Kanada, USA a Rusko postoupily do semifinále

Zámořským výběrům se v Česku daří. Stejně jako v roce 2004 si v Praze zahrají semifinále mistrovství světa IIHF oba týmy ze Severní Ameriky. Rozhodla o tom odpolední čtvrtfinálová utkání, v nichž celek USA porazil Švýcarsko 3:1 a Kanada si pohrála s týmem Běloruska, který poslala domů po vítězství 9:0 a v semifinále se střetne s domácím výběrem, který večer porazil Finsko 5:3 - VÍCE O ZÁPASE ČESKO - FINSKO ČTĚTE ZDE ›

Američané v Ostravě dlouho marně dobývali obranný val Švýcarů, kteří vedli gólem Romana Josiho ze 14. minuty. V polovině druhé třetiny však otočili zápas dvěma trefami během jediné minuty, o něž se postarali Ben Smith a Charlie Coyle. Necelých deset minut před koncem pečetil výsledek Jake Gardiner.

Kanada v Praze žádné potíže nepřipustila. Vedla už od 27. sekundy, kdy se trefil Brent Burns, první třetinu vyhrála 4:0 a celý zápas jednoznačně ovládla.

Hattrickem přispěl k debaklu Běloruska, kteří postoupili ze skupiny B na úkor Slovenska, forvard Tyler Seguin. Obránce Burns ke dvěma gólům přidal i dvě nahrávky. Gólman Mike Smith vychytal čisté konto.

V odpoledních duelech padl historický rekord v návštěvnosti mistrovství světa, který od loňska držel běloruský Minsk s číslem 640 044. V Praze a Ostravě navštívilo turnaj (bez večerních čtvrtfinálových utkání) celkem 652.348 fanoušků, což značí průměr 11.247 na zápas.

Semifinálový soupeř USA vzešel z večerního souboje Švédsko - Rusko. Sborná v něm dokázala zdolat houževnatého protivníka, který se vrátil do zápasu ze stavu 0:3. Krátce po jeho vyrovnání ve třetí třetině však Rusové znovu odskočili a druhé vedení už si vzít nenechali.

Po vítězství 5:3 se ruský celek přesouvá do Prahy, kam přes oceán míří i posila Alex Ovechkin. Hvězdný útočník Washington Capitals hned po vyřazení v sedmém zápase 2. kola play off s New York Rangers oznámil, že Rusko posílí v případném semifinále.

Ve čtvrtfinálovém duelu zazářila jiná ruská superstar: Evgeni Malkin, jenž dal dva góly včetně vítězného a na další nahrál. Tři body si připsal i Vladimir Tarasenko za gól a dvě asistence. Další ruské trefy zařídili Sergei Mozyakin a Sergei Shirokov.

Na začátku druhé třetiny Švédové vyměnili brankáře Jhonase Enrotha za Anderse Nilssona a začali dávat góly. John Klingberg, Loui Eriksson a Anton Lander během 25 minut vyrovnali na 3:3, přesto to nakonec nestačilo.