kase

Útočník Ondřej Kaše se jako jediný český hokejista prosadil ve středečním programu čtyř zápasů NHL a gólem přispěl k vítězství Anaheim Ducks na ledě Calgary Flames 4:0. V dresu poražených odchytal poslední třetinu brankář David Rittich, který vystřídal Mikea Smithe a jednou inkasoval. Slovenský forvard Richard Pánik skóroval v druhém utkání za sebou a podílel se výhře Arizona Coyotes na hřišti Buffalo Sabres 4:1.

Calgary Flames - Anaheim Ducks 0:4
Kaše ve 29. minutě zvýšil na 2:0 a po třináctizápasové střeleckém půstu se dočkal své 18. trefy v sezoně. A byla parádní. Francois Beauchemin jej vyslal do protiútoku, Kaše na pravém kruhu naznačil střelu, místo které ale předvedl otočku kolem obránce Bretta Kulaka a bekhendem překonal Smithe mezi betony.
V první třetině dostal Ducks do vedení Andrew Cogliano, pro něhož to byla 16. trefa v oslabení v dresu Anaheimu a vyrovnal tak klubový rekord, o který se nyní dělí s Paulem Kariyou. O další branky klubu z Kalifornie, který vyhrál počtvrté za sebou, se postarali Hampus Lindholm a Beauchemin.
Brankář John Gibson kryl všech 29 pokusů Flames, díky čemu vychytal svou čtvrtou nulu v sezoně a celkově 15. v kariéře. Anaheimu stačilo k úspěchu 16 střel na branku. Smith inkasoval třikrát z 11 pokusů a Rittich pustil za svá záda jednu z pěti střel.

V dresu Anaheimu si vychutnal vítězství ve svém 1100. utkání v NHL forvard Jason Chimera, který na tuto metu dosáhl jako 187. hráč v historii. Strávit prohru v 1000. utkání v NHL naopak musel útočník Matt Stajan.
Calgary prohrálo počtvrté za sebou a naděje na účast v bojích o Stanleyův pohár se jim rozplývá. Na 11. místě Západní konference ztrácejí na postup se sedmi zápasy do konce základní části sedm bodů.
St. Louis Blues - Boston Bruins 2:1 v prodl.
Bruins si díky zisku bodu zajistili jako třetí tým po Nashville Predators a Tampa Bay Lightning účast v play off. V 72. zápasech v sezoně si polepšili na 100 bodů. Blues se díky vítězství na devátém místě Západní konference přiblížili na dva body Los Angeles Kings, kteří drží druhou divokou kartu na postup do play off.
Boston dostal v polovině první třetiny do vedení útočník Ryan Donato, který se trefil i ve svém druhém utkání v NHL a polepšil si na čtyři body. Jednadvacetiletého Američana, který se pěti trefami podělil o pozici nejlepšího kanonýra únorových olympijských her v Pchjongčchangu, draftoval Boston v roce 2014 ve druhém kole na 56. pozici. S Bostonem podepsal nováčkovský kontrakt po skončení sezony na Harvard University.

O obrat se postaral dvěma góly Jaden Schwartz, který v 50. minutě vynutil prodloužení a v čase 60:30 rozhodl. Při vítězné brance projel přes celé hřiště a střelou z pozice mezi kruhy překonal na vyrážečku Antona Khudobina.
"Věděl jsem, že mám prostor, tak jsem se snažil nabrat rychlost a čekal, co se z toho vyvine. Byla z toho situace jeden na jednoho, snažil jsem se změnit směr a vystřelit protihráči mezi nohama," popsal gól Schwartz.
Bruins se potýkají s rozsáhlou marodkou a chyběli jim útočníci Rick Nash, Jake DeBrusk, Patrice Bergeron, David Backes i obránci Zdeno Chára, Torey Krug a Charlie McAvoy.
Buffalo Sabres - Arizona Coyotes 1:4
Pánik skóroval v druhém utkání za sebou a bodoval potřetí v řadě. Polepšil si na 10 branek a 27 bodů z 63 utkání. Po přihrávce Claytona Kellera mezi kruhy zpracoval puk, forhendem překonal Chada Johnsona a zvýšil ve 47. minutě na 3:1.
Pro devatenáctiletého Kellera to byla druhá asistence v utkání a vytvořil dva nováčkovské klubové rekordy. Americký útočník, jehož si Coyotes vybrali v roce 2016 v prvním kole draftu na sedmé pozici, s 55 body překonal výkon Petera Muellera a s 35 přihrávkami pokořil maximum Maxe Domiho. Mueller nasbíral 54 bodů v sezoně 2007-08 a Domi si připsal 34 asistencí v ročníku 2015-2016.

Na lavičku Coyotes se vrátil kouč Rick Tocchet, který vynechal kvůli pohřbu své matky pondělní duel s Calgary, který Arizona vyhrála 5:2. Jeho tým vyhrál čtvrtý z posledních šesti zápasů a posunul se na předposlední místo Západní konference o dva body před Vancouver Canucks. Buffalo za nimi zaostává o bod a je nejhorším celkem ligy.
Pittsburgh Penguins - Montreal Canadiens 5:3
Kapitán Penguins Sidney Crosby díky druhé asistenci na trefu Jakea Guentzela z 59. minuty na konečných 5:3 dosáhl na hranici 700 asistencí v NHL. Třicetileté kanadské hvězdě, která předtím gólem v 36. minutě načala obrat z 3:4, se to povedlo jako 53. hráči v historii a má na kontě z 856 zápasů v NHL celkem 1106 bodů.
Porážce Canadiens nezabránil 34 úspěšnými zákroky brankář Carey Price, který se po otřesu mozku vrátil do sestavy poprvé od 20. února. "Cítil jsem se docela dobře. Narazili jsme na kvalitního soupeře a myslím, že jsme neodehráli špatný zápas," uvedl Price.

1. Jake Guentzel (PIT): 1 gól, 2 asistence, 3 střely
2. Jaden Schwartz (STL): 2 góly, 2 plusové body, 4 střely
3. John Gibson (ANA): 29 úspěšných zákroků, 4. nula v sezoně