Nečas si chladnokrevně poradil s dorážkou

Jeden vstřelil gól, druhý předvedl 25 úspěšných zákroků. Češi Martin Nečas a Petr Mrázek měli velký podíl na tom, že Carolina Hurricanes dokázali v sobotním programu NHL skolit nejlepší tým ligy Washington Capitals. Důvod k radosti měl i Steven Stamkos, jenž se dorazil na metu 800 bodů v kariéře. Vidět byli i další Češi, asistence zaznamenali Filip Zadina, Filip Hronek, Radim Šimek a Radko Gudas.

Nečas s Mrázkem podepsali výhru Caroliny
Martin Nečas vstřelil branku, Petr Mrázek pochytal 25 střel a celek Carolina Hurricanes v domácím prostředí přestřílel Washington Capitals 6:4.
"Prohráli jsme tři předchozí zápasy, takže jsme potřebovali zabrat," připomněl trenér Hurricanes Rod Brind'Amour. "Povedlo se nám to navíc proti diviznímu rivalovi, o to větší radost máme."
Carolina si začala budovat náskok v polovině úvodního dějství, kdy otevřel skóre Lucas Wallmark. Po pouhých osmi sekundách druhé třetiny udeřil Warren Foegele, za necelé tři minuty ale na druhé straně snížil Nic Dowd.
"Ten gól z naší strany přišel hodně pozdě. V první třetině jsme měli několik výborných šancí, koncovku jsme ale nezvládli," mrzelo hostujícího kouče Todda Reirdena.

Pánik přesměroval Gudasovu ránu

Dvoubrankový náskok domácím vrátil Dougie Hamilton. Hosté ale znovu odpověděli, tentokrát z hokejky kapitána Alexe Ovečkina, jenž vstřelil už 256. gól v přesilovce v kariéře.
Do šaten se přesto šlo lépe domácím, komfortnější vedení jim totiž vrátil ve vlastním oslabení svým druhým zářezem Foegele.
V závěrečné části přidaly oba celky po dvou gólech. Nečasův velký moment přišel v čase 43:20, když se dostal k dorážce střely Erika Hauly a po rychlé kličce do forhendu oslavil devátou trefu v sezoně.
Za hosty zaznamenal jednu asistenci Radko Gudas, jenž připravil trefu pro Richarda Páníka. Ta ale pouze určila konečný stav duelu. Hurricanes tak po třech porážkách zabrali, opřít se mohli i o svého gólmana.
Mrázek sice čtyřikrát inkasoval, dalších 25 střel ale dokázal pochytat a především v první části své parťáky opakovaně výborně podržel.
Asistence Hronka a Zadiny body nepřinesly
Pátou porážku v řadě utrpěli hráči celku Detroit Red Wings, kteří prohráli na ledě mužstva Florida Panthers 4:5 a zůstávají pevně přikováni ke dnu NHL.
K bodovému zisku Detroitu nepomohli ani Češi Filip Hronek s Filipem Zadinou, jež si shodně připsali po jedné asistenci.
"Sice jsme prohráli, ale s naším výkonem jsem opravdu spokojený," upozornil hostující kouč Jeff Blashill. "Hráli jsme tvrdě a na ledě nechali úplně všechno. Takhle dobře jsme nezahráli už hodně dlouho."
Hostům to nebylo nic platné, na body nedosáhli navzdory tomu, že ještě v úvodu druhé části vedli 3:1 a zdálo se, že otěže utkání třímají ve svých rukách.
Panthers totiž předvedli drtivou otočku, když v rozmezí necelých pěti minut prostřední části nasázeli tři góly. Postupně se trefili Brett Connolly, Mike Hoffman a Dominic Toninato.

"Sice jsme začali dobře, ale pak jsme se dopustili mnoha chyb," prohlásil Hoffman, jenž k brance připojil i dvě nahrávky. "Naštěstí jsme se ještě dokázali do utkání vrátit. Čtyřdenní pauza na nás však byla znát."
V hostujících barvách zaznamenal šestou asistenci v sezoně Zadina, když v čase 9:26 připravil branku pro Darrena Helma. Jeho starší krajan Hronek skočil do zápisu o utkání v závěru, když se podílel na trefě Lukea Glendeninga. Ta ale pouze určila konečný stav.
"Věřím, že nám tenhle obrat pomůže a dodá energii," prohlásil obránce Panthers Anton Stralman, jenž přiložil ruku k dílu jednou brankou. "Celkově se ale musíme zlepšit, takový výkon by příště na body stačit nemusel."
Stamkos na metě 800 bodů
Jubilejní 800. bod v kariéře oslavil útočník Steven Stamkos. Radost mohl mít dvojnásobnou, jeho Tampa Bay Lightning totiž doma přetlačili Montreal Canadiens 5:4.
Elitní útočník se jubilejního zápisu dočkal v čase 21:34, když zužitkoval přihrávku Victora Hedmana a vstřelil svou 14. branku v ročníku.
"V takový moment si vždycky uvědomíte, jaké máte štěstí, že můžete hrát v téhle skvělé lize," prohlásil kapitán Tampy Bay, jenž má na kontě 407 branek a 393 asistencí. "Po celou kariéru nastupuju se špičkovými spoluhráči. Snad budou body dál přibývat."

Stamkos se díky úspěšné dorážce dostal na 800 bodů

V průběhu duelu to ale s ambicemi Lightning příliš dobře nevypadalo. Canadiens totiž začali výborně, už v čase 2:08 se prosadil Jesperi Kotkaniemi, o osm minut později přispěchal s dalším zářezem Max Domi.
Ještě do první sirény ale snížil Alex Killorn, po přestávce vzal věci do svých rukou hvězdný obránce Hedman.
Švédský reprezentant se asistencí podílel na třech gólech Tampy Bay v řadě, kterými tým z Floridy nastartoval velkou otočku. Postupně se trefili Stamkos, Mitchell Stephens a znovu Killorn.
"Sice jsme měli dobrý začátek, z defenzivního pohledu to ale od nás dobré nebylo," připustil útočník Montrealu Phillip Danault. "Musíme hrát zodpovědněji dozadu. To se nám už několik zápasů moc nedaří."
Canadiens se přesto do utkání vrátili, Ben Chiarot v závěru druhé části snížil na 3:4. Vyrovnání se ale hosté nedočkali, byť svého soupeře dokázali přestřílet v poměru 43:30.
Dvoubrankový náskok Tampě Bay vrátil Anthony Cirelli, konečnou podobu výsledku pak stanovil po přihrávce Tomáše Tatara Jordan Weal.
Elitní formace Penguins zničila Predators
Vynikající výkon prvního útoku dovedl Pittsburgh Penguins k domácímu triumfu 6:4 nad Nashville Predators. Klub z Pensylvánie uspěl počtvrté z posledních pěti utkání.
"Tihle kluci udělali v zápase rozdíl," ocenil svou elitní letku hlavní trenér Mike Sullivan. "Věřím, že nám tohle utkání dodá sebevědomí, které prokážeme v dalších duelech."
Trio Jevgenij Malkin, Jake Guentzel a Bryan Rust proměnilo duel ve vlastní show. Dohromady si totiž připsalo hned deset bodů.
Rust zazářil dvěma góly a dvěma asistencemi, Guentzel přidal branku a dvě nahrávky, Malkin si pak připsal celkem tři asistence.

Letang se prosadil bombou v přesilovce

"Byl to divoký zápas plný emocí," ulevil si Guentzel. "Pro nás je důležité, že se nám daří nají různé cesty k vítězství."
Penguins zcela ovládli úvodní třetinu, po trefách Rusta, Dominika Kahuna a Krise Letanga vedli už 3:0 a zdálo se, že je nemůže nic ohrozit.
"Nezačali jsme vůbec dobře, v první třetině byl náš výkon vysoce nedostatečný," nekličkoval útočník Predators Mikael Granlund. "Od druhé třetiny jsme se ale zlepšili."
To se projevilo i na skóre. Hosté ovládli prostřední pasáž 3:1, na trefy Viktora Arvidssona, Craiga Smithe a Granlunda reagoval na domácí straně pouze Alex Galchenyuk.
V polovině závěrečné třetiny Nashville dokonce vyrovnal, když se podruhé v utkání trefil Granlund. Na body ale nakonec nedosáhl, proti byla zmíněná první formace Penguins.
Pouhých 53 sekund před koncem základní hrací doby vrátil domácím vedení Guentzel, jenž zužitkoval přesilovou hru. Definitivní uklidnění pak dodal ranou do prázdné branky Rust.
Šimek přispěl k rozborce Flyers
V naprosto jednostrannou záležitost se změnil střet celků San Jose Sharks a Philadelphia Flyers. Kalifornské mužstvo na svém ledě deklasovalo soupeře 6:1 a rázně tak ukončilo sérii čtyř proher.
Na úspěchu domácích se jednou asistencí podílel obránce Radim Šimek, jenž v čase 22:39 připravil branku pro Joela Kellmana. Český bek tak bodoval i ve druhém startu po návratu z marodky.
V dresu Sharks zářil především útočník Timo Meier, jenž zkompletoval hattrick. Tři asistence pak připojil centr druhé formace Barclay Goodrow.

Meier pomohl prvním hattrickem k výhře Sharks 6:1

Alespoň čestný úspěch hostů obstaral obránce Ivan Provorov, který se trefil po 51 vteřinách závěrečné části. V tu dobu už ale Sharks vedli 3:0 a směřovali za maximálním bodovým ziskem.
Navzdory vysokému triumfu zůstává San Jose v tabulce Západní konference až na 13. příčce, Flyers jsou na Východě aktuálně šestí.
Ostatní zápasy: Rangers loupili v Torontu, Frk nebodoval
Výhodu domácího ledu zužitkovali hráči Dallas Stars, kteří udolali Colorado Avalanche 3:2 po nájezdech. Ten rozhodující proměnil útočník Joe Pavelski. Gólman hostů Pavel Francouz do utkání nezasáhl.
Cenný skalp urvali hokejisté New York Rangers, když zvítězili na půdě Toronto Maple Leafs 5:4 po prodloužení. Zářil především útočník Ryan Strome, který ke dvěma gólům přidal i stejný počet nahrávek.

DeAngelo dal v prodloužení vítězný gól Rangers

Druhou výhru v řadě nepřidali Los Angeles Kings, v aréně Vancouver Canucks padli po litém boji 2:3. Martin Frk ve svém druhém duelu v sezoně nebodoval, gól a nahrávku v domácích barvách zaznamenal Elias Pettersson.
Roli favorita splnili hráči Vegas Golden Knights, kteří přehráli Arizona Coyotes 4:1. Dvěma brankami se o to přičinil útočník Mark Stone, obránce Shea Theodore přidal tři nahrávky.