Souhrn: Vrána se podepsal dvěma góly pod výhru

Nedělní zápasy: Český střelec přispěl k vítězství Washingtonu nad San Jose, trefili se i Filip Zadina a Dominik Kubalík

Napsal NHL.com/cs @NHLcz

Fantastický závěr Capitals

Capitals góly v závěru srovnali a vyhráli prodloužení

Jakub Vrána a T.J. Oshie v závěru během 32 sekund vyrovnali, Lars Eller pak rozhodl v prodloužení a Capitals po obratu porazili Sharks 5:4

• 02:46 •

Útočník Jakub Vrána zazářil v nedělním utkání NHL a dvěma góly přispěl k vítězství Washingtonu po obratu proti San Jose 5:4 po prodloužení. Za svůj výkon byl zvolen třetí hvězdou duelu, v kterém lídr ligy prohrával 2:4, než právě Vrána v čase 59:13 zahájil obrat.

V souboji Chicaga s Detroitem se prosadili dva čeští střelci. Filip Zadina otevřel skóre ve prospěch hostujících Red Wings, ale ti nakonec ztratili dvoubrankový náskok a prohráli 2:4. O konečný výsledek se postaral do prázdné branky Dominik Kubalík.

Vrána při střelecké chuti

V pátek v duelu na ledě Carolina Hurricanes si Jakub Vrána při výhře 4:3 připsal vítěznou branku a proti Sharks vylepšil své střelecké konto v ročníku už na 18 gólů ze 43 utkání. Zatímco on se po dvou trefách radoval z vítězství, forvard Evander Kane v barvách San Jose se musel spokojit po svém třetím hattricku v kariéře v NHL a druhém v této sezoně jen s bodem.

Kane otevřel skóre utkání v čase 26:25 v přesilové hře, stihl tři branky během 10 minut a 24 sekund a zajistil vedení 3:1, protože mezitím Nic Dowd i díky asistenci Michala Kempného vyrovnal na 1:1.

Vrána se prosadil poprvé 18 sekund před koncem druhé třetiny, kdy T.J. Oshie vystihl za brankou rozehrávku Marca-Edouarda Vlasica a osamocený Vrána po jeho přihrávce snadno skóroval.

Když přesně minutu před koncem třetí části zvýšil při hře domácích bez brankáře po přihrávce Tomáše Hertla do prázdné branky Logan Couture na 4:2, mysleli už Sharks na oslavu třetí výhry za sebou. Jenže ta se nekonala.

Za 13 sekund se opět zapsal mezi střelce Vrána. Odrazil se k němu puk mezi kruhy a český kanonýr z otočky překonal Martina Jonese. V čase 59:45 se trefil z pravého kruhu Oshie a po 121 sekundách nastavení po přihrávce Johna Carlsona rozhodl Lars Eller.

"Nechceme se dostávat do situace, kdy musíme takto dohánět v závěru ztrátu. Na druhou stranu to ukázalo charakter a že jsme skvělou partou. Nikdy se nevzdáváme. Jsou to skvělé body, které jsme z tohoto zápasu získali," řekl Vrána, který skóroval ve dvou utkáních za sebou po předchozím desetizápasovém půstu.

Kubalík pečetil vítězství

Chicagu se proti nejhoršímu týmu ligy nepovedla úvodní třetina. Ve čtvrté minutě v přesilové hře dostal Detroit střelou z pravého kruhu do vedení Zadina, který si připsal čtvrtou branku v sezoně. Asistenci zaznamenal i obránce Filip Hronek. Dvoubrankový náskok zajistil Red Wings Luke Glendening.

Blackhawks smazali ztrátu bleskově ve 36. minutě, kdy se nejdříve prosadil Dylan Strome a za 45 sekund vyrovnal svou první trefou v kariéře v NHL Dylan Sikura, který se dočkal ve svém 44. zápase.

O obrat se postaral ve 49. minutě Adam Boqvist a 20 sekund před koncem pojistil výhru svým 12. gólem v sezoně Kubalík, který si připsal v posledních pěti zápasech šest bodů za dvě trefy a čtyři asistence. Celkem má čtyřiadvacetiletý nováček ze 41 utkání 22 bodů.

Rittich slavil jubileum výhrou

Hokejisté Calgary se radovali z výhry na ledě Minnesoty 5:4 po nájezdech poté, co během utkání ani jednou nevedli. Flames čtyřikrát dotáhli jednobrankovou ztrátu. Dokonce i v rozstřelu vedli domácí, ale v sedmé sérii rozhodl Dillon Dube.

Český gólman David Rittich si připsal 30 úspěšných zákroků a v nájezdech jej překonal jen Ryan Donato. "Byl to pro gólmana bláznivý zápas," prohlásil Rittich, který odchytal jubilejní 100. utkání v NHL.

"V zápase jsme nevedli. Když jsme skórovali, tak oni hned odpověděli. Měli prvotřídní šance, takže to bylo těžké," doplnil sedmadvacetiletý odchovanec Jihlavy, který si připsal 18. výhru v sezoně a celkově 53. v kariéře v NHL.

Do Severní Ameriky odešel před sezonou 2016-17, kdy podepsal roční kontrakt jako nedraftovaný volný hráč působící v extraligové Mladé Boleslavi; ještě v ročníku 2014-15 chytal druhou nejvyšší českou soutěž v dresu mateřské Jihlavy. V dubnu 2017 debutoval v NHL po působení ve Stocktonu v American Hockey League, v této sezoně už je sedmadvacetiletý Rittich jedničkou Calgary.

Mrázek porážce nezabránil

Další český gólman Petr Mrázek 23 zásahy neodvrátil domácí porážku Caroliny s rozjetou Tampou Bay 1:3. Lightning zvítězili už posedmé za sebou. V PNC Arena v Raleighu měli už v páté minutě dvoubrankový náskok a v čase 25:19 vedli dokonce 3:0.

Mrázka překonali v úvodu Mitchell Stephens a Steven Stamkos, ve druhé části se trefil Brayden Point. Za domácí se prosadil jen v 52. minutě Andrej Svečnikov. Gólman Andrej Vasilevskij pochytal 28 střel a i v sedmém duelu proti Carolině ve své kariéře si připsal vítězství.

Ostatní zápasy: Simonova asistence na zisk Penguins nestačila, Anaheim zabral výhrou v nájezdech

Útočník Dominik Simon asistoval u jediné branky Pittsburghu při domácí porážce s Floridou 1:4. Ve čtvrté minutě v přečíslení uvolnil bekhendem Jareda McCanna, který vyrovnal na 1:1. Panthers ale nakonec vybojovali v PPG Paints Areně první výhru od 20. ledna 2014 a dočkali se tam úspěchu po osmi prohrách za sebou.

Sérii tří porážek se podařilo zastavit Anaheimu, který zdolal doma Nashville 5:4 po nájezdech. Zařídil to v páté sérii Ryan Getzlaf, jenž si v utkání připsal také tři asistence.