Kanada porazila i domácí Česko a vede skupinu

Napsal Michael Langr / NHL.com

Česká reprezentace na mistrovství světa nestačila na Kanadu a prohrála 3:6. Stejně jako v zápase se Švédy, i tentokrát většinu času dotahovala a ač dokázala ve druhé třetině vyrovnat, favorit nabitý hvězdami NHL jim nakonec odskočil na třígólový rozdíl, jenž stačili domácí jen stáhnout.

Po zápase, jenž byl pro mnohé fanoušky vrcholem základních skupin, vede Kanada ve skupině A bez ztráty bodu. Česko má po třech duelech na turnaji body čtyři.

"Udělali jsme chyby. Za stavu 2:2 jsme jim darovali gól a pak další na 2:5. Nemůžeme dostat každý zápas šest gólů. Musíme se jako tým zlepšit v obranném pásmu, protože děláme moc chyb a bohužel nás to stálo zápasy jak se Švédskem, tak i s Kanadou," hodnotil kapitán českého výběru Jakub Voráček.

V úvodní třetině dostali Kanadu do vedení dva útočníci Edmonton Oilers. První gól vstřelil v čase 4:17 Jordan Eberle, druhý minutu před koncem Taylor Hall. Na jeho trefu rychle odpověděl Martin Erat, jenž snížil 21 sekund po Hallově gólu.

Češi měli v první třetině územní převahu, ale Kanada byla v útočném pásmu velmi nebezpečná. Včetně dvou přesilovek, jež přišly po dvou faulech na kapitána Sidneyho Crosbyho.

Naopak od druhé třetiny už měla více ze hry Kanada. Ondřej Pavelec však domácí výběr dlouho držel - puky v největších šancích vyrážel a obrana se postarala o zbytek.

PONDĚLNÍ VÝSLEDKY

Pondělní zápasy
Švédsko - Lotyšsko 8:1
USA - Rusko 4:2
Kanada - ČESKO 6:3
Finsko - Norsko 5:0

Ve chvíli, kdy byl tlak zámořského výběru největší, se navíc po nenápadném pobytu čtvrté formace na druhé straně prosadil Martin Zatovič.

Oba góly českých Martinů padly po tečích, na které Mike Smith nestačil reagovat. Jinak chytal velmi spolehlivě, většinu střel viděl a neměl s nimi velké problémy. K výhře dovedl výběr 'javorových listů' 22 zákroky, Pavelec pochytal 33 střel.

I Kanadě pomohla přesná teč - koncem druhé třetiny nedokázali Češi pod tlakem dostat puk z pásma, Tyler Toffoli ho na modré zachytil a Sean Couturier přesměroval jeho střelu za Pavelcova záda a dostal svůj tým opět do vedení.

8. Norsko 3   3:13 0

Výborný zápas hrál znovu Jágr, jenž motal hlavy soupeřovým bekům pokusy o individuální průniky a nabíjel kolegům z útoku do palebných pozic. Naopak první lajnu Vladimíra Sobotky s kapitánem Voráčkem si Kanaďané po většinu času dokázali pohlídat.

Na začátku třetí části zvýšil přesnou střelou v přesilovce Tyler Seguin a rozesmutnil většinu ze 17 tisíc diváků v hale.

Kanada aktivní defenzivou a výborným forčekingem výběr kouče Vladimíra Růžičky dlouho k ničemu nepouštěla, Češi se na konci druhého i na začátku třetího dějství dostávali přes takticky vyspělého protivníka do útočného pásma jen sporadicky.

"Češi nás prověřili. Dobře bruslili, byli nebezpeční vepředu. Po vyrovnání se dostali na koně, diváci je hnali dopředu, ale naštěstí jsme brzy dali třetí gól, ten byl pro nás klíčový," prohlásil útočník Jason Spezza.

Když v polovině poslední třetiny zakončil přesilovkovou kombinaci Crosby, bylo definitivně rozhodnuto. Češi sice snížili díky Sobotkově přesné střele, ale při hře bez brankáře skóroval jen Toffoli do opuštěné branky.

"Musíme zapracovat na obranném pásmu. Děláme pořád ty stejné chyby," litoval Sobotka.

Český tým má na MS dva dny volno, ve čtvrtek hraje s Francií.

"Turnaj je teprve na začátku. Máme za sebou těžké zápasy a plno dalších nás ještě čeká. Věřím, že zapracujeme na defenzivě a zlepšíme se," uvedl kouč Růžička.

V odpoledním utkání uspěli Švédové, kteří deklasovali Lotyšsko 8:1. Hattrickem k tomu přispěl útočník Boston Bruins Loui Eriksson.

Ve spanilé ostravské jízdě pokračují Američané. Tým bez velkých hvězd s 15 hráči z NHL doplněnými hokejisty z evropských a univerzitních soutěží si po Finech a Norech poradili i s největším favoritem skupiny B Ruskem, které porazili 4:2. Po čtyřech dnech tak vedou tabulku s devíti body ve třech zápasech.

Finsko ve večerním ostravském duelu zdolalo Nory 5:0.