Kanada vládne světu. Ve finále zničila Rusko 6:1

Napsal Michael Langr / NHL.com

Hokejisté Kanady vládnou světu. Po triumfech na posledních dvou olympijských hrách ve Vancouveru a v Soči získali titul i na mistrovství světa IIHF 2015. Nedělní finále s Ruskem suverénně ovládli a vyhráli v poměru 6:1.

Rozhodla o tom především druhá třetina, do níž šel zámořský výběr s vedením 1:0 po gólu Codyho Eakina z 19. minuty. Po přestávce Kanada soupeře zmáčkla a zlomila ho třemi góly v rozmezí šesti minut a 10 sekund, kdy se trefili Tyler Ennis, Sidney Crosby a Tyler Seguin.

16. Slovinsko

All-star tým MS: Connor Hellebuyck (USA) - Brent Burns (Kanada), Oliver Ekman-Larsson (Švédsko) - Jaromír Jágr (Česko), Jason Spezza (Kanada), Taylor Hall (Kanada).
    Nejužitečnější hráč: Jaromír Jágr.

Ve třetí části už jen suverénní Kanaďané navyšovali náskok, o což se dvěma trefami v rozmezí jediné minuty postarali Claude Giroux a Nathan MacKinnon. Kapitán Crosby nasbíral ve finále dva body a jako 26. hráč historie vstoupil do Triple Gold Clubu pro vítěze Stanley Cupu, olympijského turnaje i mistrovství světa.

"Přiletěli jsme, abychom tu vyhráli. Olympiáda, mistrovství světa juniorů, tenhle šampionát, to jsou všechno různorodé zkušenosti. A dokázat tohle všechno vyhrát pro Kanadu je úžasné," radoval se Crosby.

Mike Smith držel nulu až do 53. minuty, kdy ho prostřelil Evgeni Malkin. Kanadský brankář nedostal v play off MS gól celkem 172 minut.

Hokejisté s javorovým listem na hrudi proletěli turnajem v Praze metodou start - cíl: ve skupině získali plný počet 21 bodů a nastříleli 49 gólů. Ještě suverénnější byli v play off.

Ve čtvrtfinále rozdrtili Bělorusko 9:0, v semifinále si poradili s Českem 2:0. Domácí reprezentace nakonec nové mistry světa prověřila nejvíc ze všech týmů, byť ani ona mu v medailových kolech branku nedala.

"S každým zápasem jsme se zlepšovali. Jeden druhému jsme pomáhali. Hodně nám pomohlo, když jsme otočili zápas se Švédskem, ve kterém jsme prohrávali 0:3," řekl Crosby. "Od té doby jsme si věřili a cítili jsme, že můžeme porazit každého a překonat každou situaci."

Češi nakonec na turnaji, který sami pořádali, skončili bez medaile. I v prvním nedělním zápase totiž slavil zámořský celek - výběr USA porazil Česko 3:0 a odkázal ho na hořkou čtvrtou pozici, na níž se výběr kouče Vladimíra Růžičky umístil i před rokem v Minsku  VÍCE O ZÁPASE USA - ČESKO ČTĚTE ZDE ›

Neúspěšný Zápas o bronz byl posledním utkáním kariéry pro legendárního útočníka Jaromíra JágraVÍCE ZDE ›