Souhrn: Kaše zazářil třemi body

Sobotní zápasy: Mladý forvard dal dva góly, Voráček zařídil pro Gudase vítězné jubileum 300 odehraných zápasů

Napsal NHL.com/cs

Mnoho zajímavých událostí z pohledu českých, ale i slovenských fanoušků, se odehrálo během devíti utkání sobotního programu NHL. Překvapivě nejvíce zářil dvaadvacetiletý Ondřej Kaše, jehož dva góly a nahrávka výrazně pomohly k úspěchu Anaheim Ducks na ledě Los Angeles Kings po výsledku 4:2.

Jakub Voráček znovu zvýraznil svoji pozici nejlepšího nahrávače ligy, když v dresu týmu Philadelphia Flyers pomohl dvěma asistencemi k výhře na ledě New Jersey Devils 5:3. Radko Gudas tak prožil 300. zápas v základní části s vítězným koncem. V newyorském derby mezi Rangers a Islanders se naopak vůbec nedařilo Ondřeji Pavelcovi.

David Krejčí byl jedním z úspěšných střelců Boston Bruins v Montrealu, kde museli domácí Canadiens překousnout porážku 3:4 po nájezdech a navíc přišli o útočníka Phillipa Danaulta, kterého zasáhl pukem Zdeno Chára, jeden z hráčů s vůbec nejtvrdší střelou v NHL.

Los Angeles Kings - Anaheim Ducks 2:4

Dvaadvacetiletý Kaše se vrátil do sestavy Anaheim Ducks poprvé od konce minulého roku. Poté, co se byl po nemoci rozehrát za farmářský tým San Diego Gulls v nižší AHL, jasně ukázal, že chřipka je definitivně zažehnána.

Svým výkonem si dokonce vysloužil jmenování první hvězdou zápasu. Nejprve otevřel v sedmé minutě skóre, když překvapil svou střelou z velkého úhlu Jonathana Quicka, pak byl u druhé trefy Ducks z hole Ryana Keslera a ve 43. minutě zvýšil důležitou trefou, jež se ukázalo jako vítězná, už na 3:0.

Kaše tak prožil svůj první tříbodový večer v NHL a celkem zaznamenal v sezoně už 18 bodů během 28 utkání (za 11 gólů a sedm přihrávek).

New Jersey Devils - Philadelphia Flyers 3:5

Flyers vyhráli počtvrté v řadě a zároveň i dvanáctý zápas z posledních 17. Naproti tomu Devils zabředají po šňůře pěti výher do čím dál větších potíží a ztratili už šesté utkání za sebou.

Velký podíl na tom měl tříbodový Sean Couturier, jenž si připsal dva góly a nahrávku. Voráček bodoval ve čtrvtém vystoupení v řadě a během této série již potřetí zaznamenal dvě nahrávky.

Svou bilanci v sezoně tak vylepšil už na 53 bodů ze 43 odehraných utkání, když vstřelil osm branek a u dalších 45 asistoval. V bodování celé ligy se její jasně nejlepší nahrávač posunul už na pátou příčku, jeho spoluhráč Claude Giroux, který je za suverénním Nikitou Kucherovem druhý, má jen o bod víc.

"Byl to přesně ten správný souboj v rámci Metropolitní divize ve druhé polovině sezony," pochvaloval si Couturier. "A právě takové zápasy potřebujete vyhrávat, pokud se chcete dostat do play off."

Potěšitelná byla výhra i pro Gudase, který při svém 300. utkání v základní části NHL strávil na ledě 19 minut a 22 sekund během 26 střídání.

Montreal Canadiens - Boston Bruins 3:4 po nájezdech

Vysoko nad výsledkem čněly obavy o čtyřiadvacetiletého Danaulta. Chára ho nešťastně zasáhl do hlavy střelu bez přípravy od modré čáry, kdy byl ale trochu v záklonu a neměl ostrou ránu zcela ideálně pod kontrolou.

Bell Centre na dlouho oněmělo a hra byla na dlouho přerušena. Ležící Danault, jehož Chára starostlivě sledoval a několikrát zjišťoval jeho stav, strávil na ledě přes deset minut a následně ho opouštěl na nosítkách. Poté ihned zamířil na vyšetření do nemocnice.

Danault stihl ještě předtím asistenci, kterou vylepšil svá čísla v sezoně na 23 bodů (7+16) ze 43 odehraných utkání. Zatím ale není jasné, kdy bude moci připojit další starty.

"Chtěl jsem se ujistit, že je v pořádku," popsal Chára, který se ještě při naložení Danaulta protlačil k nosítkům a oběti svého nešťastného zásahu. "Mluvil se mnou a reagoval, což mi trochu ulevilo. Věřím, že se brzy zotaví."

Krejčí se krátce před incidentem postaral o vyrovnání na 3:3 svou sedmou trefou sezony. Nakonec dospěl duel, v němž Bruins nastoupili poprvé proti svému bývalému kouči Claudeu Julienovi, jehož propustili ze svých služeb 7. února minulého roku, až do nájezdů. David Pastrňák byl jedním z neúspěšných exekutorů, ale mrzet ho to tolik nemuselo, neboť rozhodl jeho spoluhráč Brad Marchand.

New York Rangers - New York Islanders 2:7

Newyorské derby skončilo pořádným výpraskem domácích Rangers. Nevyvedlo se Ondřeji Pavelcovi, který pustil za svá záda pět střel z 19 a za stavu 1:5 přenechal své místo mezi tyčemi Henriku Lundqvistovi. V brankovišti vítězů naopak kraloval slovenský gólman Jaroslav Halák, jenž si připsal 37 zákroků.

Při pátrání po podobně vysokém vítězství v derby mezi oběma soky je třeba se vrátit až do posledních dnů roku 2010, kdy skončil zápas v Madison Square Garden zcela shodným výsledkem, jen s tím velkým rozdílem, že výhru tehdy slavili Rangers.

Islanders se ve vzájemných bitvách radovali už popáté za sebou. A to i přesto, že potřetí v řadě hráli v domácím prostředí Rangers. Obrovský podíl na tom měla trojice z jednoho útoku Mathew Barzal, Jordan Eberle a Anthony Beauvillier. Všichni tři si dohromady připsali 12 bodů.

Eberle zazářil čtyřmi asistencemi, dvacetiletý Barzal, jenž měl před startem sezony na kontě jen dva starty, stihl již podruhé pětibodový zápas. Tentokrát si připsal dva góly a tři nahrávky, zatímco 5. listopadu proti Colorado Avalanche nastřádal pět asistencí.

"Byla to ale týmová práce," zdůraznil Barzal. "Beauvillier to tvrdě odpracuje a vyhraje všechny souboje, Eberle dělá hru a já měl jeden z těch dnů, kdy se daří, nač sáhnete, a ze všeho padají góly."

Vegas Golden Knights - Edmonton Oilers 2:3 po prodloužení

Tým Edmonton Oilers se stal teprve třetím soupeřem, který během posledních 17 utkání Vegas Golden Knights, na nováčka ligy vyzrál. Vedoucí tým Západní konference však v 16 duelech během této šňůry bodoval.

Tentokrát mu ale k výhře nepomohl ani náskok 2:1 po dvou třetinách. Skóre otevřel ve 29. minutě Patrick Maroon, ale za necelé dvě minuty kontroval Reilly Smith a William Karlsson v čase 39:53 poslal svou třiadvacátou trefou sezony domácí do vedení.

Ve třetím dějství ale brzy vyrovnal Drake Caggiula a Darnell Nurse už po 53 sekundách prodloužení rozhodl o druhé výhře Oilers po předchozí sérii tří zápasů bez bodového zisku.

Výsledky ostatních sobotních zápasů:

Minnesota Wild - Winnipeg Jets 4:1

Pittsburgh Penguins - Detroit Red Wings 4:1

San Jose Sharks - Arizona Coyotes 6:5 po prodloužení

Dallas Stars - Colorado Avalanche 1:4

Minnesota uspěla poprvé na čtvrtý pokus v sezoně ve vzájemných soubojích proti Winnipegu. Jets tak podruhé za sebou nebodovali, v dresu vítězů stihl dva góly obránce Matt Dumba.

Pittsburgh Penguins s Dominikem Simonem v sestavě porazili stejným výsledkem Detroit Red Wings, v jejichž dresu si alespoň bod za asistenci u jediného gólu připsal Tomáš Tatar. Evgeni Malkin předvedl čtyřbodové představení (2+2) a byl tak u všech gólů Penguins.

Stejně jako Tatar si v dresu Arizona Coyotes vedl Richard Pánik, jen s tím rozdílem, že s týmem mohl slavit překvapivý bodový zisk za porážku 5:6 v prodloužení na ledě San Jose Sharks.

Rozjeté hokejisty Colorado Avalanche nezastavil ani Dallas. Stars podlehli před svými diváky 1:4, Colorado tak prodloužilo svou dosud nejlepší sérii v ročníku už na šest vítězství.

Hvězdy večera:

1. Mathew Barzal (NYI): 2 góly, 3 asistence, 4 střely, plus/minus 5, čas na ledě 17:25

2. Jordan Eberle (NYI): 4 asistence, 2 střely, plus/minus 4, čas na ledě 14:55

3. Ondřej Kaše (ANA): 2 góly, 1 asistence, 4 střely, plus/minus 1, čas na ledě 13:58