Vrána po své první střele naložil skvěle s dorážkou

Další povedený večer předvedl v NHL v pátek český útočník Jakub Vrána. Vítěznou brankou a asistencí se podepsal po výhru Washingtonu v Anaheimu 3:2. Capitals vyhráli pošesté za sebou a v čele celé ligy zvýšili svůj náskok před druhými Boston Bruins na rozdíl tří bodů. Za poražené si připsal asistenci forvard Ondřej Kaše. Druhým čistým kontem za sebou se zaskvěl gólman Tristan Jarry z Pittsburghu, který zdolal Arizonu 2:0.

Vrána opět zářil
Washington sice ztratil s Ducks dvoubrankové vedení, ale po 97 sekundách závěrečného dějství rozhodl o osudu utkání Vrána. Byla to v 31. utkání pro třiadvacetiletého odchovance pražských Letňan 15. trefa v sezoně. Je druhým nejlepším českým střelcem tohoto ročníku NHL za lídrem tabulky kanonýrů Davidem Pastrňákem, který má na kontě 25 gólů z 29 utkání.
Vrána, jenž za poslední dobu vyšel naprázdno jen v minulém utkání při středeční výhře na hřišti Los Angeles Kings 3:1, bodoval v šestém z posledních sedmi zápasů. Za toto období si připsal osm bodů za pět branek a tři asistence.
Washington se ujal v Honda Center vedení přesně po devíti minutách hry, kdy se prosadil Travis Boyd. V čase 25:10 zvýšil v přesilové hře Evgeny Kuznetsov, jemuž asistoval i Vrána.
Náskok Capitals se rozplynul poté, co ještě ve druhém dějství skóroval Ryan Getzlaf a po 45 sekundách třetí části vyrovnal Adam Henrique po kombinaci Kašeho a Getzlafa. Za necelou minutu ale nabídli domácí Capitals gól vlastní chybou.
Obránce Brendan Guhle rozehrál zpoza branky na levý kruh přímo na hokejku Vránovi, který sice prvním pokusem ještě gólmana Ryana Millera nepřekonal, ale z dorážky už bekhendem zasunul puk do branky.
Washington tak podruhé v klubové historii zvládl stoprocentně úspěšně čtyřzápasový trip. Capitals se to dosud povedlo pouze mezi 9. a 16. únorem 1993, kdy zvítězili postupně na hřištích Minnesota North Stars, St. Louis Blues, Los Angeles a San Jose Sharks. Tentokrát před úspěchy v Los Angeles a Anaheimu uspěli také proti Detroit Red Wings a San Jose shodně 5:2.
Jarry znovu neprůstřelný
Druhé čisté konto za sebou si připsal gólman Pittsburghu Tristan Jarry, který se 33 zásahy podepsal pod výhru nad Arizonou 2:0. Rozhodl o ní ve 48. minutě Evgeni Malkin a dvě sekund před koncem v oslabení při hře Coyotes bez brankáře skóroval i Brandon Tanev.

Jarry vychytal druhou nulu v této sezoně

Pokazili tak návrat do Pittsburghu forvardovi Philu Kesselovi, který v dresu Penguins strávil minulé čtyři sezony a získal s nimi v letech 2016 a 2017 Stanley Cup. Do Arizony jej Pittsburgh vyměnil 29. června jako součást trejdu za útočníka Alexe Galchenyuka.
Kessel si v utkání připsal tři střely na branku. "Měl jsem nějaké šance. Nevyšlo to, ale bojovali jsme. Líbilo se mi, jak jsme hráli. Když budeme takto pokračovat, vyhrajeme hodně zápasů," prohlásil Kessel.
Coyotes ztroskotali na Jarrym, který drží neprůstřelnost 142 minut a 46 sekund, nejdéle ve své kariéře. Pochytal všech 28 střel i ve středu proti St. Louis Blues při vítězství 3:0 a nyní zaznamenal ve svém 39. utkání v NHL třetí nulu.
"Můj postoj je takový, že se chci každý den zlepšovat. Na to se soustředím od začátku sezony a v každém tréninku. Dokázal jsem si, že je to možné," radoval se z dalšího vydařeného vystoupení čtyřiadvacetiletý Jarry.
Nasreddine má první bod
Čtvrtou porážku za sebou si připsali New Jersey Devils, kteří podlehli doma týmu Chicago Blackhawks 1:2 po nájezdech. Ve druhém vystoupení v roli hlavního trenéra New Jersey se ale dočkal alespoň bodu Alain Nasreddine, který se po odvolání Johna Hynese posunul z role asistenta. Gólman Blackhawks Corey Crawford vychytal díky 29 úspěšným zákroků své 250. vítězství v NHL.
Devils, kteří při Nasreddineově premiéře v nové roli v úterý podlehli rovněž doma v Prudential Center Vegas Golden Knights 3:4, v utkání vedli. Ve 14. minutě využil přesilovou hru Taylor Hall, který využil při střele z pravého kruhu clony Pavla Zachy před Crawfordem.

Hall poslal Devils do vedení, když využil clony Zachy

V polovině druhého dějství ale vyrovnal rovněž v početní výhodě Alex DeBrincat a v páté sérii nájezdů rozhodl Kirby Dach. Chicago po sérii tří proher uspělo podruhé za sebou, protože ve čtvrtek vyhrálo na ledě Boston Bruins 4:3 po prodloužení.
New Jersey, kterému chyběl pro nemoc útočník Nico Hischier, přišlo ve 45. minutě o obránce Samiho Vatanena, jehož zasáhl puk do obličeje.
Canadiens se probouzí
Druhé vítězství z posledních tří utkání po předchozí šňůře osmi porážek oslavili Montreal Canadiens, kteří vyhráli na ledě New York Rangers 2:1. Rozhodl o tom v čase 58:53 útočník Nate Thompson, který ukončil svůj dvanáctizápasový gólový půst.
Canadiens v utkání vedli díky brance Brendana Gallaghera z poloviny úvodního dějství, u které asistoval i slovenský forvard Tomas Tatar. Ve 23. minutě vyrovnal Brendan Smith.
Rangers nastoupili bez českého obránce Libora Hájka, který si při čtvrteční venkovní výhře 3:2 nad Columbus Blue Jackets poranil koleno a podle trenéra Davida Quinna bude mimo hru tři až čtyři týdny.
Draisaitl předstihl McDavida
Gólem a asistencí zařídil vítězství Edmontonu nad Los Angeles 2:1 německý útočník Leon Draisaitl a posunul se do čela produktivity NHL o bod před svého spoluhráče Connora McDavida. Kapitán Oilers si připsal jednu přihrávku a má na kontě 52 bodů (19 branek a 33 asistencí) z 31 zápasů. Nový lídr vstřelil také 19 gólů a u 34 asistoval.
Oilers získali mezi 12. a 15. minutou v přesilových hrách dvoubrankový náskok. Skóre otevřel Draisaitl, jehož přihrávku z pravého kruhu před brankoviště si srazil do vlastní branky nešťastně obránce Drew Doughty. Potom Draisaitl spolu s McDavidem asistovali u gólu Alexe Chiassona.
Kings vykřesal naději šest minut a 28 sekund před koncem Michael Amadio, ale více už Los Angeles domácí gólman Mikko Koskinen, autor 35 úspěšných zákroků, nedovolil. Poslední tým Západní konference si tak připsal třetí porážku za sebou.