky ji pohlídal David Rittich. U všech pěti zásahů Flames byl nepolapitelný Matthew Tkachuk - dvakrát skóroval sám, na tři góly přihrál.

Uprostřed střeleckých manévrů se ocitli Radko Gudas a Jakub Voráček při utkání Toronto Maple Leafs - Philadelphia Flyers. Gudas vykázal stejnou bilanci jako Frolík, trefil se také Voráček, dokonce hattrick stihl jejich spoluhráč James van Riemsdyk, ale to všechno bylo málo. Maple Leafs vyhráli 7:6. Podobný pocit marnosti měl nejspíš brankář Petr Mrázek, jenž přes dobrý výkon neodvrátil porážku týmu Carolina Hurricanes na ledě Columbus Blue Jackets 0:3.
Flames opět před Sharks, zářil Tkachuk
Calgary znovu vládne Západní konferenci. A svůj nemalý podíl na tom mají Frolík s Rittichem.
Frolík gólem a nahrávkou vylepšil svou bilanci v sezoně na 29 bodů z 54 zápasů, když čtrnáctkrát skóroval a na 15 branek nahrál.
Rittich chytal i poslední třetí utkání krátké série Calgary před svými diváky, kterou Flames skvěle zvládli. Vyhráli potřetí v základní hrací době při celkovém skóre 20:8. Český gólman proti Rangers předvedl 24 zákroků.

Frolík se prosadil po přihrávce Tkachuka

Celý večer ve Scotiabank Saddledome si ale vyhradil pro sebe Matthew Tkachuk, jenž se stal již třetím hráčem Flames, který v sezoně stihl alespoň pět bodů v utkání. Johnny Gaudreau nedávno 12. března exceloval proti New Jersey Devils šesti body (3+3), Sean Monahan uzavřel předchozí kalendářní rok pěti nahrávkami proti San Jose.
Alespoň tři hráče s bilancí 5+ v jedné sezoně měli Flames během ročníku 2008-09. Hned dvakrát takto zazářil Jarome Iginla, jednou pak Michael Cammalleri a Olli Jokinen.
Gaudreau proti Rangers otevřel skóre přesně po 10 minutách, už po 70 sekundách odpověděl Neal Pionk. Od druhého dějství ale měli zápas pevně v rukách Flames.
Frolík zvyšoval na 4:1 po zakončení zblízka ve 46. minutě, když ho parádní zadovkou našel Tkachuk, ačkoliv mohl zakončovat do odkryté branky. Sám pak gólem číslo 32 v sezoně výsledek také uzavřel.
Flames mají odehráno 71 utkání a nasbírali 95 bodů. Jsou tak opět druhým nejlepším týmem ligy za suverénním lídrem, jímž je Tampa Bay Lightning. San Jose má odehráno stejně zápasů a na kontě o bod méně.

Gaudreau dal hezký gól po úniku

"Je pěkné být znovu na špici Pacifické divize, teď musíme ale stejně pokračovat," prohlásil Tkachuk. Svůj osobní výkon nepřeceňoval. "Jen jsem měl dnes štěstí, že jsem hrál s hráči, kteří si umí poradit v zakončení."
"Vypadá to, že to bude bitva až do konce," podotkl Frolík k dostihům s Sharks. "Je to ohromně vyrovnané a nejspíš to tak bude až do samotného závěru. My se musíme ale soustředit na každý zápas, který následuje."
Chmury na straně domácích způsobilo jen odstoupení jednoho z ofenzivních tahounů Flames Monahana, který po první třetině už nezasáhl do hry. Podle informací z domácího tábora by však za vším měla být jen nemoc, nikoliv zranění.
Flyers nespasil ani hattrick
James van Riemsdyk nastřílel hattrick, Flyers vedli ve Scotiabank Areně už 5:2 a nakonec to bylo všechno málo, protože nebrali ani bod. Maple Leafs otočili vývoj pěti góly po sobě a slavili výhru 7:6.
Tříbrankové manko zvrátili Maple Leafs již podruhé v sezoně, poprvé se jim to povedlo 23. února proti Montreal Canadiens.
Flyers otevřeli skóre zásluhou Voráčka, který se ranou bez přípravy prosadil podevatenácté v sezoně. Patrick Marleau pak oslavil vyrovnávací trefou již 777. zápas za sebou, který nevynechal. Jde o šestou nejdelší sérii mezi 'železnými muži' historie NHL.
Pak načal na startu druhé třetiny svůj účet Van Riemsdyk tečí Gudasovy rány. Právě Gudas zvyšoval po polovině utkání na 4:2 a necelou minutu nato ho následoval Shayne Gostisbehere. Domácí ale vrátil do hry ještě do druhé pauzy dvěma góly Jake Muzzin.
Po návratu z kabin vyrovnal prvním gólem sezony slovenský zadák Martin Marinčin. V čase 55:00 dokonal obrat Auston Matthews a sám po chvíli zvýšil už na 7:5. Van Riemsdyk pak sice dovršil druhý hattrick v sezoně a svůj pátý v NHL, ale pro Flyers to bylo málo.
"Je super se takhle vrátit do zápasu a vyhrát. Tyhle dva body jsou pro nás důležité," prohlásil Muzzin. "Raději bychom k nim došli poněkud jiným způsobem, ale výhra je výhra. Prokázali jsme hodně charakteru tím, že jsme se nevzdali a dál hráli svůj hokej."

Matthewsův gól proti Flyers

Mrázek na vše nestačil
Carolina prohrála důležitý zápas dvou současných držitelů divokých karet ve Východní konferenci.
Blue Jackets určili ráz zápasu dvěma zásahy v úvodních šesti minutách, když se trefili Adam McQuaid a David Savard.
Mrázek byl poté bezchybný a připsal si 17 zákroků, jenže jeho spoluhráči byli zcela bezzubí v útoku. Gólem do prázdné branky jistil v závěru výhru domácích Josh Anderson.
Perfektní výkon předvedl v brankovišti vítězů Sergei Bobrovsky. Uhájil již šestou nulu v sezoně, celkově třicátou v kariéře, ale tentokrát při vychytání čistého konta stanovil i svůj nejvyšší počet zásahů (46).

Bobrovskyho čisté konto po 46 zákrocích

"Cítil jsem se skvěle," pochvaloval si Bobrovsky. "Viděl jsem hodně puků a tím, že na mě šlo hodně střel, jsem se dostal do zápasu. Dařilo se mi uhlídat vyražené puky, měl jsem to dnes pod kontrolou."
Blue Jackets dorovnali Hurricanes bodově, oba celky mají dva body k dobru na Montreal Canadiens, čtyři body před sebou mají Pittsburgh Penguins.
"Byl to jeden z těch večerů, kdy takřka jistě víte, že nezafungují věci, které fungují obvykle," připustil kouč poražených Rod Brind'Amour. "Ale i našemu brankáři se podařilo v sezoně ukrást pár zápasů v náš prospěch."
Výhra Blue Jackets definitivně vyřadila ze hry o postupové boje New Jersey Devils.

Mrázkův výtečný zákrok proti Andersenovi

Skvělý Fleury
Sedmou výhru z posledních osmi utkání a nápravu předchozí porážky 3:6 z Calgary zaznamenali hráči Vegas Golden Knights, kteří vyhráli v aréně Dallas Stars těsně 2:1.
Na úspěchu loňského finalisty závěrečné bitvy o Stanley Cup měl lví podíl brankář Marc-Andre Fleury, který si připsal 40 úspěšných zásahů a usnadnil tak volbu první hvězdy zápasu.
V American Airlines Center ale čtyřiatřicetiletý gólman pouze navázal na své předchozí výtečné výkony. Vychytal totiž šestou výhru za sebou, inkasoval během této série celkem jen pět gólů a vévodí gólmanům celé NHL s 35 vítězstvími.
"Na straně soupeře je hned několik talentovaných hráčů," připomněl Fleury, jenž chytal už svůj 796 duel základní části NHL. "A je zábava, když se vám daří bránit jim v tom, aby dostali puk za vaše záda, nemám pravdu?"
O góly vítězů se postarali Ryan Reaves a Max Pacioretty, jenž otevřel skóre už po 18 sekundách. Hned na začátku páté minuty vyrovnal Roope Hintz.
Za Fleurym nijak zásadně nezaostal ani Anton Khudobin, který si v brankovišti Stars připsal 35 zákroků. Dallas prohrál teprve druhé utkání z posledních osmi a drží na Západě první divokou kartu.
S Vegas však za tři zápasy sezony neuhráli Stars ani jediný bod. V domácím prostředí vyhráli Golden Knights v prosinci 4:2 a následně koncem února 4:1.

Pacioretty otevřel skóre po 18 vteřinách

Bolestivá ztráta Avalanche
Velmi cenné body ztratili hráči týmu Colorado Avalanche, když nestačili na Anaheim Ducks a prohráli 3:5. Ačkoliv Ducks ještě nejsou zcela ze hry, mnohem blíže do vyřazovacích bojů mají Avalanche. A tahle ztráta je může sakra hodně mrzet.
Jde navíc již o třetí zápas Colorada bez bodového zisku z posledních čtyř vystoupení. Na druhou divokou kartu v Západní konferenci, kterou momentálně drží Arizona Coyotes, tak nyní Avalanche ztrácí pět bodů.
Oběma celkům přitom zbývá do konce základní části odehrát už jen 11 zápasů a mezi nimi jsou navíc ještě Minnesota Wild, kteří mají na Arizonu tříbodové manko.
Zpočátku přitom selhání Avalanche nic nenasvědčovalo. Po první třetině vedli 2:0, když se prosadili tradiční střelci Nathan MacKinnon a Mikko Rantanen.
Jenže Ducks ve druhé třetině během necelých osmi minut otočili skóre na 3:2. Sven Andrighetto ve 49. minutě ještě vyrovnal, v čase 59:03 ale rozhodl o výhře hostů druhou trefou večera Corey Perry a podtrhl ji trefou do prázdné branky Hampus Lindholm.
Hostující útočník Ryan Getzlaf stihl tři body za gól a dvě nahrávky. Díky své první asistenci v utkání se dostal ve třinácté sezoně za sebou na metu 30 nahrávek, což je nejdelší aktivní šňůra v NHL.

MacKinnon se prosadil po přečíslení

Obrat Devils ve Vancouveru
New Jersey Devils zvítězili na ledě Vancouver Canucks 3:2 po nájezdech, přestože na začátku třetí třetiny prohrávali v souboji dvou týmů, jež jsou daleko za pozicemi play off, 0:2.
Ve 24. minutě otevřel skóre v přesilovce Elias Pettersson, v nástupu do třetí části zvýšil Tanner Pearson, ale Kevin Rooney nejprve snížil a v 54. minutě Stefan Noesen zajistil pokračování.
Jenže prodloužení nerozhodlo a na řadu tak přišly dlouhatánské nájezdy. Až v jejich sedmé sérii rozhodl Damon Severson o druhém úspěchu Devils po předcházející šňůře sedmi porážek.