Souhrn: Krejčí pomohl k výhře třemi asistencemi

Český centr se výrazně podepsal pod vítězství Bostonu v San Jose 6:5 po prodloužení, přihrál i na rozhodující gól Charlieho McAvoye

Napsal NHL.com/cs @NHLcz

Pět českých hokejistů se bodově prosadilo v pondělním programu šesti utkání NHL. Třemi body za tři asistence zazářil centr David Krejčí, který pomohl k vítězství Bostonu v San Jose 6:5 po prodloužení a byl i u rozhodující branky Charlieho McAvoye. V dresu poražených Sharks zaznamenal přihrávku obránce Radim Šimek.

Útočník Michael Frolík přispěl dvěma body za gól a asistencí k vítězství Calgary nad Arizonou 5:2. Trefil se také Lukáš Sedlák z Columbusu, který ale jen zmírnil domácí porážku s lídrem NHL Tampou Bay 1:5. Další forvard Jakub Vrána se asistencí podílel na výhře Washingtonu v Los Angeles 3:2.

Krejčí opět zářil

K hlavní postavám Bostonu patřil při páté výhře v řadě opět Krejčí. Prosadil se ve čtvrtém duelu za sebou a díky třem asistencím vylepšil svou bilanci při této šňůře na devět bodů (2+7). Svůj výkon korunoval v čase 63:59, kdy po kombinaci s Jakem DeBruskem nabil mezi kruhy na vítěznou branku McAvoyovi.

Boston i díky Krejčímu vedl v 19. minutě už 3:0. V čase 13:49 po jeho přihrávce v přesilové hře otevřel skóre střelou z levého kruhu Torey Krug. Vzápětí zvýšil vedení další obránce, slovenský kapitán Bruins Zdeno Chára. Třetí branku přidal útočník Karson Kuhlman, který se ve druhém utkání v NHL trefil poprvé. Po chytrém lobu Krejčího mu v přečíslení dvou na jednoho připravil pozici DeBrusk.

Jenže San Jose se tři sekundy před koncem úvodního dějství vrátilo do hry díky Joeovi Thorntonovi. Přestože Sharks prohrávali v utkání i 2:4, dokázali zásluhou Thorntonova střeleckého výkonu otočit stav. Devětatřicetiletý vyhlášený nahrávač zaznamenal pátý hattrick v NHL. Naposledy se mu povedlo dát tři góly 27. října 2010 proti New Jersey.

Thornton nejdříve ve 37. minutě snížil na 3:4 a přihrávku si připsal také Šimek. Sedm a půl minuty před koncem třetí třetiny se už po jeho dalším zásahu Sharks radovali z vedení 5:4. Prodloužení si ale vynutil Chris Wagner.

Frolík pojistil výsledek

Po předchozím jedenáctizápasovém střeleckém půstu se Frolík trefil ve druhém utkání za sebou. Ve 46. minutě zvýšil vedení Flames na 4:2. Po přihrávce Eliase Lindholma se dostal sám před Calvina Pickarda, přehodil si puk z bekhendu na forhend a po šikovném zakončení se radoval z 13. gólu v sezoně.

Druhý bod v utkání si Frolík připsal 72 sekund před koncem, kdy tečoval Lindholmovo vyhození a Mikael Backlund při hře Coyotes bez gólmana do prázdné branky dovršil výsledek.

Calgary tak po čtyřech prohrách v řadě zvítězilo podruhé za sebou a potvrdilo své vedení v Západní konferenci. "Náš tým si opět uvědomil, co to obnáší, abychom získali dva body. Dnes to byl další příklad a všichni jsme šťastní," řekl gólman Flames Mike Smith.

Už potřetí za sebou dostal v brance Calgary přednost před Davidem Rittichem. Tři starty v řadě si v konkurenci českého gólmana připsal poprvé od období mezi 25. a 29. říjnem. K výhře přispěl 27 zásahy.

Kucherov vytvořil klubový rekord

Úžasnou formu má Kucherov, který za posledních pět zápasů nasbíral 18 bodů za sedm tref a 11 asistenci a v boji o premiérový zisk Art Ross Trophy unikl pětadvacetiletý ruský útočník druhému Patrickovi Kaneovi na rozdíl devět bodů. Pětibodovým představením vyrovnal své osobní maximum, které stanovil 22. prosince 2018 při výhře na ledě Edmonton Oilers 6:3 (1+4).

Kucherov si na pozici nejlepšího nahrávače ligy polepšil na 70 asistencí a o dvě přihrávky překonal klubový rekord, o který se dosud dělili Martin St. Louis ze sezony 2010-11 a Brad Richards z ročníku 2005-06.

Lightning vyhráli pošesté za sebou a drží si v čele celé ligy náskok 15 bodů před Calgary. Andrei Vasilevskiy si připsal 39 úspěšných zákroků a po domácích výhrách nad Dallas Stars 6:0 a Montreal Canadiens 3:0 sahal po třetím čistém kontu za sebou, ale 105 sekund před koncem jej překonal Sedlák.

Po přihrávce Rileyho Nashe překonal ruského gólmana blafákem do bekhendu mezi betony a připsal si čtvrtý gól v sezoně. Po utkání litoval, že se Blue Jackets prosadili pozdě, protože v první třetině přestříleli Lightning v poměru 20:6 a prohrávali po dvou gólech Kucherova 0:2.

"Měli jsme pár šancí, ale jinak jsme v útočné třetině nepředvedli nic zvláštního. Neměli jsme prvotřídní příležitosti, ale přesto bychom měli dát góly," řekl Sedlák k tlaku z úvodní části.

Ovechkin při chuti

Vítězství Washingtonu v Los Angeles 3:2 zařídil dvěma brankami kapitán Capitals Alex Ovechkin, který si polepšil v čele tabulky střelců na 42 zásahů. V boji o Maurice Richard Trophy zvýšil svůj náskok před druhými Patrickem Kanem a Jeffem Skinnerem na šest gólů.

Ovechkin ve 12. minutě v přesilové hře otevřel skóre ze své klasické pozice v levém kruhu. Nahrál mu John Carlson a druhou asistenci si připsal Vrána, který tak bodoval ve třetím utkání za sebou (1+3).

Hned za 20 sekund zvýšil náskok obhájce Stanley Cupu Brett Connolly a ve 26. minutě upravil už na 3:0 opět Ovechkin. Využil další početní výhodu a prosadil se znovu ranou z levého kruhu. Finiš Kings nebyl nic platný. Na rozdíl jediného gólu snížili Alex Iafallo a 28 sekund před koncem Ilya Kovalchuk.

V přestřelce vládl DeBrincat

Chicago slavilo proti Ottawě po divokém výsledku 8:7 a díky deváté výhře z posledních 11 utkání už ztrácí v Západní konferenci jediný bod na druhou divokou kartu pro účast v play off, kterou drží Minnesota Wild. Pěti body za tři góly a dvě asistence se v dresu Blackhawks předvedl Alex DeBrincat.

Svůj podíl měl na úspěchu Chicaga také Patrick Kane, který zaznamenal jednu branku a dvě přihrávky. Prodloužil tak svou bodovou sérii na 18 zápasů a ta je tak rekordní v této sezoně NHL. Předčil Mikea Hoffmana z Florida Panthers, který držel šňůru mezi 13. říjnem a 21. listopadem 17 utkání (10+10).

Už v úvodím dějství padlo devět branek a Chicago vedlo 5:4. Nakonec se jednalo o brankově nejbohatší duel sezony spolu s utkáním mezi Columbusem a Calgary ze 4. prosince, v němž hostující Flames zvítězili 9:6.

Avalanche ukončili domácí trápení

Colorado vyhrálo nad Vegas 3:0 a potěšilo vlastní fanoušky v Pepsi Center v Denveru poprvé po šesti prohrách v řadě. Od výhry z 19. ledna nad Los Angeles 7:1 Avalanche doma v dalších šesti vystoupeních nebodovali při skóre 9:28.

Pod úspěch proti Golden Knights se podepsal 40 úspěšnými zákroky Semyon Varlamov, který udržel druhé čisté konto v sezoně a celkově 25. v kariéře v NHL. Colorado vyhrálo teprve podruhé z posledních 11 utkání a v Západní konferenci se drží o bod za pozicemi pro play off.

Z první branky v NHL se v 28 letech radoval útočník Andrew Agozzino, který ve 26. minutě zvýšil na 2:0 a prosadil se ve svém 11. utkání v nejlepší lize světa. Mezi střelce se zapsali také Tyson Jost a Matt Calvert.