Vránovi ke gólu pomohl obránce

Útočník Jakub Vrána se dočkal. Poté, co se střelecky neprosadil v 11 předchozích zápasech, pomohl brankou k výhře Washington Capitals nad Pittsburgh Penguins 5:3 a připsal si tak jubilejní 50. bod v sezoně. Dominik Kubalík vstřelil 26. gól, jenže zůstal ve svém týmu osamocený a Chicago Blackhawks podlehli v hale Dallas Stars 1:2. Podobně dopadl se svou asistencí obránce Radim Šimek ze San Jose Sharks.

Brankář David Rittich se vrátil do brankoviště Calgary Flames a přispěl k výhře 4:2 na ledě Detroit Red Wings. Connor McDavid byl po šestizápasové zdravotní pauze zpět v sestavě Edmonton Oilers a svůj návrat do zápasů oslavil třemi body za gól a dvě nahrávky. Oilers díky němu uspěli v aréně Los Angeles Kings. Hattrickem se zaskvěl William Karlsson z týmu Vegas Golden Knights.
Vrána nastartoval Capitals
Třiadvacetiletý Vrána byl prvním střelcem duelu v Capital One Areně, když se v sedmé minutě nekompromisně tlačil do zakončení, ustál atak Marcuse Petterssona a přestože brankář Matt Murray jeho zakončení skvěle zastavil, právě švédský bek ho v pádu dovezl do branky.
Vrána tak vyrovnal svůj osobní rekord z minulé sezony v počtu gólů (24), vedle toho má ale na kontě i 26 nahrávek a dál tak vylepšuje osobní bodové maximum kariéry, když 50 bodů stihl za 62 zápasů.
Další góly padaly až poté, co se duel přehoupl do své druhé poloviny. Patric Hornqvist a Sidney Crosby se do druhé přestávky postarali o obrat. Nástup do třetí třetiny ale patřil domácím a Tom Wilson s Carlem Hagelinem zajistili další otočku ve skóre na 3:2.
Evgeni Malkin sice ještě vyrovnal, ale v čase 50:40 rozhodl T.J. Oshie a prázdnou branku trefil v závěru Hagelin, jenž se přehoupl přes 100 gólů v kariéře. "Tuhle výhru jsme vážně moc potřebovali," pochvaloval si Hagelin. "Myslím, že to byl hodně kurážný výkon. Ve třetí třetině jsme ukázali hodně z našeho charakteru."
Zatímco Capitals se radovali po sérii čtyři zápasů, v nichž o výhru usilovali marně, Pittsburgh nebodoval potřetí za sebou. "Myslím si ale, že jsme hráli vážně dobře," podotkl kouč Penguins Mike Sullivan. "Byl to rozhodně jeden z našich lepších zápasů za nějakou dobu. Měli jsme během něj mnoho velmi dobrých momentů."
V sestavě vítězů nechyběli vedle Vrány obránci Radko Gudas a Michal Kempny, stejně jako hostující forvard Dominik Simon ale nebodovali.

Kubalík jediným střelcem Chicaga
Velmi těsnou bitvu spolu svedli hráči Dallasu a Chicaga. Navrch v ní nakonec měli Stars, kteří se díky vítězství 2:1 drží v kontaktu za St. Louis a Coloradem na špičce Západní konference.
Poté, co v 16. minutě otevřel skóre Joe Pavelski, srovnal za hosty krok využitou přesilovkou ve 28. minutě Kubalík. Jeho rána bez přípravy z kruhu znamenala pro nováčka ligy už 26. zásah v sezoně.
Jenže na body, které Blackhawks velmi nutně potřebují, to nestačilo. Ještě do druhé přestáky se prosadil Tyler Seguin a další gól už v Texasu nepadl.
Stars zaznamenali šestou výhru za uplynulých osm zápasů. "Tohle byl hokej značky Dallas Stars," těšilo kouče vítězů Ricka Bownesse. "Přistoupili jsme k tomu s tím, že klidně vyhrajeme na výsledek 2:1. Nedali jsme soupeři moc prostoru a minimalizovali jsme jeho šance při přesilovkách."

Seguin vstřelil po přihrávce Perryho vítězný gól

Rittich vychytal důležité body
Flames měli skvělý nástup do zápasu v Detroitu. Roli favorita začali plnit v sedmé minutě, kdy se prosadil Johnny Gaudreau. Po 77 sekundách zvýšil Sean Monahan. Dylan Larkin snížil v 16. minutě.
Další gól přišel až 11 sekund před koncem druhé části, kdy se poprvé v utkání prosadil Andrew Mangiapane. V čase 58:00 opět přiblížil Red Wings na dostřel Larkin, ale Mangiapane se nenechal zahanbit a v závěru trefil prázdnou branku.
Rittich pomohl k úspěchu 27 zákroky, Flames se vrátili na postupové pozice, aktuálně mají v držení první divokou kartu v Západní konferenci. Druhá momentálně patří Arizona Coyotes, kteří mají rovněž 70 bodů.
"V téhle lize hrajete proto, abyste si zahráli v play off," prohlásil Sean Monahan. "Momentálně se nacházíme ve fázi, když potřebujeme uspět v každém utkání a hodí se nám každý bod."
V domácí sestavě scházeli útočník Andreas Athanasiou a obránce Mike Green, jejichž jména se objevovala mezi spekulacemi o výměnách. Green už také posílil Edmonton, Red Wings za něj získali útočníka Kylea Brodziaka a výběr na draftu.

Gaudreau vymetl šibenici a otevřel skóre

McDavidův povedený návrat
Zatímco do předchozího zápasu s Minnesota Wild (3:5) McDavid přes ohlašovanou možnost návratu z opatrnosti raději ještě nenastoupil, duel v Los Angeles už si nenechal po vyléčení svalového zranění ujít.
A byl to návrat se vším všudy. Ve 37. minutě vstřelil gól na 3:0 pro hosty, který se ukázal nakonec jako vítězný. McDavid tak navázal na zásahy jiných velkých hvězd Oilers. Leon Draisaitl otevřel skóre 31 sekund před koncem první třetiny 36. gólem sezony, po pauze ho napodobil Ryan Nugent-Hopkins.
"Zpočátku jsem si připadal trošku neohrabaně, ale postupně si to sedlo, jak zápas pokračoval," řekl McDavid. "Důležité je vždy načasování. Vždy když jste nějakou dobu mimo, máte pak ze zápasu poněkud zvláštní pocity."
"Je samozřejmě skvělé mít ho zase zpátky v sestavě," podotkl Nugent-Hopkins. "Sami můžete vidět, jaké šance umí připravit a jak je nebezpečný pokaždé, když se dotkne puku. Co předvedl v prvním utkání po svém návratu, to bylo něco úžasného."
Anze Kopitar v závěru druhého dějství a Dustin Brown po 49 sekundách ze třetí části oživili naděje nejhoršího celku Západní konference, Josh Archibald se ale v čase 59:10 postaral o vítězné razítko.

McDavid si vychutnal Petersena bekhendovým blafákem

Přestřelku vyhráli Golden Knights
William Karlsson byl hlavní hvězdou nedělního večera, když Vegas Golden Knights pomohl třetím hattrickem v kariéře přestřílet domácí Anaheim Ducks. Po výsledku 6:5 po prodloužení si tak hosté připsali už šestou výhru v řadě. Ducks sice po třech zápasech konečně zabodovali, ale počtvrté prohráli.
Hosté sice v závěrečných třech minutách základní doby ztratili vedení 5:3, když se o vyrovnání postaral dvěma zásahy v rozmezí 102 sekund Adam Henrique, ale poslední slovo měl pak v čase 63:50 Shea Theodore.
Hned čtyřmi asistencemi se pod výhru Vegas podepsal Mark Stone. Za poražené stihl Henrique vedle dvou gólů i dvě přihrávky, bilanci 2+2 vykázal také jeho spoluhráč Nick Ritchie.

Karlsson se podepsal pod výhru Vegas hattrickem

Ostatní zápasy: Okposo rozesmutnil Jets, Šimkova asistence k úspěchu nestačila, Blues vyhráli počtvrté v řadě
Buffalo Sabres se dál snaží oživit své naděje na prodloužení sezony v podobě účasti v play off. Tentokrát zdolali Winnipeg Jets těsně 2:1 a připsali si pátou výhru z uplynulých šesti vystoupení. Hlavní podíl na ní měl útočník Kyle Okposo. Poté, co na jeho úvodní gól z 10. minuty odpověděl ještě do první přestávky Blake Wheeler, rozhodl Okposo vítěznou trefou v čase 47:47. Jets po třech úspěšných vystoupeních podruhé za sebou nebodovali.
New York Islanders porazili San Jose Sharks 4:1 a pokračují tak ve snaze o odčinění mimořádně nepovedeného čtyřzápasového tripu, při němž nezískali ani bod při skóre 2:11. Svěřenci zkušeného kouše Barryho Trotze vyhráli po návratu domů podruhé za sebou, když v předchozím utkání zdolali stejným výsledkem Detroit. Hosté s přispěním asistence Šimka odpověděli jen na úvodní gól Islanders, v jejichž dresu se dvakrát prosadil Anders Lee a navrch přidal i asistenci.
Na tři body odskočili v čele Západní konference St. Louis Blues druhým Colorado Avalanche. Obhájci Stanley Cupu jako kdyby si řekli jasně a nahlas 'stačilo'. Po výsledkově velmi špatném období, které završilo pět po sobě jdoucích proher, uspěli Blues počtvrté v řadě, když zvítězili na ledě Minnesota Wild 4:1. Hosté dosáhli všech těchto výher v základní době a mají z nich skvělé skóre 13:2. Základem úspěchu byla už první třetina, kterou vyhráli Blues 2:0. Gól a nahrávku si připsal Oskar Sundqvist.