Junioři končí ve čtvrtfinále

Češi na šampionátu dvacítek ve Victorii prohráli s USA 1:3 a loňskou semifinálovou účast z Buffala nezopakovali

Napsal NHL.com/cs @NHLcz

Minimálně na 15 let se prodlouží čekání českých juniorů na medaili. Na mistrovství světa hráčů do 20 let ve Victorii prohrál tým trenéra Václava Varadi se Spojenými státy americkými 1:3. Naposledy dosáhli Češi na cenný kov v roce 2005. V Grand Forks získali bronz, ale od té doby se dostali do semifinále jen jednou - loni v Buffalu.

Odplata za loňskou porážku 3:9 z utkání o 3. místo se současné Varaďově partě nepodařila. Dokázala se prosadit pouze v 52. minutě, kdy Martin Kaut v přesilové hře svou třetí trefou na turnaji zkorigoval stav na 1:2. Postup slavili Američané díky gólům Noaha Catese, Joshe Norrise a Alexandera Chmelevskiho.

"Bylo tam plno pozitivních věcí, ale bohužel jsme to nedotáhli do vítězného konce. I když si myslím, že jak jsme snížili na 1:2, tak tam naděje byla. Bohužel, nedopadlo to. Je tam zklamání," řekl serveru hokej.cz brankář Lukáš Dostál.

[Více k tématu: Jak si vede 20 draftovaných Čechů?]

"Nebudeme si nic nalhávat, na nic si hrát. Ale hráči, na kterých to mělo stát, prostě zklamali. Jenom díky Lukáši Dostálovi výsledky dopadly, jak dopadly. Všude se psalo, jak tady máme ofenzivní esa, ale ta esa moc nesplnila svůj úkol. Hodnotí se to špatně," uvedl Kaut, který měl být tahounem ofenzivy s Martinem Nečasem a Filipem Zadinou.

V semifinále se v pátek utká celek kouče Mikea Hastingse s Ruskem, jež deklasovalo Slovensko vysoko 8:3. O velké překvapení se postaralo Švýcarsko, které zdolalo dosud na turnaji neporažené Švédsko 2:0. Obrovské zklamaní prožívají také domácí Kanaďané, kterým sebrali naději na obhajobu titulu Finové po výhře 2:1 po prodloužení.

Američanům se vrátil do sestavy po třízápasové absenci způsobené zraněním útočník Jack Hughes, jasný favorit na pozici jedničky letošního draftu NHL. Sedmnáctiletý talent měl velký podíl na úvodní brance ve 13. minutě. Získal puk v obranném pásmu, po rychlé kontru vyslal za českou obranu Catese, který blafákem do forhendu pokořil Lukáše Dostála.

Český brankář byl pro soupeře obrovskou překážkou a pochytal v utkání 38 střel. Překonal jej už pouze ve 27. minutě Norris, který se dostal do úniku a zvýšil na 2:0.

Cayden Priemau držel čisté konto do času 51:29, kdy jej prostřelil mezi betony v početní výhodě Kaut. Trefa Chmelevskiho do prázdné branky 39 sekund před koncem ale sebrala Varaďovu výběru šanci na zopakování loňské semifinálové účasti pod trenérem Filipem Pešánem.

"S kluky z ročníku 1999 jsme vytvořili fakt super kolektiv. Pro ty hráče to není nic příjemného. Ani pro mě. Když pominu hokejovou stránku, jsou to skvělí, výborní kluci. Tahle parta mi bude chybět. Podobnou jsem dlouho, opravdu dlouho nezažil," dodal Dostál, který může startovat ještě příště na domácím šampionátu.

Obhájce stříbra Švédové byli po základních skupinách spolu s Ruskem jediným neporaženým týmem. Jenže proti Švýcarsku se nedokázali prosadit. Skóre otevřel v 16. minutě Yannick Bruschweiler a v čase 33:59 s koncem přesilové hry skóroval také Luca Wyss.

[Sledujte veškeré novinky z NHL na Twitteru @NHLcz]

Hrdinou duelu ve Victorii byl gólman Luca Hollenstein, který díky 41 úspěšným zákrokům udržel podruhé na šampionátu čisté konto. Mezi nejlepší čtyři se dostali Švýcaři poprvé od roku 2010. Švédové chyběli v semifinále naposledy v roce 2006.

Kanada mezi nejlepší čtyřkou bude scházet podruhé za posledních 21 let. Stejně jako v roce 2016 v Helsinkách se o to postarali Finové. Domácí výběr dostal po 90 vteřinách druhé třetiny do vedení Ian Mitchell. Při hře bez brankáře poslal zápas do prodloužení Aleksi Heponiemi, od jehož brusle se odrazil puk za Michaela DiPietra.

Po 74 sekundách nastavení měl možnost rozhodnout ve prospěch Kanady kapitán Maxime Comtois. Po faulu Eeliho Tolvanena na Evana Boucharda jel trestné střílení, jenže Ukka-Pekku Luukkonena nepřekonal. V čase 65:20 rozhodl střelou z pravého kruhu obránce Toni Utunen.

Rusko nemělo se Slovenskem žádné problémy. V čase 10:56 svítil na ukazateli skóre ve vancouverské Rogers Areně stav 4:0 a po dvou třetinách vedl tým Valerie Bragina už o sedm branek. Dvě trefy si v dresu vítězů ale připsal jen Klim Kostin. Slovensko zmírnilo porážku v závěru. Shodně tři body za gól a dvě asistence si připsali obránci Martin Fehérváry a Michal Ivan.