CAN-RUS

Šance Kanady na zlatý hattrick z mistrovství světa IIHF žije. I přesto, že v semifinále s Ruskem prohrával zámořský výběr po dvou třetinách 0:2 a ještě pět minut před koncem dotahoval, dokázal čtyřmi góly za sebou zápas otočit a po výhře 4:2 si s vítězem střetnutí Švédsko - Finsko zahraje o třetí zlato v řadě.
"Byl to unikátní zápas, jak se to všechno seběhlo i s tím závěrem," citoval server IIHF.com obránce Coltona Parayka. "Rusové dali krásné góly, hráli výborně, všechna čest. Ale my jsme se dokázali držet taktiky a ve třetí třetině jsme podali perfektní výkon. Hrát o zlato je velká věc; když na to pomyslím, mám husí kůži. Máme tady skvělý tým a užijeme si to."

Vítězný gól vstřelil Ryan O'Reilly, jenž si připsal i asistenci, stejně jako autor vyrovnávací branky Nathan MacKinnon. Parayko měl dvě nahrávky a po pěti duelech na turnaji má sedm bodů. O první trefu Kanady se postaral Mark Scheifele, do prázdné branky uzavřel skóre Sean Couturier.
Ruské góly vsítili ve druhé třetině Yevgeni Kuznetsov a Nikita Gusev. Artemi Panarin zaznamenal dva body za asistence, brankář Andrei Vasilevskiy si připsal 34 zákroků. Kanadský gólman Calvin Pickard chytil 26 z 28 střel soupeře.
Po první třetině, v níž měli Rusové navrch, byl stav bezbrankový především díky Pickardovi s Vasilevskiym. V té druhé už byla Kanada aktivnější, ale do problémů se dostávala častými vyloučeními. Rusové díky přesilovkám vyladili souhru a v čase 32:16 využil Kuznetsov krásnou kombinaci střelou do prázdné branky.
O dvě a půl minuty později už to bylo 2:0 pro sbornou, když podobně povedenou pasáž přihrávek zakončil v početní výhodě Gusev. Kanada v tu chvíli rozhodně na zvrat nevypadala.
Jenže 17 sekund po přestávce se v přesilovce prosadil Scheifele a tým kouče Jona Coopera se dostal do laufu. Po snížení na 1:2 se rozehrála nejkrásnější pasáž zápasu, v níž velký tlak zámořského celku střídaly ruské brejky. V jednom z nich trefil Artemi Panarin z boku tyčku.
Výkon Kanady gradoval. Zatímco v první třetině měla sedm a ve druhé 12 střel na branku, ve třetí části zasypala Vasilevskiyho 19 ranami oproti pěti ruským pokusům.
I když přes velké šance nevyužila tři přesilovky, její nápor sílil a v čase 55:07 se mezi kruhy prosadil MacKinnon, který vydoloval puk a přízemní střelou propálil Vasilevskiyho. 111 sekund nato už zámořský celek vedl, když O'Reilly ideálně usměrnil střílený pas Mika Mathesona.
"Po druhé přestávce jsme chytili jiskru. Potřebovali jsme impuls, ať už tlak, nebo gól. Rychle jsme ho dali a spadlo to z nás. Dobré bylo, že jsme nepanikařili; pořád zbývalo 20 minut do konce a my jsme věřili jeden v druhého. Přidali jsme, začali vyhrávat souboje. Zvedli jsme hlavy a dokázali je přehrát," radoval se O'Reilly.
Kouč Oleg Znarok si vzal oddechový čas, minutu před koncem odvolal brankáře. Jenže kanadská pětice se z počátečního tlaku vymanila a Couturier sedm sekund před koncem upravil skóre.
Kanada porazila Rusko v play off velkého turnaje potřetí za sebou, povedlo se jí to už ve finále MS IIHF 2015 v Praze i loni v semifinále World Cup of Hockey v Torontu. Pokud v neděli uspěje, získá jako první tým od roku 2001, kdy hattrick dokonali Češi, třetí zlato v řadě. A také 27. triumfem dorovná Rusko/SSSR v počtu titulů z MS.
Finále se hraje v Kolíně nad Rýnem v neděli od 20:45 SELČ.