WSH5

Všichni tři čeští zástupci v dresu Washingtonu se bodově podíleli na vítězství Capitals v pátečním utkání proti Calgary 4:3, díky kterému obhájce Stanley Cup ukončil sérii sedmi porážek. Útočník Dmitrij Jaškin zaznamenal druhou branku v sezoně, obránce Michal Kempný a forvard Jakub Vrána si připsali po asistenci.

Šampion i díky Čechům zabral
Washington i bez svého kapitána a nejlepšího střelce ligy Alexe Ovechkina, který musel vynechat jeden duel kvůli omluvence z NHL All Star Game v San Jose z minulého víkendu, dokázal uspět. Rozhodl o tom 57 sekund před koncem Evgeny Kuznetsov. Capitals slavili poprvé od 10. prosince, kdy zvítězili na ledě Boston Bruins 4:2.
Kuznetsov se prosadil individuálně do útočného pásma a střelou z levého kruhu překonal Mikea Smitha. "Myslel jsem, že budu přihrávat, ale neměl jsem puk dobře na čepeli a pak už jsem na to neměl dobrou pozici. Proto jsem se rozhodl vystřelit," popsal situaci Kuznetsov, jemuž se na pravé straně nabízel T.J. Oshie.
Vítězná branka byla jediná ze strany Washingtonu, na které se nepodíleli Češi. Kempný přesně po třech minutách hry asistoval u úvodní trefy utkání, kterou si připsal díky teči střely Johna Carlsona Nic Dowd.
Po vyrovnání Mikaela Backlunda vrátil Capitals vedení 36 sekund před koncem první třetiny Jaškin. Prosadil se z dorážky a trefil se po sedmi zápasech. V 31. utkání v sezoně si tak vylepšil bilanci na osm bodů za dvě branky a šest asistencí.
Hned po 54 sekundách druhého dějství zvýšil na 3:1 Tom Wilson, jenž po Vránově přihrávce zamířil přesně z pravého kruhu. Flames sice dokázali smazat ztrátu díky gólům Garneta Hathawaye a Eliase Lindholma, ale další prohru už Washington nedopustil.
Flames vyšli bodově naprázdno poprvé po devíti utkáních, z nichž osmkrát vyhráli. "Pokaždé, když ztratíte zápas méně než minutu před koncem, tak to bolí. Ještě navíc po tom, co jsme se vrátili do hry. Bojovali jsme, ale dnes jsme tahali trošku za kratší konec," mrzelo Smitha.

Jaškin skóroval z dorážky

Kämpf asistoval oslavenci Saadovi
Útočník David Kämpf při vítězství Chicaga v Buffalu asistoval 21 sekund před koncem první třetiny u branky na 4:1, která nakonec byla vítězná. V přečíslení dvou na jednoho ideálně přihrál Brandonu Saadovi a ten oslavil úspěšným zakončením svůj jubilejní 500. zápas v NHL. V utkání se Saad trefil nakonec dvakrát.
Hlavním hrdinou utkání byl ale forvard Patrick Kane, který zazářil dvěma góly a dvěma asistencemi a přehoupnul se před hranici 900 bodů v NHL. Třicetiletý rodák právě z Buffala si polepšil na 903 bodů za 343 branek a 560 asistencí z 873 utkání a v pořadí amerických hokejistů překonal na 12. místě Tonyho Amonteho.
"Říkal jsem si před přestávkou, že by bylo hezké po ní na tuto metu dosáhnout a nemuset na to dál myslet. Ale když přijedete domů, kde máte hodně známých a vědí o té devítistovce, tak to docela potěší. Byl to o to větší zážitek," řekl Kane, který bodoval v desátém utkání v řadě.
Při své sérii si připsal 25 bodů za devět branek a 16 asistencí. Celkem má v sezoně na kontě 75 bodů (31+44) z 51 utkání a počtvrté v kariéře překonal metu 30 tref. V historické produktivitě Blackhawks je pátý za Stanem Mikitou (1467 bodů), Bobbym Hullem (1153), Denisem Savardem (1096) a Stevem Larmerem (923).

Kane překonal Huttona a dosáhl na 900. bod kariéry

Mrázek vychytal výhru
Carolina zvítězila nad Vegas 5:2, bodovala počtvrté za sebou a potřetí v této sérii vyhrála. Gólman Petr Mrázek k tomu přispěl 23 úspěšnými zákroky. Gólem a asistencí se podílel na úspěchu obránce Justin Faulk. Golden Knights potřetí za sebou nebodovali.
Mrázka překonal pouze Shea Theodore, který se v utkání prosadil dvakrát. Nejdříve v šesté minutě otevřel v přesilové hře skóre a potom v čase 37:47 vyrovnal na 2:2.
Hned za 36 sekund ale odpověděl Jordan Martinook a ve třetí třetině pečetili výsledek Sebastian Aho a Faulk. Ten si polepšil na 242 bodů v dresu Caroliny a unikl na pozici nejproduktivnějšího obránce v historii Hurricanes/Hartford Whalers Daveovi Babychovi (240 bodů).
Za vítěze se trefil také Nino Niederreiter, který tak v pěti utkáních po příchodu z Minnesota Wild zaznamenal pět bodů za pět branek. "Zapadl skvěle. Věděli jsme, že je to kvalitní hokejista. Hodně nám pomáhá," pochvaloval si trenér Caroliny Rod Brind'Amour.

Mrázkův zákrok proti ráně Paciorettyho

Polák pomohl asistencí
Dallas porazil Minnesotu 3:1 a dosáhl na třetí vítězství za sebou. Rozhodl o tom dvěma góly v závěrečném dějství útočník Tyler Seguin. Nejdříve v 53. minutě získal Stars vedení 2:1, když překonal Devana Dubnyka z pravého kruhu. Výsledek dovršil 24 sekund před koncem při hře Wild bez gólmana.
Na prvním gólu Dallasu v utkání měl velký podíl obránce Roman Polák. Ve 24. minutě jeho pokus tečoval za Dubnyka Andrew Cogliano a získal Stars vedení. Na Bena Bishopa vyzráli Wild pouze jednou z 21 pokusů, ve 29. minutě vyrovnal v přesilové hře na 1:1 Brad Hunt.
Ostatní zápasy: Frk při návratu do sestavy nebodoval, ale slavil s Detroitem výhru
Útočník Martin Frk se při zranění Tylera Bertuzziho dostal do sestavy Detroitu poprvé od 31. prosince, ale neprosadil se. Dostal na to také prostor jen na tři minuty a 46 sekund, zdaleka nejmenší ze všech účastníků utkání. Mohl se ale se svými spoluhráči radovat z výhry nad Torontem 3:2 po prodloužení, o které rozhodl v čase 62:40 Danny DeKeyser.
V duelu nejlepších týmů Východní konference kralovali brankáři a lídr celé ligy Tampa Bay vyhrál na hřišti New York Islanders 1:0 po nájezdech. V dresu vítězů si připsal Andrei Vasilevskiy 36 zákroků, Thomas Greiss pochytal 41 střel a překonal jej v rozstřelu pouze Victor Hedman. Islanders bodovali posedmé v řadě.
Po čtyřech porážkách z předešlých pěti utkání slavil druhou výhru v řadě Pittsburgh, který zdolal Ottawu 5:3. Shodně dvěma góly přispěli k úspěchu Jake Guentzel a Bryan Rust, prvním gólem v kariéře v NHL pomohl Teddy Blueger. Penguins chyběl pro zranění v horní části těla Evgeni Malkin, který nenastoupí ani v sobotu na ledě Toronto Maple Leafs.
Třetí výhru za sebou si připsal Nashville, který zvítězil na ledě Floridy 4:1. Dvěma góly k tomu pomohl švédský útočník Viktor Arvidsson, který vstřelil za posledních šest zápasů sedm branek.