Malkin se probral, Penguins jsou krok od titulu

Možná klíčové vítězství v cestě za ziskem Stanley Cupu urvali Pittsburgh Penguins, kteří zvítězili na ledě San Jose Sharks 3:1 a stejným poměrem vedou i v celé finálové sérii. K vysněnému triumfu jim tak chybí jediná výhra.

"Pro nás to ale neznamená konec. Rozhodně se nevzdáváme. Jsme nejlepším venkovním týmem v lize," zdůraznil kouč poražených Peter DeBoer. "Pokusíme se vybojovat šestý zápas v domácím prostředí. Dokud některý tým nemá čtyři výhry, není konec."

Hlavním hrdinou duelu se stal hráč, který se dosud v soubojích proti Sharks pořádně trápil. Útočník Evgeni Malkin si v úvodních třech duelech série nepřipsal ani bod, tentokrát však zaznamenal gól a asistenci a byl klíčovým strůjcem extrémně důležitého triumfu svého týmu.

Penguins se ve čtvrtém utkání povedlo to, co ve všech předchozích duelech finálové série. Vstřelili první gól. Už v 8. minutě vletěl do obranného pásma Sharks Phil Kessel, jeho střelu gólman Martin Jones ještě vyrazil, na pohotovou dorážku Iana Colea už ale stačit nemohl.

Hosty vstřelený gól uklidnil, domácí se naopak trápili v ofenzivě. Proti dobře organizované obraně Pittsburghu se prosazovali jen velice složitě, hostující brankář Matt Murray navíc působil velice jistým dojmem.

Ve 23. minutě navíc Penguins svůj náskok zdvojnásobili. Stalo se tak ve chvíli, kdy domácí Melker Karlsson pykal na trestné lavici za nedovolené bránění.

Penguins dobře zakombinovali v útočném pásmu, puk putoval po ose Kris Letang - Phil Kessel až k Malkinovi, který u levé tyčky branky Sharks pohodlně navýšil vedení a oslavil svůj první gól ve finálové sérii.

"Bohužel musíme po celou sérii dohánět náskok soupeře, to nás dostává z rytmu," prohlásil DeBoer. "Tohle je třeba změnit. Musíme najít způsob, jak se prosadit dřív než soupeř."

San Jose si za celou prostřední část připsalo pouze čtyři střely na branku, Penguins se dařilo mít průběh utkání zcela pod kontrolou. To se ale ve třetí části změnilo.

Sharks zvýšili aktivitu a brzy si začali vytvářet šance. Ve 45. minutě Logan Couture skvěle vysunul do úniku Patricka Marleaua, veterán kalifornského klubu však v přímé konfrontaci s Murrayem neuspěl.

Ve 49. minutě už se domácí dočkali. K odraženému kotouči se nejrychleji dostal Melker Karlsson a svým čtvrtým zásahem v letošním play off vrátil San Jose zpátky do hry.

O tři minuty později už mohlo být vyrovnáno. Murray zaváhal při rozehrávce, puk se dostal na hokejku kapitána Joe Pavelskiho, ten ovšem z bezprostřední blízkosti mířil pouze do hrudi gólmana Penguins.

Sharks v závěru vrhli veškeré síly do útoku, udeřit ale mohlo na druhé straně. V 57. minutě předvedl rychlý výpad Matt Cullen, který se šikovnou stahovačkou zbavil obránce, trefil však jen připraveného Jonese.

O pár desítek sekund později už Penguins mohli slavit. Po skrumáži ve středním pásmu se k puku dostal Carl Hagelin, přesně našel Erica Fehra, který se nemýlil a zajistil Penguins vedení 3:1.

Stejným poměrem vede Pittsburgh i v celé sérii a už ve čtvrtek může na svém ledě slavit vysněný zisk Stanley Cupu.

"Musíme hrát tak, jako se nám zatím daří po celou sérii," vyzval kapitán Penguins Sidney Crosby. "Víme, co je ve hře, ale musíme se soustředit pouze na hru. Ostatní pak přijde samo."

V dresu Sharks pro zranění znovu nenastoupil český útočník Tomáš Hertl, obránce Roman Polák strávil na ledě 14 minut, do statistik utkání se ovšem nezapsal.