Kapitán San Jose se trefil v pátém zápase dvakrát

Napsal Nicholas Cotsonika / NHL.com

San Jose Sharks si v play off prošli mnoha zklamáními. Nyní jsou ale jediné vítězství od prvního postupu do finále, blíž než kdykoli předtím v 25leté historii klubu. Sharks se to povedlo díky výhře 6:3 na ledě St. Louis Blues v pátém utkání finále Západní konference. V sérii aktuálně vedou 3:2 na zápasy.

Kapitán Joe Pavelski vstřelil dva klíčové góly, se dvanácti zásahy je nejlepším střelcem letošního play off. Na kontě má dohromady 21 bodů, což je společně s Loganem Couturem nejvíce ze všech hráčů.

Krásné na tom je, že se jeho góly zrodily ze symbolů, které vznikaly během předchozích zklamání. První byl výsledkem spolupráce s dlouholetým parťákem Joe Thorntonem, druhý pak plynul z mnoha hodin tréninku. Jak říká Logan Couture, právě díky němu je Pavelski nejlepší na světě v určitých hokejových dovednostech.

Byl to skvělý zápas. Sharks i Blues se vrhli do utkání s rychlostí, obratností i nepřátelstvím, zoufale se snažili pro sebe získat výhodu před šestým duelem, který je na programu ve středu v San Jose.

Blues drželi těsně před koncem druhé třetiny vedení 3:2 a zdálo se, že už musí výsledek jen udržet. V play off zatím vyhráli všech šest zápasů, ve kterých vedli po dvou třetinách. Sharks naopak v situaci, kdy po druhé části prohrávali, vyhráli jediný ze čtyř duelů.

Jenže San Jose dostalo možnost přesilové hry. Couture vyhrál souboj u mantinelu a posunul puk k Thorntonovi, jednomu z nejlepších nahrávačů v lize. Thornton měl hlavu nahoře a dobře viděl prostor, kudy by mohl směřovat svou asistenci.

"Nejprve jsem si ale říkal, že budu střílet," uvedl Thornton.

Strávil však příliš mnoho let spoluprací s Pavelski. A naopak. Pavelskiho přístup je jednoduchý.

"Snažím se být volný," prohodil.

Proto si nabruslil do volného prostoru, hůl měl připravenou.

"Nakonec jsem se rozhodl pro přihrávku," řekl Thornton s lehkým úsměvem na tváři. "A zafungovalo to."

Thornton poslal přihrávku Pavelskimu, ten se do ní opřel z prvního doteku a střelou nad lapačku brankáře Jakea Allena minutu a půl před koncem druhé třetiny vyrovnal na 3:3.

"Chodím na přesilovky s těmito hráči, takže mám celkem štěstí," prohlásil Couture, který si připsal 14. asistenci v play off, čímž se dostal na Thorntonovu úroveň. "Stačí mi předat Joeovi puk a body naskakují sami. Sledovat je dva při spolupráci je něco skvělého."

Tenhle gól vysál život z diváků v Scottrade Center i střídačky St. Louis. Trenér Ken Hitchcock ho nazval "zabijákem." V přestávce před třetí třetinou řekl svým svěřencům, že rozhodne jeden gól. Přesněji ten další.

Mezitím trenér Sharks Peter DeBoer říkal svým svěřencům, že je potřeba jediný gól, protože v brance stojí Martin Jones.

"Pete nás udržuje v klidu," prohlásil Thornton. "Dobře ví, co potřebujeme. On je náš vůdce. Řekl: "Jones zavře branku, vy dejte jeden gól a budeme v pohodě". Povedlo se nám to a jsme výhru od postupu."

Sharks se to povedlo proto, že Pavelski uplatil svůj každodenní trénink. Během tréninků neustále stojí před brankou, obránci v čele s Brentem Burnsem pálí jeden puk za druhým. A Pavelski je všechny tečuje do sítě.

Před rozhodujícím gólem vyhodili domácí puk na zakázané uvolnění. Ačkoli krátce předtím střídali, nemohli na let poslat formaci Paula Stastnyho, která proti Pavelskiho útoku celý zápas odváděla dobrou práci.

Hostující kouč proto ihned poslal na led svůj první útok.Pavelski vyhrál buly proti Patriku Berglundovi, přesunul se před branku a tečí překonal Jakea Allena. To všechno po šestnácti vteřinách třetí dějství.

Od Pavelskiho to byla skvělá práce. Natáhl se doprava, nadzvedl hokejku a dosáhl na prudce letící kotouč. Dokázal ho stlačit dolů a přímo do branky. Allen neměl šanci.

To byl ten rozdíl. Sharks soupeře k ničemu nepustili a v poslední minutě přidali dva góly do odkryté branky.

"Na tohle jsme už zvyklí," řekl Thornton na adresu Pavelskiho gólu. "Na těchto detailech pracuje v tréninku velice tvrdě. Společně s Burnsem se tomu hodně věnují. Je skvělé se na to dívat."

"Jako by se člověk vracel do doby nejlepších střelců historie," prohlásil Peter DeBoer. "Jeho schopnost dostat se hokejkou k pukům v útočném pásmu je skvělá, možná nejlepší, jakou jsem kdy viděl. On na tom pracuje každý den a vyplácí se to."

"Abyste byli opravdu dobří, musíte na těchto věcech neustále pracovat. On má i dost schopností od boha. Jeho největší předností je ale jednoznačně pracovitost."

Sharks byli v této situaci už mnohokrát. Postoupili do finále konference v roce 2004, ale prohráli s Calgary Flames v šesti zápasech. Postoupili do finále konference v roce 2010, ale nestačili ve čtyřech zápasech na Chicago Blackhawks. Postoupili do finále konference v roce 2011, ale podlehli celku Vancouver Canucks v pěti zápasech. Často byli blízko, ale neuspěli.

Nyní ale vyhráli 11 zápasů v play off, vůbec poprvé v klubové historii. Vděčí za to právě přesným přihrávkám, střelám a tečím.