Souhrn: Kempný se trefil podruhé v sezoně

Český obránce pomohl gólem k výhře Washingtonu, asistence sbírali David Krejčí, David Pastrňák i Lukáš Sedlák

Napsal NHL.com/cs @NHLcz

Sedí na něj označení sváteční střelec, Michal Kempný však byl jediným Čechem, který se v bohatém pátečním programu NHL dokázal prosadit. Jedním gólem pomohl k výhře Washingtonu nad Detroitem. Mezi asistenty se pak zapsali David Krejčí s Davidem Pastrňákem i Lukáš Sedlák. Dobrý výkon podal rovněž gólman David Rittich, jeho Calgary ovšem nestačilo na Vegas.

Kempný mezi střelci

Čtvrtou výhru v řadě oslavil obhájce Stanley Cupu Washington, který na svém ledě udolal houževnatý Detroit 3:1 a poskočil na šestou příčku tabulky Východní konference.

Domácí se jako tradičně mohli spolehnout na příspěvek kapitána Alexe Ovechkina, který ke gólu přidal i jednu asistenci. Capitals duel zvládli navzdory tomu, že jim pro zranění chyběli důležití útočníci Evgeny Kuznetsov a T.J. Oshie.

"Jsou to naši klíčoví hráči, ale nemůžeme s tím nic dělat," prohlásil Ovechkin. "Musíme se snažit odvést maximum, je to zase příležitost, aby se ukázali další kluci."

To se povedlo Kempnému, který v čase 46:38 vypálil příklepem z levého kruhu a překonal brankáře hostů Jonathana Berniera. Pro rodáka z Hodonína to byla teprve druhá trefa v sezoně.

Třetí zásah Washingtonu přidal bijec Tom Wilson, jediný úspěch Red Wings pak obstaral Andreas Athanasiou, který svůj střelecký účet v ročníku zakulatil na deset gólů. Asistenci si připsal Thomas Vanek, pro zkušeného Rakušana byla jubilejní 400. v NHL.

Rittich na všechno nestačil

Obstál, přesto opouštěl ledovou plochu zklamaný. Gólman Rittich podal další solidní výkon, Calgary ovšem podlehlo na ledě Vegas 0:2.

Když se tyhle dva celky utkaly v pondělí na kanadské půdě, bylo z toho suverénní vítězství Flames 7:2. Tentokrát se však hrálo podle úplně jiných not. Mnohem opatrněji, ze zajištěných obran.

Hosty držel dlouho v naději na bodový zisk Rittich, kterého překonal až v čase 36:09 skvělou tečí útočník Alex Tuch, jenž se prosadil ve svém 100. zápase v NHL.

Další branku domácích přidal v úvodu třetí části v početní výhodě Colin Miller. Flames se v ofenzivě nezmohli vůbec na nich, gólman Marc-Andre Fleury předvedl 29 zákroků a oslavil čtvrtou nulu v sezoně.

"Byl to zábavný zápas," usmál se Fleury. "V Calgary jsme dostali ránu přímo do obličeje. Nakonec to možná bylo dobře, protože nás to probralo a nakoplo."

Rittich nakonec zaznamenal 26 úspěšných zásahů, Flames padli po třech výhrách za sebou.

Asistent Sedlák

V souboji dvou elitních týmů Východní konference měl navrch Columbus, který udolal Toronto 4:2 a vyhoupl se už na průběžnou čtvrtou příčku.

Ruku k dílu přiložil i útočník Sedlák, jenž v čase 9:57 připravil trefu pro Joshe Andersona a zaznamenal druhou asistenci v ročníku.

Hvězdou duelu se ovšem stal právě Anderson, autor dvou branek. Stačilo mu k nim úvodních deset minut, Columbus ovládl první část 3:0 a získaný náskok už ve zbytku utkání nepustil.

"Byly to důležité góly," pochvaloval si Anderson. "Mohli jsme se díky nim uklidnit a soustředit se na plán, se kterým jsme do zápasu šli."

Do černého mířil rovněž Cam Atkinson, který se tak střelecky prosadil už v šesti zápasech za sebou. Vyrovnal v tomto ohledu Ricka Nashe a pokud se prosadí i příště, dorovná i klubový rekord, jenž v sezoně 2002-03 stanovil sedmizápasovou sérií Geoff Sanderson.

Za hosty mířili přesně Ron Hainsey a Kasperi Kapanen, víc toho ale brankář Sergei Bobrovsky soupeři nedovolil. Dohromady si připsal 32 úspěšných zákroků.

"Jsem spokojený, že jsme našli cestu k vítězství," pochvaloval si domácí kouč John Tortorella. "Celých 60 minut jsme poctivě pracovali. Podali jsme dobrý výkon."

Davidové jako nahrávači

Do roli asistentů se stylizovali Pastrňák s Krejčím, kteří svými nahrávkami pomohli Bostonu k triumfu 2:1 po prodloužení nad Pittsburghem.

Po bezbrankové úvodní části udeřili jako první hosté, když se v čase 26:09 prosadil Evgeni Malkin a oslavil devátou branku v ročníku.

Ještě do druhé sirény ale po přihrávce Krejčího srovnal účty Jake DeBrusk, o triumfu Bruins rozhodl ve druhé minutě prodloužení Joakim Nordstrom.

Skvělými výkony se blýskli oba brankáři. Domácí Jaroslav Halák i hostující Tristan Jarry byli oporami svých týmů. První jmenovaný zazářil 36 úspěšnými zákroky, Jarry jich zaznamenal 35.

Penguins utrpěli čtvrtou porážku z posledních pěti utkání a dál figurují až na 14. místě tabulky Východní konference.

Chytil vyšel naprázdno

Trefil se v pěti zápasech za sebou, šestý korálek ale útočník Filip Chytil nenavlékl. Jeho New York Rangers totiž prohráli ve Philadelphii vysoko 0:4.

Chytil na ledě strávil přes patnáct minut, připsal si dvě střely na branku. Stejně jako jeho spoluhráči ale nenašel recept na výtečně chytajícího Calvina Pickarda.

"Odehráli jsme dobrý zápas, body máme zaslouženě," pochvaloval si trenér Flyers Dave Hakstol. "Tuhle výhru jsme potřebovali, předchozí čtyři zápasy nám totiž hrubě nevyšly."

Flyers poslal do vedení v první třetině Travis Konecny, zbylé góly si domácí schovali až na závěrečných sedm minut. To se dvakrát trefil Sean Courturier a jednou Jordan Weal.

Pickard předvedl dohromady 31 úspěšných zákroků a odnesl si tak první nulu v ročníku. Flyers i přes triumf figurují až na jedenáctém místě konferenčního pořadí.

Ostatní zápasy: Colorado šlape dál, Nashville narazil

První porážku pod novým koučem Kenem Hitchcockem utrpěl Edmonton, který podlehl na ledě Anaheimu 1:2 po prodloužení. Vítěznou trefu obstaral útočník Rickard Rakell.

Asistence Tomáše Tatara nestačila Montrealu k úspěchu, kanadský klub prohrál v Buffalu 2:3 po prodloužení. V dresu Sabres zazářil dvěma zásahy - včetně toho vítězného - útočník Jeff Skinner. Dotáhl se tak v čele přehledu kanonýrů na vedoucího Pastrňáka.

Střet dvou elitních týmů Západní konference vyzněl pro Minnesotu, která zdolala Winnipeg 4:2. Wild explodovali ve třetí části, kdy soupeři nasázeli všechny góly. Po dvou bodech si připsali Nino Niederreiter a Matt Dumba.

Bitva o New York vyzněla pro Islanders, kteří vyhráli na ledě New Jersey 4:3 po prodloužení. Rozhodující trefu zajistil produktivní útočník Mathew Barzal.

V galapředstavení Jordana Martinooka se proměnilo utkání Caroliny s Floridou. Zkušený útočník zazářil hattrickem a dovedl Hurricanes k triumfu 4:1.

Roli favorita splnila Tampa Bay, jež si poradila s Chicagem 4:2. Lightning těžili z dobrého vstupu do zápasu, na všechny své góly potřebovali jen 15 minut. Dvakrát udeřil Tyler Johnson.

Skvělou formu si drží Colorado, které vyhrálo na ledě Arizony jednoznačně 5:1. Avalanche zvládli čtvrtý z posledních pěti duelů, po dvou bodech zaznamenali tahouni týmové ofenzivy Mikko Rantanen, Nathan MacKinnon a Gabriel Landeskog.

V přestřelku se proměnil souboj Dallasu s Ottawou, z výhry 6:4 se radovali domácí Stars. Ti se museli obejít bez zraněného gólmana Bena Bishopa, dvěma góly zazářil obránce Miro Heiskinen.

Tvrdý direkt utrpěl lídr Západní konference Nashville, který prohrál v St. Louis 2:6. Po dvou bodech nasbírali Alex Pietrangelo, Ryan O'Reilly, Brayden Schenn a Robert Thomas.

Tři body Erika Karlssona dovedly San Jose k triumfu 4:0 nad Vancouverem. Elitní zadák přidal ke gólu dvě nahrávky, v dresu Sharks zasáhl do akce i útočník Lukáš Radil. Na ledě strávil v součtu přes 10 minut a zažil tak vítězný debut v NHL.