Souhrn: Tampa Bay má rekord v počtu výher

Tampa Bay má rekord v počtu výher, v play off narazí na Columbus. Kucherov se dostal na 128 bodů

Napsal NHL.com/cs @NHLcz / NHL.com/cs

Základní část NHL je minulostí. V noci na neděli se uzavřela vydatnou porcí 15 zápasů. Z nich vyčnívaly úspěchy Tampy Bay, která dosáhla na rekordní 62. výhru v sezoně, nejproduktivnější muž ročníku Nikita Kucherov dosáhl na metu 128 bodů. Koruna pro krále střelců připadla Alexi Ovechkinovi, jenž nasázel 51 branek a o gól předčil Leona Draisaitla z Edmontonu.

Winnipeg - St. Louis.

První zápasy Stanley Cupu se odehrají v noci na čtvrtek, program prvního kola bude zveřejněn v neděli po 16. hodině SELČ.

Rekordní Lightning

Tampa Bay díky vítězství v Bostonu 6:3 dosáhla na 62 výher v sezoně a vyrovnala rekord Detroitu z ročníku 1995-96. Nejlepším tým soutěže v prvním kole play off narazí na Columbus, který ve Východní konferenci obsadil pozici druhé divoké karty.

Gólem a asistencí přispěl k vítězství Lightning Nikita Kucherov a poprvé v kariéře získal Art Ross Trophy pro nejproduktivnějšího hráče. Připsal si celkem 128 bodů za 41 branek a 87 asistencí z 82 utkání. Před druhým Connorem McDavidem z Edmontonu měl náskok 12 bodů.

McDavid, který Art Ross Trophy přebíral v minulých dvou sezonách, měl na kontě rovněž 41 tref a 75 přihrávek ze 78 utkání. Kucherov předvedl nejlepší bodový výkon od sezony 1995-96, kdy Mario Lemieux z Pittsburghu kraloval se 161 body (69+92) a jeho spoluhráč Jaromír Jágr byl tehdy druhý se 149 body (62+87).

Kucherov vytvořil také nový ruský rekord v počtu bodů za sezonu. Překonal výkon Alexandera Mogilnyho, který v ročníku 1992-93 při působení v Buffalu nasbíral 127 (76+51). Art Ross Trophy před ním získal v barvách Lightning jen Martin St. Louis, jemuž se to povedlo v sezonách 2003/04 a 2012-13. Výrazně také překonal klubový rekord Vincenta Lecavaliera, který v ročníku 2006-07 zaznamenal 108 bodů (52+56).

"Samozřejmě je to výjimečný okamžik. Děkuji všem klukům v kabině, kteří mi k tomu pomohli. Bez nich bych nebyl tam, kde jsem. Je to týmový úspěch," řekl Kucherov a doufá, že skvělou sezonu mužstvo potvrdí i v bojích o Stanley Cup. "Máme sebevědomí. Chtěli jsme skončit v dobrém rozpoložení, mít z naší hry pozitivní pocit. Uvidíme, jak to půjde."

Na jeho 128. bodu měl podíl i český útočník Ondřej Palát. Kucherovovo vyhození z obranného pásma totiž prodloužil ve středním pásmu na Tylera Johnsona, který 86 sekund před koncem do prázdné branky při hře Bruins bez brankáře dovršil výhru.

Tampa Bay v utkání uspěla i přesto, že po první třetině prohrávala 0:2. V dresu Bostonu zářili čeští útočníci David Krejčí a David Pastrňák, ale k úspěchu to pomohlo. Krejčí, který v 15. minutě otevřel skóre a připsal si i asistencí a byl zvolen druhou hvězdou utkání. Pastrňák zaznamenal dvě přihrávky a byl třetím nejlepším hráčem duel.

Pastrňák si jako nejproduktivnější český hráč i nejlepší střelec ročníku vylepšil bilanci na 81 bodů ze 38 branek a 43 asistencí ze 66 utkání. Překonal tak své osobní rekordy z minulé sezony, kdy měl na kontě 81 bodů a 35 gólů z 82 duelů. Krejčí se 73 body vyrovnal své maximem z ročníku 2008-09 a 53 asistencemi překonal o dvě přihrávky tehdejší nejlepší výkon.

Obrat Tampy Bay v utkání načal slovenský obránce Erik Černák, který v 25. minutě v přesilové svým pátým gólem v sezoně snížil na 1:2.

Zacha pomohl dvěma body k výhře

New Jersey vyhrálo na ledě Floridy 4:3 po prodloužení a mezi hlavní strůjce triumfu Devils patřil český útočník Pavel Zacha, autor gólu a asistence. V 35. minutě zvýšil náskok svého týmu na 3:1, když se krásně uvolnil přes Aarona Ekblada a forhendovým zakončením překonal Roberta Luonga. V čase 60:56 pak asistoval u vítězné trefy Travise Zajaca.

Dvaadvacetiletý Zachu, který v úvodu sezony v prvních 12 duelech nebodoval a ocitl se i na farmě v Binghamtonu v American Hockey League, zastihl závěr ve formě. Zvládl s 25 body z 61 utkání vyrovnat své maximum z minulé sezony a s 13 góly ho šestka draftu z roku 2015 překonala. V předešlých dvou sezonách skóroval shodně osmkrát.

Za poražené Panthers si připsal gól a přihrávku finský útočník Aleksander Barkov a vytvořil nový klubový rekord s 96 body (35+61) v sezoně. Překonal Pavla Bureho, jenž v ročníku 1999-00 nasbíral 94 bodů (58+36).

Nashville ovládl Centrální divizi

K diviznímu prvenství potřebovali vítězství. A to pro sebe hráči Nashvillu i získali. V posledním utkání základní části doma přehráli Chicago 5:2 a zajistili si podruhé za sebou triumf v Centrální divizi.

"Základní část pro nás byla jako na houpačce. Jednou jsme byli nahoře, podruhé dole," prohlásil útočník Filip Forsberg. "Naším cílem samozřejmě bylo, abychom divizi vyhráli. Tvrdě jsme na tom pracovali."

Dílčí úspěch Predators mimo jiné znamená, že se v prvním kole bojů o Stanley Cup utkají s Dallasem a budou těžit z výhody domácího prostředí.

Proti Chicagu musel Nashville duel otáčet, po první třetině a brankách Brendana Perliniho s Drakem Caggiulou totiž prohrával 0:2.

V prostředním dějství ale zvládl vyrovnat. Nejprve snížil svou první brankou Dante Fabbro, po něl udeřil i Forsberg. V poslední třetině domácí třemi góly velkolepý obrat dokonali. Postupně se prosadili Viktor Arvidsson, Colton Sissons a Nick Bonino. Brankář Pekka Rinne předvedl 31 úspěšných zákroků.

"Byli jsme v těžké pozici, protože hráči věděli, že St. Louis svůj zápas zvládlo. Potřebovali jsme vyhrát, což se nám povedlo. Na ledě jsme příkladně bojovali."

V dresu Blackhawks zaznamenal jednu asistenci Patrick Kane a stal se tak čtvrtým Američanem, jenž v sezoně dosáhl na metu 110 bodů. V minulosti to zvládli Pat LaFontaine (148 bodů, 1992-1993), Kevin Stevens (121, 1991-1992; 111, 1992-1993) a Joe Mullen (110, 1988-1989).

Hertl si stanovil bodové maximum

Zlepšenou formu v samotném závěru základní části potvrdili hráči San Jose, kteří na svém ledě přehráli Colorado 5:2 a udrželi si druhou příčku v tabulce Západní konference.

Sharks se mimo jiné mohli znovu opřít o bodový příspěvek Tomáše Hertla, jenž v čase 7:25 připravil branku pro obránce Brenta Burnse a v úvodu třetího dějství asistoval i u gólu Gustava Nyquista.

Český reprezentant se tak dostal na metu 74 bodů (35 branek a 39 asistencí) v základní části a stanovil si tak nové maximum. Jeho nejlepším dosavadním výsledkem bylo 46 bodů ze sezon 2015-2016 a 2017-2018.

Hertl se tak stal druhým nejproduktivnějším Čechem v NHL, víc bodů nastřádal pouze Pastrňák (82). Třetí v pořadí byl Krejčí (73).

Gól a nahrávku si při triumfu kalifornského mužstva připsali Burns, Nyquist i Evander Kane, branky hostů obstarali Tyson Jost a Nathan MacKinnon.

Hronek asistencí debaklu nezabránil

Ofenzivní kvality opět potvrdil obránce Filip Hronek, který díky asistenci bodoval ve čtvrtém utkání za sebou (1+4), ale musel při domácí derniéře nakonec strávit vysokou prohru s Buffalem 1:7. Jednadvacetiletý odchovanec Hradce Králové byl v 16. minutě u branky v přesilové hře, kterou Anthony Mantha snížil na 1:2.

Hronek, který v této sezoně v NHL debutoval, tak stihl ve 46 duelech nasbírat 23 bodů za pět branek a 18 asistencí. Z jeho krajanů byl mezi obránci v sezoně produktivnější pouze Michal Kempný z Washingtonu, který si připsal 25 bodů (6+19) ze 71 utkání.

Ostatní zápasy: Carolina má první divokou kartu, Poehling dal při debutu hattrick

Carolina zvítězila ve Philadelphii 4:3, zajistila si první divkou kartu ve Východní konferenci a může se při své první účasti v play off od roku 2009 těšit na souboj s obhájcem Stanley Cupu Washingtonem. Flyers dokázali smazat dvoubrankovou ztrátu, když po asistenci Jakuba Voráčka ve 27. minutě vyrovnal v přesilové hře Sean Couturier na 3:3. V čase 27:33 ale rozhodl Jordan Staal.

Montreal, jemuž v pátek sebral Columbus výhrou na ledě New York Rangers naději na účast v play off, se rozloučil se sezonou vítězstvím nad Torontem 6:5 po nájezdech. Úžasný debut v NHL prožil Ryan Poehling, který se na tom podílel hattrickem. Dvacetiletý centr se stal prvním hráčem Canadiens, který v první vystoupení v NHL zvládl tři branky od 14. ledna 1953, kdy se to povedlo Alexu Smartovi.

Pittsburgh sice prohrál s Rangers 3:4 po prodloužení, ale bod jim stačil, aby uhájili před Carolinou třetí místo v Metropolitní divizi. Budou tak hrát v play off s New York Islanders. Kapitán Penguins díky gólu a asistenci dosáhl pošesté v kariéře na hranici 100 bodů.

St. Louis zdolalo Vancouver 3:2 po nájezdech, ale přesto po výhrách Nashvillu a Winnipegu skončilo třetí v Centrální divizi. Do série s Winnipegem půjdou v dobré formě poté, co vyhráli sedmkrát za sebou doma a celkově čtrnáctkrát z posledních 16 duelů.

Druhou příčku v tabulce Metropolitní divize pro sebe urvali hráči New York Islanders, kteří vyhráli na ledě Washingtonu 3:0. Čistým kontem se blýskl gólman Robin Lehner, jenž předvedl 29 úspěšných zákroků. V ofenzivě řádil autor dvou branek Valtteri Filppula.

Vítězstvím se rozloučili se základní částí hráči Dallasu, kteří doma přehráli Minnesotu 3:0 a udrželi si první divokou kartu v Západní konferenci. Ta je v úvodním kole play off svede do bitvy s Nashvillem. Stars se mohli opřít i střelecký výkon útočníka Tylera Seguina, jenž obstaral dvě branky. Gólman Ben Bishop pochytal všech 24 střel soupeře.

Rozpačitě skončila sezona pro Edmonton, který sice vyhrál na ledě Calgary 3:1, ale přišel o kapitána Connora McDavida, jenž musel z utkání odstoupit ve druhé třetině pro zranění nohy. Na triumfu v kanadské bitvě se jednou brankou podílel Leon Draisaitl, jenž se tak dostal na metu 50 tref v sezoně.

Maurice Richard Trophy mu ovšem unikla, tu za 51 gólů získal kapitán Washingtonu Alex Ovechkin. Draisaitl se nicméně stal po Wayneu Gretzkym, Jari Kurrim, Glennu Andersonovi a Marku Messierovi pátým hráčem Oilers, jenž na metu 50 tref v sezoně dosáhl.

Úspěšný závěr základní části má za se sebou Winnipeg, který díky dvěma bodům Marka Scheifeleho a Kylea Connora vyhrál v Arizoně 4:2. Na vítězné vlně jdou do play off hráči Columbusu, když deklasovali Ottawu na jejím ledě 6:2. V posledním duelu našlapaného sobotního programu pak Los Angeles přehrálo ve Staples Center Vegas 5:2.