vrana 1819

Parádní souboj předvedli během úterního programu celkem 11 zápasů NHL čeští útočníci Jakub Vrána a Jakub Voráček. Oba si ve vzájemném utkání mezi Washington Capitals a Philadelphia Flyers připsali po třech bodech. Mnohem více radosti si ale mohl užít Vrána, jenž dvěma góly pomohl k výhře obhájců Stanley Cupu 5:3.

Při vítězstvích svých celků bodovali také útočníci Tomáš Hertl a Lukáš Radil (oba San Jose Sharks), Vladimír Sobotka (Buffalo Sabres) a bek Roman Polák (Dallas Stars), kteří si shodně připsali po asistenci.
Blake Wheeler stihl dokonce ještě o bod více než Vrána a Voráček, na úspěchu Winnipeg Jets proti Colorado Avalanche se podílel brankou a třemi finálními přihrávkami.
Vrána - Voráček 3:3
Zdařilé dílko v podání českých hokejistů, na konci ale opět zmar Flyers. Tak by se dal shrnout souboj Washingtonu s Philadelphií, který přinesl hostům už osmou porážku za sebou.
Flyers se nejprve stali rekordmany NHL, ale v kategorii, v níž o to sotva kdo stojí. Mike McKenna se totiž stal již sedmým gólmanem od začátku sezony, který nastoupil do začátku do brankoviště Flyers.
Od začátku sezony už byli v zahajovací sestavě také Brian Elliott (13 startů), Calvin Pickard (8), Anthony Stolarz (7), Carter Hart (7), Michal Neuvirth (6) a Alex Lyon (1).
Něco takového se stalo v minulosti jednou jedinkrát. Pouze v sezoně 1989-90 nasadili Quebec Nordiques od začátku zápasu rovněž sedm gólmanů. Flyers mají navíc ještě takřka půlku základní části, aby se v čele osamostatnili.
Sedm mužů s maskou využili v jedné sezoně rovněž St. Louis Blues (2002-03) a Los Angeles Kings (2007-08), ale v obou případech jich od začátku nastoupilo na ledě 'pouze' šest.

Capital One Arena však nebyla pro McKennu, jehož si Flyers stáhli 4. ledna z Vancouver Canucks jako nepotřebného, šťastným místem. Předvedl sice 21 zákroků, ale prohru neodvrátil. Flyers jsou i proto jen bod nad Ottawa Senators, kteří uzavírají Východní konferenci.
"Lhal bych, kdybych řekl, že to z mnoha logistických pohledů byla docela výzva," hlásil McKenna. "Ale mou prací je hrát hokej, být gólmanem a zastavovat puky. Bez ohledu na to, v jakém jsem týmu, jsem připravený udělat pro tým to nejlepší, co mohu."

Vránův krásný gól po individuální akci

Vrána začal nahrávkou na úvodní gól Toma Wilsona, který zanedlouho eliminoval jedenáctým gólem v sezoně Voráček. Druhá třetina rozhodla - Capitals ji vyhráli jasně 3:0. Před polovinou duelu se trefil T.J. Oshie, pak udeřil dvakrát za čtyři a půl minuty dvaadvacetiletý Vrána.
Pro Flyers velký důvod k zamyšlení, neboť během nepovedené série porážek mají za druhých třetin celkové skóre 1:15.
"Myslím, že v první třetině jsme skvěle odpověděli na ten úvodní gól a měli výhodu na naší straně. Jenže druhá třetina už nás zase stála celý zápas," prohlásil nabroušeně bek poražených Radko Gudas.
Philadelphia pak sice měla dobrý závěr, když snížili po Voráčkových asistencích Wayne Simmonds a Claude Giroux, na více ale už čas nebyl. Místo toho završil skóre při hře hostů bez gólmana druhým gólem večera Oshie, pro něhož šlo o 200. zásah v kariéře.
Vrána, který má po 13 trefách z minulé sezony v 71 vystoupeních, jež byly jeho osobním maximem, nyní na kontě už 14 zásahů za 42 zápasů, byl vyhlášen první hvězdou zápasu.
"Neustále dospívá a dozrává. Má čím dál větší sebevědomí, což je pro nás jedině dobře," řekl Oshie na adresu českého útočníka. "Sami můžete vidět, co je schopen udělat svýma nohama, pak najednou přijdou hrozně rychlé ruce. Už teď je důležitou součástí týmu a posouvá se neustále do opravdu velké role."
Osm porážek za sebou je pro Flyers nejvíce od série 10 proher mezi listopadem a začátkem prosince 2017, kdy prohráli dokonce desetkrát v řadě.
"Když hrajete jen 40 minut, tak zrovna moc zápasů nevyhrajete," prohlásil Voráček a měl stejně jako Gudas na mysli právě bídnou druhou dvacetiminutovku v podání svého týmu. "Tedy když je 40 minut skvělých a 20 ještě vcelku dobrých, máte nějakou šanci uspět. Ale když je to 40 dobrých minut a 20 absolutně brutálně špatných jako v našem podání dneska, nemáte šanci absolutně žádnou."

Sharks nahání Flames
Čtvrtou výhru za sebou a šestou z posledních sedmi utkání si mohli vychutnat San Jose Sharks v souboji s týmem Edmonton Oilers. Díky dvoubodovému zisku a vítězství 7:2 vyskočili Sharks na třetí příčku Západní konference a jsou jen bod za Calgary Flames a Vegas Golden Knights. Oilers naopak ztratili osmý z uplynulých 10 zápasů.
I díky Hertlově nahrávce otevřel skóre Evander Kane. Na konci 13. minuty Marcus Sorensen proměněným trestným střílením zvýšil. Alex Chiasson sice odpověděl, jenže ještě do konce první třetiny vrátil domácím dvougólový náskok Joonas Donskoi.
Kane se navíc trefil znovu ve druhé části a když snížil Milan Lucic, přispěchal s další odpovědí gólem na 5:2 Brent Burns. Třetí část načal brzy gólem Joe Thornton, u jehož gólu asistoval Radil. Vše završil druhou trefou v utkání Donskoi.
Třetí nahrávku během vítězného večera si při jeho trefě z 51. minuty připsal hvězdný bek Erik Karlsson a vylepšil svou bilanci v sezoně již na 41 bodů ze 43 zápasů za tři góly a 38 asistencí.

Burnsův zásah v početní výhodě

Sobotka přispěl ke koncertu Sabres
Buffalo Sabres přehráli New Jersey Devils jasně 5:1. Hosté tak ztratili třetí z posledních čtyř zápasů a jsou jen čtyři body od poslední Ottawy.
Devils přitom skórovali jako první a vyhráli i celou úvodní třetinu. Jenže pak se děly velké věci v té druhé.
Sabres ji vyhráli 5:0 a předvedli skvělý obrat, který odstartoval 29. gólem v sezoně ve 22. minutě Jeff Skinner. Pak se navíc trefil C.J. Smith, Casey Mittelstadt, v oslabení Jake McCabe, u jehož trefy asistoval Sobotka, a Lawrence Pilut.
Smith a Pilut se trefili vůbec poprvé v NHL. Během povedené druhé třetiny bodovalo celkem 14 hráčů Sabres, kteří před svými diváky našli recept na Devils poprvé od 1. dubna 2014, kdy uspěli 3:2 po nájezdech. Od té doby zvítězilo New Jersey v Buffalu šestkrát po sobě a nechalo domácím jediný bod.
"Moc se mi líbilo, jak jsme dnes hráli. Byl to naprosto skvělý týmový výkon," ocenil své svěřence kouč Sabres Phil Housley. "I když jsme tam o gól prohrávali, první třetinu jsme kontrolovali."
Čtyřbodový Wheeler
Celkem jedenáct gólů viděli diváci ve Winnipegu v souboji dvou celků z první poloviny Západní konference. A měli důvod k jásotu, neboť Jets porazili Avalanche 7:4.
Jets měli zápas do závěru druhé třetiny pod kontrolou, pak se vedení 4:1 ztenčilo pouze na 4:3. Vyrovnání ale domácí nepřipustili a s přehledem dokráčeli ve třetím dějství za dvěma body.
Při čtyřech vstřelených gólech našli hosté ve svém středu hned čtyři dvoubodové hráče. Dva góly dal Gabriel Landeskog, gól a nahrávku přidal Carl Soderberg, po dvou asistencích zaznamenali Nathan MacKinnon a Tyson Barrie.
Vysoko nade všemi čněl ale v úterním večeru domácí útočník Wheeler. Přesnou trefou a třemi nahrávkami posunul svou bilanci v sezoně už na 55 bodů (7+48) ze 42 zápasů. Je tak druhým nejlepším nahrávačem ligy. Rovných 50 přihrávek má na kontě Nikita Kucherov z Tampa Bay Lightning.
Shodně třemi body za gól a dvě nahrávky se pod zdařilé dílo podepsali Mark Scheifele a Jacob Trouba.

Perreaultův hezký gól proti Coloradu

Murray znovu s výhrou
Brankář Matt Murray si připsal 36 zákroků a vychytal Pittsburghu další výhru, která byla pro něho osobně již osmou v řadě. Penguins porazili Florida Panthers s velkým přehledem 5:1 a nechali tak zapomenout na předchozí porážku 3:5 s Chicago Blackhawks, jež přeťala skvělou sérii osmi výher po sobě.
Murray je teprve čtvrtým gólmanem historie Penguins, který vychytal osm výher za sebou. A prvním od počinu, který předvedl Marc-Andre Fleury, jenž vychytal týmový úspěch dokonce devětkrát po sobě mezi 21. únorem a 17. březnem 2012. Murray navíc v sedmi startech z osmi od návratu na led po zranění ve spodní části těla obdržel dva góly a méně.
"Bylo to dnes trochu bláznivé," uvedl Murray. "Spousta šancí na obou stranách. Jsem moc rád, že máme dva body. Byl to na nějakou dobu náš poslední zápas doma a je pěkné vyrážet za venkovními zápasy po takovém výsledku."
Kuriózní je, že z 2:0 na 4:0 odskočili 'Pens' v první polovině druhé třetiny po dvou gólech v oslabení, jimiž nachytali soupeře během necelých šesti minut Rust a Riley Sheahan. Kapitán Sidney Crosby si připsal gól a asistenci.
Kouč hostů Bob Boughner nechal ve třetí třetině sedět trio Keith Yandle, Jonathan Huberdeau a Mike Hoffman. Bek Yandle je přitom čtvrtým nejproduktivnějším hráčem týmu, útočník Hoffman třetím a další forvard Huberdeau dokonce týmovému bodování vévodí.
"Dnes nebyli vůbec připravení do hry. Nic nepředvedli," prohlásil Boughner. "Jejich přístup nás stál některé obdržené góly a nepracovali dostatečně tvrdě."
Domácím kalila radost skutečnost, že zápas nedohráli útočníci Patric Hornqvist a Zach Aston-Reese. Hornqvist dostal v první třetině zásah pukem, Aston-Reese by měl podle pocitů kouče Mikea Sullivana 'nějaký čas' scházet.

Rustův bekhendový zásah proti Floridě

Další zápasy: Polákova asistence, Rask a Vasilevskiy s nulou, dva body Tatara
Obránce Roman Polák si připsal asistenci a pomohl tak Dallas Stars k výhře na ledě St. Louis Blues 3:1. Poražení domácí tak zůstávají na Západě jen bod nad posledním celkem Los Angeles Kings.
Gólman Tuukka Rask zaznamenal 250. výhru kariéry a již 42. nulu. Bruins se tentokrát obešli bez příspěvků Davidů Krejčího s Pastrňákem a smázli i tak mužstvo Minnesota Wild 4:0.
Zcela stejně bezchybně si vedl při stejném výsledku zápasu Tampa Bay Lightning - Columbus Blue Jackets domácí gólman Andrei Vasilevskiy. Lightning skvěle odčinili minulou prohru ze San Jose a dál jasně kralují celé lize, když vyhráli 16 z minulých 18 zápasů.
Slovenský forvard Tomáš Tatar si připsal dvě asistence a proti bývalému týmu Detroit Red Wings pomohl hostujícím Montreal Canadiens k výhře 3:2. V bodování týmu zaujímá třetí místo s 33 body (14+19) ze 44 utkání.
Velká bída přišla na New York Rangers, kteří porážkou 2:4 na ledě Vegas Golden Knights nebodovali počtvrté za sebou a účast ve vyřazovacích bojích o Stanley Cup se jim začíná vzdalovat.
New York Islanders podlehli Carolina Hurricanes 3:4. Místo Petra Mrázka dostal v brance vítězů přednost Curtis McElhinney. Hurricanes si připsali pátou výhru v řadě, Islanders o šňůru šesti vítězství přišli.