Kings zvládli základní část ve velkém stylu

Napsal Brian Compton / NHL.com

Los Angeles Kings jsou po roční pauze zase v play off a mohou usilovat o třetí titul za posledních pět let.

Ale ještě než se tak stane, budou se Kings snažit udržet v čele Pacifické divize a odrazit nápor Anaheim Ducks a San Jose Sharks. Kings neskončili na prvním místě od dob Waynea Gretzkyho, který s Kings vyhrál Smytheovu divizi v sezoně 1990-91.

Kings spoléhají na tvrdé 'all-star' jádro, které tvoří útočník Anze Kopitar, Drew Doughty v obraně a gólman Jonathan Quick. S nenapodobitelným Darrylem Sutterem na lavičce odehráli Kings patrně svou nejkonzistentnější základní část a budou atakovat klubový rekord 105 bodů ze sezony 1974-75, kdy hráli NHL teprve sedmým rokem.

Další krok vzhůru udělali sobotní výhrou 2:1 proti Boston Bruins, jistotu postupu jim současně dala porážka Arizona Coyotes 2-0 s Tampa Bay Lightning.

Zde je tedy pět důvodů, proč už mají Kings jisté play off.

1. Odpočinek a motivace

Sezona 2014-15 v podání Kings vůbec nebyla tak hrozná, základní část zakončili bilancí 40-27-15 a ziskem 95 bodů. Jenže to bylo přesně o tři body méně, než bylo v našlapané Západní konferenci potřeba. Po šesti měsících od chvíle, kdy ke stropu Staples Center stoupal banner šampiónů NHL 2014, balili si Kings výstroj.

Možná to ale nebyla zase tak špatná věc. Při dvou taženích za Stanley Cupy 2012 a 2014 a při postupu do finále Západní konference 2013, odehráli Kings celkem 64 zápasů play off a k tomu si za tři roky připočtěte 246 zápasů základní části. Nejlepší hráči jako Doughty a Kopitar už před začátkem sezony avizovali, že z většího odpočinku by mohli Kings profitovat.

"Není to špatný pocit, i když pochopitelně nehrát play off bolí," řekl Kopitar. "Potřebovali jsme dobít baterky a trochu déle si odpočinout. Předtím jsem pořád spěchali, abychom byli nachystaní na sezonu, ale tentokrát ne. Hořký pocit z neúčasti v play off je to, co nás letos pohání."

2. Hrdinové prodloužení

Nový formát prodloužení 3 na 3 Los Angeles plně vyhovuje, vždyť vyhráli jedenáct zápasů ze 14, které se dostaly do prodloužení.

Společně s nájezdy odehráli Kings 18 zápasů, které neskončily po šedesáti minutách, a získali v nich 12 bodů navíc. Jaký kontrast oproti minulé sezoně, kdy v těchto situacích měli Kings bilanci 3-15 (1-7 v prodloužení, 2-8 v nájezdech). Pokud by dosáhli vyrovnané bilance 9-9, mohli si zahrát play off...

"Při hře 3 na 3 odvádíme dobrou práci, je to hlavně o držení puku," řekl útočník Kings Milan Lucic. "Když se dostanete do šance, musíte si být jistí, že ji proměníte. Byla to jedna z věcí, o kterých jsme mluvili na začátku sezony, že tyhle body navíc potřebujeme."

3. Nejlepší v Americe

Když Quick 14. března 32 zákroky vychytal výhru 5-0 s Chicago Blackhawks, neumlčel tím jen obhájce Stanley Cupu, ale vytvořil i nový rekord NHL pro gólmana narozeného v USA. 41. nulou kariéry překonal Johna Vanbiesbroucka a Franka Brimseka.

Quick má svoji typickou elitní sezónu. V počtu výher (37) je druhý v lize, čtvrté místo mu patří v průměru gólů na zápas (2,14). Procentuální úspěšnost 92,1 je druhá nejvyšší v Quickově kariéře. Navíc jako obvykle chytá obří porci utkání - je druhý v NHL v počtu odchytaných minut a s 58 odchytanými zápasy se dělí o druhé místo. Ve chvíli, kdy má ale Sutter k dispozici Jhonase Enrotha, který své starty zvládl spolehlivě (průměr gólů 2,01, úspěšnost 93 procent), nebude se Quick přibližovat svému loňskému rekordu, kdy nasbíral 72 startů za sezonu.

4. Chybějící dílek

Kings získali Lucice 26. června z Boston Bruins výměnou za 13. volbu v draftu 2015 a gólmana Martina Jonese.

Lucicova osmizápasová bodová série skončila v sobotu proti jeho bývalému týmu, přesto u Kings potvrzuje svou pověst důrazného hráče, jehož forma se zvyšuje v pravý čas. V roce 2011 došel ke Stanley Cupu, s Bruins v 96 zápasech play off nastřílel 26 gólů a získal 61 bodů.

Je to přesně ten typ, kterého Kings potřebovali, když Justin Williams podepsal 1. července jako volný hráč smlouvu s Washington Capitals.

"(Lucic) dal našemu útoku sílu i výšku a to nikdy není špatná věc," řekl Sutter ve čtvrtek pro Los Angeles Times.

5. Každý naplňuje svou roli

Nejlepší hráči Kings opět vynikali. Quick připomínal v brance zeď, Kopitar je kousek od průměru bod na zápas (24 gólů, 65 bodů v 70 zápasech) a Doughty je opět kandidátem na Norris Trophy pro nejlepšího obránce. V průměrném času na ledě je třetí v lize (28:12) a hraje dynamicky na obou stranách ledu. Útočník Tyler Toffoli vede střeleckou tabulku Kings s 26 góly, což je jeho kariérní maximum.

Kings ale nevyhráli dvakrát pohár pouze zásluhou svých hvězd.

Vincent Lecavalier, získaný 6. ledna při trejdu s Philadelphia Flyers, oživil svou kariéru osmi góly ve 32 zápasech. Kris Versteeg získaný 28. února z Carolina Hurricanes může zapadnout do řady k Lucicovi a Kopitarovi.

Veterán Matt Greene sice odehrál jen tři zápasy a musel na operaci ramene, ale Kings přivedli zpět vítěze Stanley Cupu 2012 Roba Scuderiho a získali také Lukea Schenna.