Karlsson dal gól a předvedl univerzalitu

Napsal Shawn P. Roarke / NHL.com

Útočník San Jose Melker Karlsson měl víc štěstí než rozumu ve chvíli, kdy byli Sharks na pokraji konce sezony.

Karlsson málem zpackal svou střelu z pozice mezi kruhy, ale puk přece jen doplachtil za záda gólmana Pittsburgh Penguins Matta Murrayho v čase 14:47 první třetiny. Byl to zároveň vítězný gól San Jose, které po výhře 4:2 v pátém zápase finále Stanley Cupu prodloužilo sérii.

"Měl jsem puk na čepeli a netrefil jsem zrovna dobře, ale prošlo to," řekl Karlsson, který byl na ledě u všech tří gólů San Jose v první třetině.

Sharks se vyhnuli konci sezony, odložili gigantické oslavy fanoušků před halou i diváků v Consol Energy Center, a vynutili si šestý duel v SAP Center (pondělí 2.00 h SELČ). Penguins ale stále vedou v sérii 3:2.

Centr Logan Couture vybojoval puk za brankou ještě předtím, než našel Karlssona mezi kruhy. Prakticky ze stejného místa skóroval Švéd i ve 4. zápase.

"Čekal jsem to," řekl Karlsson o Coutureově přihrávce. "Je to skvělý hráč. Dokáže to, protože skvěle čte hru."

Karlsson nevystřelil naplno, ale Murray přiznal, že plachtící puk ho trochu zmátl. Proletěl mezi brankářovou rukou a tělem a poslal Sharks do vedení 3:2.

Karlsson byl v pátém zápase ve druhém útoku s Couturem na centru a Patrickem Marleauem na pravém křídle. Sérii odstartoval ve třetí formaci, ale přesunul se do první vzhledem k absenci Tomáše Hertla, který ve druhém zápase utrpěl zranění ve spodní části těla a od té doby nehraje.

Karlssonova univerzalita byla pro Sharks klíčovou, jelikož se po celou sérii trápili se střílením gólů.

"Může se posunout v sestavě nahoru, nebo dolů, dokáže hrát s každým," řekl kapitán Joe Pavelski. "Našel si pár puků kolem branky a dokázal je dostat do branky."

Karlsson se v průběhu série zlepšuje. Jeho schopnost napadat, hrát fyzicky proti obráncům Pittsburgu a narušovat rozehrávku Penguins byla velmi důležitá.

"Snažím se tvrdě makat a cítím, že mám energii v tom pokračovat," řekl Karlsson. "Jsem na tom dobře."

A teď se cítí ještě líp, protože letí k šestému zápasu do San Jose, aby si vyklidil skříňku, což je součást rutiny následující po posledním domácím zápase sezony.

"Ukradli jsme jim zápas," věděl Karlsson. "Doma se o to musíme postarat.."

Věří, že tlak sílí pouze na Penguins, kteří vyslali 46 střel na branku, ale pouze dvě v první třetině prošly za Martina Jonese. Místo tří možností k ukončení série mají Pens už jen dvě a příští duel hrají v San Jose. Sharks maji bilanci 8:3 v SAP Center v této sezoně.

"V pátém zápase jsme necítili tlak," řekl Karlsson. "Ten byl na nich. Je těžké vyhrát rozhodující zápas. Takže pokračujeme dál."