GettyImages-1233656608

Montreal Canadiens v závěrečné sérii o Stanley Cup vyzvou tým Tampa Bay Lightning. Úřadující šampioni odklidili při návratu do finále z cesty dalšího soupeře, porazili po napínavém průběhu celé série v klíčovém sedmém utkání New York Islanders 1:0 a budou usilovat o třetí celkový triumf ve své historii. Vedle minulého ročníku slavili již v roce 2004. O postupu rozhodl útočník Yanni Gourde, který se prosadil zkraje druhé třetiny dokonce v oslabení.

Tampa Bay Lightning - New York Islanders 1:0 (konečný stav série: 4:3)
Yanni Gourde se stal hrdinou díky gólu po 109 sekundách druhé části. Zbytek pak obstaral brankář Andrei Vasilevskiy, který si připsal 18 úspěšných zákroků a díky nim i svou čtvrtou nulu v letošním play off. Celkově pak pátou ve vyřazovacích bojích za kariéru v NHL.
Šestadvacetiletý Vasilevskij stanovil zároveň nové maximum ligy, když v součtu s loňským finále proti Dallas Stars uzavřel s čistým štítem už čtvrtou po sobě jdoucí sérii.
V Amalie Areně si postupovou radost vychutnávalo i česko-slovenské trio Ondrej Palat, Jan Rutta a Erik Cernak. Všichni tři se tak mohou těšit na boj o svůj druhý Stanley Cup, neboť součástí vítězného týmu byli už loni.
Slavil i ruský útočník Nikita Kucherov, jenž se vrátil do sestavy poté, co kvůli zranění odstoupil brzy po začátku zápasu číslo 6 v New Yorku. "Nebylo vůbec co řešit," prohlásil Kučerov. "Vždyť šlo o zápas číslo 7. A ten vyžaduje, aby se člověk obětoval a mohl být s ostatníma klukama."
"Jsem s touhle partou už nějakou dobu. A ušli jsme tak dlouhou cestu...," řekl trenér Lightning Jon Cooper. "V téhle lize je zatraceně těžké zvítězit, ale loni jsem zjistil, že dokážeme vyhrát různými způsoby. Dnes večer však rozhodla mentalita válečníků, kterou v sobě tenhle tým má."
Islanders, v jejichž brankovišti odvedl skvělou práci Semyon Varlamov (30 zásahů), sezona končí. Ztroskotali ve stejné fázi a na stejném sokovi druhým rokem po sobě. Loni je hráči Tampy Bay vyřadili v šesti utkáních. Na první návrat do finále od roku 1984 si tak musí ještě počkat.
"Je k vzteku, že se historie opakuje a ve stejné fázi nám sezona zase končí," štvalo Barzala. "Máme tu veterány jako jsou Josh Bailey nebo Andy Greene, pro něž to hrozně moc znamená. Jako mladší hráč mám ještě pár let před sebou, ale vidět tyhle kluky v kabině po tom všem, když jsme byli tak blízko, to je vážně zdrcující."
Vasilevskij se vyznamenal už ve třetí minutě, kdy se na něho řítil Anthony Beauvillier, ale zastavil ho pravý beton domácího gólmana. Varlamov, na něhož za první třetinu mířilo 15 ran, se nenechal zahanbit. Skvěle chytil pokus Victora Hedmana z kruhu.
Gourde se paradoxně prosadil při jediném vyloučení celého zápasu. Po 50 sekundách druhé části zamířil na trestnou lavici Barclay Goodrow, v čase 21:49 zařídil Gourde vedení Lightning ranou z první, když ho najetého do prostoru mezi kruhy skvěle našel Anthony Cirelli.
Úspěšný střelec měl pak ještě jednu velmi slibnou šanci před druhou přestávkou, tentokrát měl však navrch Varlamov. Blízko vyrovnání byl naproti tomu v 55. minutě Mathew Barzal, při snaze o dorážku do odkryté branky mu však kotouč v klíčovém okamžiku přeskočil hokejku.
Dvě a půl minuty před koncem zamířil Varlamov na střídačku a přišel strhující závěr, v němž se vůbec nepřerušovalo. Na jedné straně ostřelovali hosté Vasilevského ve snaze o vyrovnání, na druhém konci kluziště nedokázali Lightning přes delší pasáž, kdy se usadili v útočném pásmu, přidat postupové razítko. Vadit jim to ale nemuselo.
Domácí potvrdili, že v poslední době po předchozím neúspěšném výsledku v play off v dalším vystoupení zkrátka neprohrávají. Od 1. kola Východní konference 2019 mají v takových zápasech bilanci 14-0, což je rekordní série v historii NHL.
"Odvedli vážně dobrou práci," ocenil sportovně soupeře kouč poražených Barry Trotz. "Myslím, že jsme měli dnes padesát střeleckých pokusů, ale oni jich dokázali jednadvacet zblokovat. Všechno podřídili výsledku a hráli obětavě. Jsou v defenzivě opravdu dobří."
Snad jedinou malou kaňkou - z pohledu týmového úspěchu nepodstatnou - může být fakt, že skončila devítizápasová gólová série útočníka Braydena Pointa. O jediný zápis tak zůstal za rekordem Reggieho Leache, jenž v roce 1976 v dresu Philadelphia Flyers skóroval v 10 duelech play off v řadě.
Lightning po utkání převzali z rukou druhého nejvýše postaveného muže NHL Billa Dalyho Prince of Wales Trophy určenou nejlepšímu týmu Východní konference. A stejně jako loni se navzdory pověrám neváhali trofeje dotknout.
Útočník Lightning Pat Maroon je prvním hráčem po Marcu-Andrem Fleurym (s Pittsburgh Penguins a Vegas Golden Knights v letech 2016 až 2018), který byl ve třech finálových sériích v řadě. Maroon vyhrál v roce 2019 Stanley Cup se St. Louis Blues a loni právě s Tampou Bay.
Úvodní finálový zápas proti Montreal Canadiens se odehraje z pondělí na úterý v Tampě.
"Myslím, že jak oni narazí na nejlepší tým, s nímž dosud hráli, tak stejně tak i nás čeká ten nejlepší soupeř," prohlásil kapitán floridského celku Steven Stamkos. "Do finále vás nedostane štěstí. Každý tým, který se tam probojuje, si to zaslouží. A oni za sebou mají neskutečnou jízdu. Bude to pro nás ohromná výzva."
Češi v akci
Ondřej Palát (Tampa Bay Lightning): 0+0, 1 střela, bilance 0, čas na ledě 16:02.
Jan Rutta (Tampa Bay Lightning): 0+0, 0 střel, bilance 0, čas na ledě 15:08.