Nejlepší zážitek, zářil hrdina Matthews

Americký útočník Maple Leafs prokázal i při Centennial Classic, že je už v 19 letech velkou hvězdou

Napsal NHL.com / NHL.com

Nebýt senzačního detroitského náporu završeného gólem vteřinu před koncem základní hrací doby, zářila by hvězda Austona Mathhewse v neděli o něco slabším svitem. Jenže zápas NHL Centennial Classic šel do prodloužení, a v něm devatenáctiletý útočník Toronto Maple Leafs zase ukázal, jak moc je dobrý. Potřeboval jen chvilku bez dozoru, aby rozhodl.

Už několik dní před novoročním dostaveníčkem v Torontu, kde NHL slavila stoleté výročí svého vzniku, slyšel Matthews ze všech stran, jak prestižní se chystá zápas a jak významnou roli v něm má hrát. Slabší povahy by z toho přinejmenším nespaly, ale Matthews zvládá enormní tlak okolí s úsměvem.

"Sleduji dění v Maple Leafs jen zpovzdálí, ale jsem nadšený z toho, jak si vedou všichni ti mladí kluci, které Toronto získalo z vysokých pozic na draftech. Nejvíc se mi samozřejmě zamlouvá Matthews. Vysoký, silný hráč, který vypadá, že je psychicky odolný," vyprávěl reportérům někdejší idol torontského publika, nyní už padesátiletý Wendel Clark.

Jednička draftu 2016 vstoupila do NHL bez bázně a hned v prvním zápase dospělé kariéry nasázela čtyři góly. Od té chvíle, kam se Matthews poděl, tam se na něj upíraly zraky fanoušků i protivníků, kteří vymýšleli, jak sebevědomého borce zastavit. Občas se to i daří, ale novoroční neděle k takovým dnům nepatřila.

Díky dvěma trefám se teď Matthews dotáhl k Patriku Lainemu z Winnipeg Jets. V bodování nováčků na Fina ztrácí bod, sám jich nasbíral 30, ve střelecké tabulce pak jen gól, nyní jich má Američan z Toronta na kontě už osmnáct.

Duel Centennial Classic se přitom pro Matthewse nerozjížděl zrovna příznivě. Byl to právě on, kdo ve druhé třetině zakleknul před detroitským Anthony Manthou, jenže nevykryl prostor a střela prosvištěla nad lapačkou domácího gólmana Frederika Andersena.

"První dvě třetiny byly hodně defenzivní. Oba týmy se soustředily na obranu, moc šancí se neurodilo," popisoval Matthews.

Na to, jaká pozornost se k Centennial Classic upínala, byl zápas 40 minut až bolestně nudný. Třetí třetina však divákům všechno vynahradila.

"Rychle jsme srovnali, a to nám moc pomohlo, dokázali jsme pak přidat i další góly," líčil Matthews. Když v 53. minutě dával už na 4:1, nadšení domácích diváků dostoupilo vrcholu a posledních sedm minut vypadalo na poklidnou selanku.

Opak byl ale pravdou, Red Wings zmáčkli Toronto do kleští a výsledkem byly tři góly v Andersenově síti.

"Máme pořád mladý tým, který se učí. Samozřejmě nás tím neomlouvám, takový náskok bychom ztratit neměli. Naštěstí nám ale zbyla energie, abychom ještě získali druhý bod," těšilo Matthewse.

80 vteřin před koncem prodloužení se o to postaral právě on. Jake Gardiner nahazoval před branku, puk se odrazil od zadního mantinelu, obránce Detroitu Danny DeKeyser dal Matthewsovi kousek prostoru a stačil rychlý švih bekhendem. Lapačka gólmana Jareda Coreaua máchla na prázdno.

"Byl to ten nejlepší moment, jaký jsem v hokeji zatím zažil. Po takovém dramatu, před tolika fanoušky a navíc v národní televizi. Skvělá chvilka," zářil americký teenager.

"Bylo fajn vidět, jak Auston zavěsil. Má prostě parádní tah na branku," tvrdil útočník Maple Leafs Matt Martin. "Naši mladíci jsou moc dobří," souhlasil i Leo Komarov, který prvním gólem odstartoval tajfun v podání Toronta.

Matthews se pak postaral, aby se na Centennial Classic vzpomínalo hlavně jako na jeho velký zápas. A nejspíš ten dosud největší v jeho krátké kariéře v NHL.

"Hrál jsem s Austonem už od World Cupu, takže jsem věděl, co přijde. V naší kabině není jeho výkony nikdo překvapený. Všichni víme, jak je dobrý, jaký má talent a jak tvrdě maká na tom, aby byl ještě lepší. Lidé, kteří s ním nesedí v šatně, to možná překvapuje, co dovede, ale nás ne," tvrdil obránce Morgan Rielly.

Další důkazy svého talentu může Matthews podat v úterý ve Verizon Center na ledě  Washington Capitals. Ačkoli už nepůjde o tak výjimečnou událost, jaká se v neděli konala pod širým nebem v Torontu, talent z Arizony bude nejspíš znovu nejsledovanějším mužem zápasu.