Kuznetsov rozhodl o postupu Washingtonu. Tampa vybojovala sedmý duel

Napsal Michael Langr a Mike G. Morreale / NHL.com

Počtvrté za posledních sedm let se hokejisté Washington Capitals utkají v sérii play off s New York Rangers. Sedmý zápas úvodního kola Východní konference NHL zvládli i díky senzačnímu manévru Evgeny Kuznetsova, který v 53. minutě vstřeli gól na 2:1 do sítě New York Islanders.

Nikoli Alex Ovechkin, ale jeho dvaadvacetiletý krajan se stal hrdinou večera. Kuznetsov se s pukem otočil u mantinelu, udělal oblouk útočným pásmem, dokázal si položit i brankáře Jaroslava Haláka a z úhlu zavěsil.

"Skvělý zápas, fantastická výhra," jásal ruský mladík.

Klíčovou statistikou však byl počet střel Islanders - domácí jim totiž povolili pouze 11 pokusů a vyrovnávací branka Franse Nielsena navíc padla po ne zrovna jistém zákroku Bradena Holtbyho.

"Jedenáct střel? Tím je řečeno vše. Dodržovali jsme plán a předvedli nejlepší výkon v celé sérii," tvrdil kouč Capitals Barry Trotz.

Čtyřiadvacet Halákových zákroků nestačilo, i když slovenský gólman po záhadném odrazu puku od mantinelu fantasticky sebral jasný gól Jayi Beagleovi.

"Byl skvělý, neustále nás držel ve hře a dával nám šanci na vítězství," řekl o slovenském brankáři spoluhráč Cal Clutterbuck. V play off měl Halák brankový průměr 2,30 na zápas a úspěšnost 92,6 procenta. "Jsem strašně zklamaný," špitl gólman.

Pro Islanders tak skončila éra spojená s halou Nassau Colliseum, od příští sezony se klub stěhuje do Brooklynu. "Vypadalo to, jako když nechceme udělat chybu. Nebyli jsme dostatečně agresivní a pro výhru jsme tentokrát udělali jen málo," zpytoval svědomí kapitán John Tavares.

Capitals teď budou mít šanci oplatit letošnímu vítězi Prezident’s Trophy sedmizápasové porážky v play off v letech 2012 a 2013. Začátek série proti Rangers bude teprve oznámen.

Tatarovy góly nestačily

Sedmý zápas nakonec rozhodne i sérii mezi Tampa Bay Lightning a Detroit Red Wings. Český brankář Red Wings Petr Mrázek neinkasoval gól v osmi z předchozích devíti třetin, ale tentokrát jeho kouzla na postupovou výhru nestačila. Tyler Johnson ho při výhře 5:2 překonal dvakrát, Nikita Kucherov si zapsal tři asistence.

"Nikdo dosud v sérii nevyhrál dva zápasy po sobě, takže se musíme soustředit na utkání číslo 7," prohlásil detroitský trenér Mike Babcock. Mrázek držel domácí v naději i díky zákrokům, jako byl ten proti Brianu Boyleovi, jehož ránu vyrážel hokejkou z brankové čáry. Tomáš Tatar na začátku třetí třetiny svým druhým gólem v zápase snížil na 2:3, ale z tlaku Detroit vyrovnání nevytěžil.

"Dobře jsme začali, rychleji jsme bruslili a všechno jsme Detroitu ztížili. Teď musíme hrát stejně i ve středu," tvrdil Johnson před rozhodujícím duelem série.