Kings opět vyhráli 7. zápas a postoupili do finále Stanley Cupu

Napsal Michael Langr / NHL.com
Ještě nikdy v historii NHL se jednomu klubu nepovedlo vyhrát tři sedmé zápasy na ledě soupeře ve třech sériích po sobě. Hokejisté Los Angeles Kings to dokázali a odměnou jim je finále Stanley Cupu, v němž se střetnou s východními mistry New York Rangers.

Král je mrtev, ať žijí Králové. V sedmém finále Západní konference vyřadili Kings obhájce titulu Chicago Blackhawks po výhře 5:4 v prodloužení a stali se tak nejúspěšnějším týmem posledních tří let: v roce 2012 vyhráli Stanley Cup, loni byli ve finále konference a letos si o nejslavnější hokejovou trofej světa zahrají znovu.

Chicago přitom mělo v 7. utkání výhodu domácího ledu, v první třetině vedlo 2:0 a ve třetí části 4:3. Sedm minut před jejím koncem však vyrovnal svým 12. gólem v play off Marián Gáborík a zápas rozhodl v čase 5:47 prvního prodloužení obránce Alec MartinezZÁPIS O UTKÁNÍ ›

"V téhle sérii se konalo nejemotivnějších sedm zápasů, jaké jsem kdy hrál," řekl Dustin Brown, kapitán mužstva, které jako první tým historie nastoupilo v prvních třech kolech ke všem 21 možným duelům. "Kvalita těch zápasů, síla obou týmů, obraty, rychlá vedení, prodloužení... Bylo to hodně napínavé."

Chicago končí těsně před branami finále a končí tak i jeho sen o první obhajobě Stanley Cupu od roku 1998, kdy se to povedlo Detroit Red Wings. Přestože bylo odpočatější než Kings (série proti St. Louis Blues a Minnesota Wild odehrálo na šest duelů), přestože dotáhlo stav zápasů z 1:3 na 3:3 a sedmý hrálo doma. Přestože v sérii s L.A. devětkrát vedlo, aniž by zápas dokázalo dovést k vítěznému konci.

"Je to těžké. Teď to hodně bolí. Nevím, co dalšího k tomu říct. Myslím, že jsme odehráli dobrý zápas. Ale dali jsme o gól míň," uvedl útočník Patrick Sharp, jenž v neděli dvakrát skóroval.

Gólový účet otevřel v čase 5:06 Brandon Saad, tři a půl minuty nato zvyšoval Jonathan Toews na 2:0. Ještě před koncem první části však dvěma rychlými góly vrátili hosty do zápasu Jeff Carter a Justin Williams. Jen 12 sekund po vyrovnání skóroval poprvé Sharp a Hawks šli do přestávky s vedením 3:2.

V polovině druhé třetiny vyrovnal Tyler Toffoli, na jejím konci dostal domácí znovu do vedení Sharp. Gáborík však ve třetím dějství potvrdil pozici nejlepšího střelce play off.

"Je strašně důležitou součástkou v naší skládačce. Touží po Poháru stejně silně jako my," prohlásil na adresu slovenského útočníka spoluhráč Justin Williams.

Na druhé straně skončila sezona pro slovenské kolegy Mariána Hossu s Michalem Handzušem a také pro obránce Michala Rozsívala. Poprvé od roku 2007 si tak ve finále Stanley Cupu nezahraje jediný český hokejista.

Finále, v němž se poprvé v historii střetnou zástupci dvou největších amerických měst New Yorku a Los Angeles, začíná ve středu v Kalifornii.

"Je těžké vyjádřit slovy, co cítíme," jásal Anze Kopitar, slovinská hvězda L.A. "V hloubi duše jsme věděli, že na to máme. Dotahovali jsme, Chicago hrálo skvěle. Ale my jsme to dokázali. To ukazují naší sílu. Charakter tohoto týmu je neocenitelný."