Lightning našli způsob, jak vyhrát 4. zápas

Napsal Nicholas Cotsonika / NHL.com

Byla to stejná situace jako v předchozím zápase. Tampa Bay Lightning prohrávali na cizím ledě ve třetí třetině, poslouchali skandování fanoušků, viděli, jak na časomíře rychle ubíhá čas. A pak to zase přišlo, Nikita Kucherov stejně jako v minulém utkání vyrovnal a Jason Garrison na začátku prodloužení rozhodl.

Lightning stále kvůli zranění chybějí kapitán Steven Stamkos a obránce Anton Stralman. Ale mají zkušenosti a široký kádr, odhodlání, schopnosti a možná i trochu štěstí . Po páteční výhře 2:1 v prodloužení 4. zápasu, která následovala po úterní výhře 5:4, vedou ve druhém kole Východní konference nad New York Islanders už 3:1.

Mají tedy šanci vyřadit Islanders v pátém duelu, který se koná v neděli v Amalie Areně v Tampě a postoupit podruhé za sebou do konferenčního finále.

"Určitě si nemyslím, že to byl náš nejlepší zápas," řekl útočník Lightning Ryan Callahan. "Ale nakonec jsme našli cestu, jak vyhrát."

Kouč Islanders Jack Capuano označil třetí zápas za "demoralizující". Pokud jste na straně Islanders, jak jinak by se dal nazvat?

Dvakrát na domácím ledě Lightning přehráváte. Dvakrát vedete ve třetí třetině. Dvakrát vidíte Kucherova, jak vyrovnává skóre. Dvakrát cítíte, že měl být v prodloužení pískán faul na vašeho hráče. Brianu Boyleovi za hit do hlavy ve třetím utkání, Garrisonovi za vysokou hokejku ve čtvrtém zápase. A dvakrát vidíte viníka, jak dává vítězný gól. Dvakrát prohrajete v prodloužení.

Máte pocit, že byste v sérii měli vést 3:1, místo toho 3:1 prohráváte a ještě k tomu víte, že jen 10 procent týmů v této situaci dokázalo v play off NHL otočit stav.

"Nemohl jsem si přát za těch posledních šest třetin od kluků lepší výkon," řekl Capuano. "Myslím, že jsme hráli opravdu extrémně dobře. Teď můžeme jen doufat, že v příštím utkání se k nám nakloní štěstí a dáme nějaké góly."

Ve třetím zápase Islanders přestříleli Lightning v první třetině 17:9. Vedli v ní 1:0, ale skončila výsledkem 1:1. Ve čtvrtém utkání je přestříleli 16:6. Dostali se do vedení 1:0. Jenže nepřidali další gól při dvojitém trestu pro Callahana za hrubost. V přesilovce byli tak neschopní, že na ně fanoušci dokonce opakovaně bučeli.

Okamžitě jste měli pocit, že se to Islanders proti tak explozivnímu týmu, jako je Tampa, vymstí. Jasná věc, že se to taky stalo.

Gólman Lightning Ben Bishop předváděl zákrok za zákrokem, zastavil střelu Kylea Okposa v přečíslení i únik Calvina de Haana v oslabení ve druhé třetině. Čím déle byl stav 1:0, tím víc času měli Lightning přijít na to, jak vyrovnat.

Ve třetím utkání čerpali Lightning ze zkušeností, které nasbírali minulý rok, kdy se dostali do finále Stanley Cupu. A ve čtvrtém utkání předvedli to samé.

"Už jsme si tím prošli," řekl kouč Lightning Jon Cooper. "Nepanikaříme. Na naší střídačce nepoznáte, jestli je první třetina, nebo třetí. Každý je neustále pozitivní. Soustředí se na práci, která je před námi. Hraje se až do závěrečné sirény."

Ve třetím zápase Kucherov skóroval 38,4 vteřiny před koncem třetí třetiny. Ve 4. utkání se trefil, když do konce třetí třetiny zbývalo 12:11 minuty. Tyler Johnson vyhrál souboj, přihrával do levého kruhu, kde byl bek Islanders Travis Hamonic. Kucherov ale rychle střílel z první a našel prostor u tyče, který gólman Thomas Greiss nepokryl.

Kucherov dal 10 gólů ve 26 zápasech Stanley Cupu v minulém roce, kdy se Lightning dostali do finále. V tomto roce dal osm branek v devíti utkáních, což je o dva více, než má na kontě kdokoli v NHL.

"Když jsme dali ten gól, byl na naší lavičce vidět dobrý pocit z toho, co se může stát," prohlásil Cooper. "A stalo se."

V prodloužení 3. zápasu Boyle skóroval v čase 2:48 hned poté, co beztrestně sestřelil Thomase Hickeyho. Prodloužení 4. utkání rozhodl Garrison v čase 1:34, když nejprve trefil hokejkou do pusy Kylea Okposa. Lightning udrželi puk v útočném pásmu, Garrison vypálil od modré čáry přesnou ránu.

"Je to určitě úleva," řekl Garrison.

Ne však, pokud jste Islanders, nebo zbytek ligy.

Čím víc Lightning vyhrávají podobné zápasy, víc si věří v těchto situacích, zůstávají klidní pod tlakem a jsou hůř k poražení.

"Máme hodně mladých kluků, a tyhle zkušenosti opravdu pomáhají, protože nikdy nelítáte vysoko v oblacích, ani se nepropadáte do deprese," tvrdil útočník Tampy Bay Alex Killorn. "Každý to vždycky říká, ale..."