Kaut dal z dorážky v přesilovce svůj první gól v NHL

Tři čeští hokejisté zasáhli do jednoho ze tří středečních utkání NHL mezi Colorado Avalanche a Buffalo Sabres. A všichni měli důležitý podíl na jeho vývoji. Domácí útočník Martin Kaut bouřlivě slavil svůj první gól v NHL, Sabres pak i zásluhou asistence Michaela Frolíka podruhé v utkání vyrovnali, ale víc už jim strážce branky Avalanche Pavel Francouz nedovolil. Colorado nakonec vyhrálo 3:2.

Kaut po prvním gólu hlavní hvězdou
Skóre zápasu v Pepsi Center otevřel v 15. minutě při přesilovce Gabriel Landeskog, jenže domácí si vedení neužili ani celé dvě minuty z hrací doby, neboť Zemgus Girgensons zajistil Sabres vyrovnání.
Rovněž při početní výhodě pak Colorado udeřilo podruhé. V čase 27:15 přišla velká Kautova chvíle. Vladislav Kamenev pálil z kruhu, brankář Carter Hutton puk vyrazil levým betonem, ale dvacetiletý Kaut byl ve správný čas na správném místě a z prostoru mezi kruhy v obležení tří hráčů soupeře ho pohotově poslal do sítě.
Kaut svou premiérovou trefu náležitě oslavil. Dočkal se jí při teprve čtvrtém startu v nejlepší lize světa, za předchozí tři vystoupení už měl na kontě asistenci. A především - Avalanche s ním v sestavě i tentokrát vyhráli. Kaut si tak mohl naplno vychutnat i vyhlášení první hvězdy zápasu.
"Tohle je sen," prohlásila šestnáctka draftu 2018. "Jsem strašně moc šťastný za tuhle chvíli. Snil jsem o tom, že dám svůj první gól v NHL. A teď už ho doopravdy mám. Jsem za to opravdu hrozně šťastný. Byla tady navíc má maminka, ten gól je pro ni. Asi to i maličko oslavíme. Ale jen trochu."
Curtis Lazar sice ještě do druhé přestávky vyrovnal, ale v končící 52. minutě J.T. Compher, jenž si v předchozím průběhu připsal nahrávku, vrátil Coloradu opět vedení a v tomto případě už hráči Buffala zareagovat nestihli.
"Věděli jsme, jak moc dobrý tým proti nám stojí. Oni jsou hrozně rychlí. Ale myslím, že jsme si to dokázali pohlídat, skvěle jsme si to kontrolovali a nedávali jim prostor, což nám dávalo dobré šance na výsledek," řekl Frolík. "I proto je těžké takovou porážku spolknout. Tvrdě jsme makali, ale bohužel se nakonec ten zápas nevyvíjel naším směrem."
Výraznou zásluhu na tom měl brankář Pavel Francouz, který sice tentokrát inkasoval dvakrát, tedy stejně jako za předchozí tři zápasy dohromady, ale vedle toho si první hvězda minulého týdne v celé lize připsala 31 úspěšných zákroků.
Avalanche nejenže vyhráli počtvrté v řadě, ale také už popáté za sebou bodovali. V čele Západní konference tak ztrácí jen tři body na vedoucí St. Louis Blues. Obhájci Stanley Cupu ale odehráli o dva zápasy více.
Sabres naopak nepřidali třetí výhru za sebou a mají desetibodovou ztrátu na druhou divokou kartu, kterou ve Východní konferenci aktuálně drží Columbus Blue Jackets.
"Byl to vážně moc dobrý zápas, výborný hokej," prohlásil hostující kouč Ralph Krueger. "Kdyby tohle bylo páté utkání v sezoně, byl by za to člověk vážně šťastný. Jenže jediné, na čem právě teď záleží, jsou výsledky. Když odhlédneme od výsledku, byl to ale sakra dobrý hokej. Dva dobří gólmani a spousta šancí."
Další porážka Penguins
Počtvrté bodově zcela naprázdno za sebou zůstali po utkání na ledě Los Angeles Kings hokejisté Pittsburgh Penguins. Poslední celek Západní konference naopak po těsně výhře 2:1 bodoval potřetí z uplynulých čtyř vystoupení.
Snad jedinou malou omluvou Penguins může být fakt, že tři ze čtyř utkání nepovedené série, z níž mají celkově nelichotivé skóre 6:16, odehráli Sidney Crosby a spol. v arénách soupeřů.
"Víme, jak jsou teď body důležité. A moc chceme hrát v téhle fázi roku dobře," ujistil kapitán poražených Crosby. "Samozřejmě, že nechcete prohrát čtyřikrát v řadě, ale je to realita, které čelíme. Mám pocit, že jsme si za ty zápasy zasloužili trochu něco víc, jenže za pocity se body nedostávají. Musíme už najít nějaké cesty, jak ty zápasy vyhrávat."
Už ve třetí minutě poslal Kings do vedení Blake Lizotte, v závěru druhé třetiny po jeho nahrávce zvýšil Trevor Lewis. Ve 47. minutě pak už pouze snížil Bryan Rust. Velkou zásluhu na tom, že domácí přestáli snahu favorita o vyrovnání, měl brankář Calvin Petersen, jenž zaznamenal 35 zásahů.

Lewis díky dorážce vlastní střely zvýšil na 2:0

Evgeni Malkin si připsal asistenci u jediného zásahu Penguins, ale při porážce nebude zrovna v dobrém vzpomínat na svůj 900. start v základní části NHL. Této mety dosáhl jako třináctý Rus a zroveň jako třetí hráč klubu v historii.
Kris Letang překonal Jaromíra Jágra na čtvrtém místě historie Penguins co do počtu zápasů odehraných v arénách soupeřů pouze za Pittsburgh (401). Jeho nový spoluhráč Patrick Marleau Jágra vyrovnal na čtvrtém místě v celkovém počtu odehraných utkání venku v základní části (856). Nejvíce jich stihl Gordie Howe - 883.
Golden Knights udrželi Oilers zkrátka
Edmonton Oilers už sice mají zpátky v sestavě kapitána Connora McDavida, jenž do prvního útoku dostal v pondělí během posledního dne před uzáverkou přestupů v NHL dvě nová křídla Tylera Ennise a Andrease Athanasioua, jenže po prvním společném povedeném vystoupení jim to tentokrát nebylo absolutně vůbec nic platné.
Neprosadili se oni, ale stejně tak dopadl i jasný lídr bodování Leon Draisaitl, jemuž tak nadále schází při 37 vstřelených gólech a 62 asistencích jediný bod do stovky. Druhý David Pastrnak je na 88 bodech (45+43).
A protože hlavní hvězdy Edmontonu nezastoupil ani nikdo další, Vegas Golden Knights se radovali z výhry 3:0, která pro ně byla již sedmou v řadě. Oilers naproti tomu poslední dva týdny klopýtají a výhru slavili jen jednou za posledních pět utkání.
Vítězný gól si připsal na začátku 17. minuty Max Pacioretty, na něhož v první polovině třetí třetiny navázali Nick Cousins a Shea Theodore. Shodou okolností všichni tři střelci slavili jubilejní gól v sezoně: Pacioretty už třicátý, Cousins a Theodore desátý. Cousins se trefil hned při svém debutu v novém působišti od pondělní výměny z Montreal Canadiens.
Dvě asistence si připsal obránce Alec Martinez, páté čisté konto v sezoně uhájil díky 29 zákrokům Marc-Andre Fleury. Celkem už jich má v základní části NHL na kontě 61, stejně jako dosud sedmnáctý v historickém přehledu Turk Broda. V sestavě vítězů nechyběl ani český útočník Tomas Nosek.
"Domácí byli dneska lepší. Nemyslím si však, že by to bylo jen o gólmanovi, i když Fleury předvedl pár výborných zákroků a jde o opravdu dobrého brankáře. Líbila se mi z naší strany první třetina, tam jsme měli nějaké šance," připomněl McDavid. "Tak to prostě někdy chodí, jdeme dál. Ale poučíme se z toho."