Lundqvist dovedl 40 zákroky Rangers k první finálové výhře

Napsal Michael Langr / NHL.com

Zatímco ve třetím finálovém duelu vystřelili hokejisté Los Angeles Kings na branku soupeře jen patnáctkrát, dali tři góly a vyhráli, ve středečním utkání jim na vítězství nestačilo ani 41 pokusů.

Paradoxní vývoj finále Stanley Cupu umožnil fantastický výkon brankáře Henrika Lundqvista ve čtvrtém duelu. Díky němu tým New York Rangers stále žije. Po výhře 2:1 se série stěhuje zpátky do Kalifornie za stavu 3:1 na zápasy pro L.A - ZÁPIS O UTKÁNÍ ›

Kings se přitom chystali k triumfu ve čtyřech utkáních, ve finále prvnímu od dob Detroit Red Wings v roce 1998. Naleštěný Stanley Cup byl připravený na závěrečný ceremoniál, hosté cítili přítomnost slavné trofeje, kterou měli na dosah, jako když divoké šelmy cítí čerstvé maso. Drželi puk, vyhrávali vhazování, Rangers přestříleli 41:19 a v poslední třetině dokonce 15:1.

Na druhé straně této rozvinuté rovnice stál Lundqvist.

Zatímco v prvních třech zápasech měl newyorský gólman úspěšnost 89,2 procenta a průměr 3,13, ve čtvrtém pochytal 97,6 procenta všech pokusů L.A. Jediný, kdo ho překonal, byl hostující kapitán Dustin Brown ve druhé třetině.

"Chytat dobře na výhru nestačí. Věděl jsem, že musím chytat lépe než dobře," řekl Lundqvist, který den před zápasem kritizoval svůj dosavadní výkon ve finálové sérii, navzdory tomu, že většinu gólů dostal po dorážkách a tečích soupeře i vlastních spoluhráčů.

Švédský hrdina opět dokázal, že v zápasech, ve kterých čelí vyřazení, chytá nejlépe. Na domácím ledě si v nich připsal osmou výhru z osmi, což je (podle Elias Sports Bureau) zároveň rekord NHL.

"Nechtěli jsme, aby předávali pohár soupeři na našem ledě. Jen samotné pomyšlení na to mi zvedá žaludek," tvrdil Lundqvist.

New York dostal do vedení přesilovkový gól Benoita Pouliota, který v 8. minutě tečoval ve vzduchu střelu Johna Moorea od modré čáry a přerušil tak 123 minut dlouhou šňůru, během níž Rangers nedali ve finále gól.

V 7. minutě druhé třetiny zvyšoval Martin St. Louis, jenž doklepl do branky odražený puk. Kings snížili dvě minuty poté, když Brown proměnil sólový únik forhendovým blafákem, ale další gól už nepřidali.

"Nebyli jsme dost dobří. Musíme se zlepšit. Je to promarněná příležitost. Necháme to být a připravíme se na další zápas," hodnotil Brown.

Páté finále je na programu v pátek večer (v sobotu ve 2:00 SELČ v Los Angeles).

"Musíme se víc dostávat před (Lundqvista). Když jsme měli možnost, neztížili jsme mu práci. Když uvidí puk, tak ho chytí," nabádal centr Anze Kopitar.

Brankář Rangers měl ovšem i dávku štěstí. Ve druhé třetině trefil Marián Gáborík břevno jeho branky. Dvakrát mu puk proklouzl a zastavil se až na brankové čáře. Poprvé ho odpálil obránce Anton Stralman, minutu před koncem při tlaku soupeře ho pak útočník Derek Stepan vrátil rukavicí pod gólmanův beton.