Sweden

Kanadskou touhu po zlatém hattricku z mistrovství světa IIHF zastavily nájezdy a v nich nepřekonatelný velikán Henrik Lundqvist. Brankář New York Rangers vychytal všechny čtyři střelce a postaral se tak o to, že novým mistrem světa se stalo Švédsko.
V penaltovém rozstřelu finálového duelu o tom rozhodli také dva úspěšní střelci Nicklas Backstrom a Oliver Ekman-Larsson.

Historicky nejdelší finále na světových šampionátech skončilo ze hry po třech třetinách a dvacetiminutovém prodloužení nerozhodně 1:1. Skóre otevřel ve vlastním oslabení pouhých 21 sekund před druhou přestávkou švédský obránce Victor Hedman, za Kanadu vyrovnal v čase 41:58 v přesilovce Ryan O'Reilly.
Ve strhujícím závěru už kralovali oba gólmani, takže se skóre nezměnilo. Calvin Pickard pochytal celkem 40 střel, Lundqvist ještě o dvě víc a k tomu pak zlikvidoval nájezdy Nathana MacKinnona, Braydena Pointa, O'Reillyho i Mitche Marnera. Na švédské straně se neprosadili William Nylander ani Gabriel Landeskog, ale Backstromův gól byl vítězný a pojistku přidal obránce Ekman-Larsson.
Kanada tak nedorovnala Rusko (včetně SSSR) v rekordním počtu 27 titulů, zůstala o jeden za ním. Švédové získali své desáté zlato z mistrovství světa a přitáhli se tak na dva triumfy od Česka (včetně Československa). Vyhráli poprvé od roku 2013, kdy slavili na domácím ledě. A poprvé ze čtyř pokusů porazili ve finále Kanadu - v letech 1997, 2003 a 2004 proti ní neuspěli (v posledních dvou případech u toho byl dvakrát stříbrný gólman Lundqvist).
Jeho bratr Joel Lundqvist, kapitán týmu, získal své třetí zlato z MS jako jediný Švéd po legendárním Svenu 'Tumbovi' Johanssonovi.
"Je to opravdu velké. Pro Švédsko i pro nás. Splnil se mi sen. Moc se těším domů, oslavy budou fantastické," citovaly stránky IIHF.com obránce Jonase Brodina z Minnesota Wild.
"Pro mě je to první velký triumf se švédskou reprezentací," řekl podle tohoto webu útočník Marcus Kruger, který s Chicago Blackhawks vyhrál v letech 2013 a 2015 dva Stanley Cupy. "Vím, jak moc je to důležité pro všechny kluky v týmu i pro celý švédský hokej. Těším se domů, kam přivezeme medaile a podělíme se o tu radost s fanoušky."
Kanadský tým byl až na později dopsaného beka Chrise Leeho složen výhradně z hráčů NHL, Švédové jich měli 19. A podle toho vypadal i obraz zápasu. Hrál se takticky dokonalý hokej s obrovským nasazením, rychlým bruslením a spoustou osobních soubojů i přejezdů nahoru dolů. Brankáři však byli až na gólové výjimky velmi jistí a dorážky pozorné obrany příliš nedovolovaly.
"Henrik chytal fantasticky. Víme, co dokázal v minulosti. Je to rozený vítěz a dnes to znovu ukázal. Kluk, který roste s velkými zápasy. Podívejte se na jeho bilanci sedmých zápasů (v play off NHL) i těch v národním týmu," chválil Kruger olympijského vítěze z roku 2006.
Po poměrně vyrovnané první třetině měla ve druhé navrch Kanada, avšak nevyužila dvě přesilovky a naopak sama inkasovala, když Pickard nezkrotil skákající puk po Hedmanově nahození od modré. Po přestávce se však přece v početní výhodě prosadil podobně zvláštním gólem O'Reilly, jenž svou dorážku protlačil do branky s odrazem od Lundqvistovy hokejky i masky.
V prodloužení přežil zámořský celek oslabení a měl několik šancí, dvě největší MacKinnonn. Forvard Colorado Avalanche se však nakonec neprosadil ani po parádním sólu, ani poté, co pohotově trefil odražený puk ve vzduchu - namířil ho pár centimetrů vedle branky. A následně neuspěl ani v nájezdech.
"Měli jsme šance, mohli jsme to ukončit v prodloužení, ale dopadlo to jinak," litoval podle IIHF.com kanadský útočník Travis Konecny. "Náš gólman dělal nemožné věci, chytal parádně. Prodloužení bylo o nervy. Je těžké to překousnout, ale myslím, že jsme podali vynikající výkon. Hodně to bolí, když si uvědomíme, jak blízko létal puk od jejich branky a jak blízko jsme byli od vítězství my."
V souboji o bronz porazilo Rusko tým Finska 5:3 a získalo tak čtvrtou medaili z posledních čtyř MS.
Nejužitečnějším hráčem turnaje byl vyhlášen švédský útočník Nylander, nejlepším gólmanem Rus Andrei Vasilevskiy, obráncem Něměc Dennis Seidenberg a útočníkem Artemi Panarin. I do All-Star týmu turnaje se dostali pouze hráči z NHL.
Příští mistrovství světa IIHF pořádá v květnu 2018 Dánsko. V roce 2019 se bude šampionát konat na Slovensku.