Vránova branka po agresivním napadání

Podruhé za sebou a celkově pošesté v sezoně si připsal útočník Jakub Vrána v NHL vítěznou branku. K výhře Washingtonu na ledě Montrealu přispěl celkem dvěma body a byl vyhlášen první hvězdou utkání. Po čtyřdenní pauze pro 2020 Honda NHL All-Star Game v St. Louis se v pondělí hrálo celkem šest utkání a bodově se prosadili také další dva čeští hokejisté.

Trefa forvarda Ondřeje Kašeho nezabránila porážce Anaheimu na ledě San Jose 2:4. Obránce Jan Rutta pomohl přihrávkou Tampě Bay k zisku bodu při prohře v Dallasu 2:3 po prodloužení.

Vrána opět zářil

Při absenci kapitána Alexandra Ovečkina, který byl suspendován na jeden zápas za omluvenku z Utkání hvězd, úřadoval v dresu Capitals jejich druhý nejlepší střelec. Rozdílovou branku si připsal Vrána i v posledním vystoupení před pauzou v sobotu 18. ledna při výhře na ledě New York Islanders 6:4. V Montrealu přidal svůj 23. gól v sezoně, který ve 35. minutě zajistil vedení 3:1.

Třiadvacetiletý odchovanec pražských Letňan se se šesti vítěznými góly dělí o třetí místo s dalšími šesti hráči včetně nejlepšího střelce ligy Davida Pastrňáka z Boston Bruins a více si jich připsali jen David Perron z St. Louis Blues (8) a Leon Draisaitl z Edmonton Oilers (7). Vrána se navíc přiblížil na gól svému maximu z minulé sezony, kdy vstřelil 24 branek v 82 zápasech.

Do utkání vstoupili lépe domácí Canadiens a po 115 sekundách otevřel skóre po šikovné přihrávce slovenského útočníka Tomáše Tatara bekhendovým zakončením před Bradenem Holtbym osamocený obránce Jeff Petry. Washington odpověděl v 19. minutě v přesilové hře, kdy Vrána bekhendem zpoza branky připravil gól pro Toma Wilsona.

Petry otevřel skóre proti Capitals

V úvodu druhého dějství otočil stav ve prospěch lídra NHL Travis Boyd a v čase 34:51 už vedli Capitals o dvě branky. V rohu zaváhal bek Shea Weber, jehož obral o puk Evgeny Kuznetsov. Ten v pádu přihrál T.J. Oshiemu, jenž přenechal puk na levém kruhu Vránovi a ten zamířil mezi betony Careyho Price.

Ve 48. minutě snížil Dale Weise, který se trefil ve svém 500. utkání v NHL poprvé v sezoně. Ale čtvrtou výhru Washingtonu za sebou pečetil 23 sekund před koncem při hře domácích bez gólmana do prázdné branky Nicklas Backstrom.

Vrána byl rád, že se Capitals dokázali vyrovnat s absencí Ovečkina, který v minulých třech duelech vstřelil osm branek včetně dvou hattricků za sebou. "Je to pro nás velká ztráta, ale popasovali jsem se s tím jako tým. Vytvářeli jsme si hodně šancí, hlavně čtvrtá lajna. Hráli opravdu dobře, byla to týmová výhra," prohlásil Vrána.

Bodoval v devátém utkání v řadě a má bilanci při této šňůře osmi tref a tří asistencí. Skvěle si rozumí v útoku s Oshiem a Kuzněcovem. "Dobře jsme si sedli a pořád si vytváříme šance. Tento měsíc to tam padá nejvíce mně, ale oni oba také umí dávat góly. Není to jen o mně," dodal Vrána.
Kašeho gól Ducks nepomohl
Po pětizápasovém půstu se trefil Ondrej Kase, který v polovině druhé třetiny ve vlastním oslabení snížil ztrátu Anaheimu v San Jose na 1:2. Sharks ale nakonec vybojovali výhru 4:2 a radovali se poprvé po třech porážkách. V domácím prostředí ale zvítězili už počtvrté v řadě.
Kaše čekal na gól od 7. ledna, kdy skóroval dokonce dvakrát při domácí porážce s Columbus Blue Jackets 3:4. Svůj šestý gól ve 43. utkání této sezony dal v San Jose při trestu spoluhráče Cama Fowlera z úniku, při kterém překonal Arona Della blafákem do bekhendu.
Jenže ve 36. minutě vrátil Sharks dvoubrankový náskok svým druhým gólem v utkání Patrick Marleau a v úvodu upravil na 4:1 také druhým zásahem večera Stefan Noesen. V závěru už jen zkorigoval výsledek v přesilové hře Nick Ritchie.

Noesenova druhá trefa proti Anaheimu

Rutta přispěl k bodu
Rovněž poprvé po pěti zápasech opět bodoval Rutta, který se podílel v American Airlines Center v 34. minutě na úvodní brance utkání. Po jeho přihrávce vystřelil od modré čáry Nikita Kucherov a puk za Bena Bishopa tečoval kapitán Tampy Bay Steven Stamkos.
Dallas, do jehož sestavy se po třízápasové absenci způsobené zraněním v horní části těla vrátil český útočník Radek Faksa, ale otočil stav díky gólům Denise Gurjanova a Jamieho Benna. Prodloužení vynutil 86 sekund před koncem třetí třetiny opět Stamkos.
Dvakrát se zapsal mezi střelci kapitán Stars Benn, který v čase 62:07 rozhodl. Ukončil tak destizápasovou vítěznou sérii brankáře Lightning Andreje Vasilevského.
Matthews se přiblížil Pastrňákovi
Trefou do prázdné branky 92 sekund před koncem dovršil americký kanonýr Auston Matthews vítězství Toronta v Nashvillu 5:2 a s 35 brankami se na druhém místě tabulky střelců přiblížil vedoucímu Pastrňákovi, který má na kontě 37 tref.
V dresu vítězů se radoval z prvního gólu v kariéře v NHL švédský obránce Rasmus Sandin a hned byl vítězný. Devatenáctiletý talent ve 25. minutě zvýšil náskok Maple Leafs na 3:1.
Sandin, jehož si Toronto vybralo v roce 2018 v prvním kole draftu na 29. místě, si v utkání připsal i asistenci. Na kontě tak má z 10 utkání v NHL šest bodů za gól a pět přihrávek.
Canucks doma opět kralovali
Devátou výhru za sebou před vlastním publikem oslavil Vancouver, který vyhrál nad St. Louis 3:1. Dvěma góly to zařídil útočník J.T. Miller, který ve druhé třetině otočil stav na 2:1. Gólman Thatcher Demko se podepsal pod výhru 36 úspěšnými zákroky.

Millerův druhý gól proti St. Louis

Canucks neprohráli v Rogers Aréně od 17. prosince, kdy podlehli Montrealu 1:3. Ještě další dvě domácí výhry jim chybí k vyrovnaní klubového rekordu z období mezi 3. únorem a 19. březnem 2009. Vancouver vyhrál 12 z posledních 15 utkání a vede Pacifickou divizi už o tři body.
Devils zabrali v Ottawě
New Jersey ukončilo sérii tří porážek díky vítězství v Ottawě 4:3 po nájezdech. Devils předvedli v Canadian Tire Centre kanonádu celkem 53 střel, dvakrát vedli, ale nakonec museli otáčet zápas ze stavu 2:3.
V 57. minutě vynutil nastavení Kyle Palmieri a v rozstřelu se trefili jen hostující Nikita Gusev a Jack Hughes.
Gólman Senators Marcus Hogberg vytvořil s 50 úspěšnými zákroky nový klubový nováčkovský rekord. "Mohli jsme dát o hodně více než tři branky, ale jejich brankář chytal dobře," prohlásil trenér New Jersey Alain Nasreddine.