vrana warmups

Ve čtvrtek se v NHL odehrálo 11 zápasů, ale českých stop bylo jen poskrovnu. Nejvýraznější zanechal útočník Jakub Vrána, který se pod jasnou výhru Washington Capitals na ledě San Jose Sharks 5:1 podepsal gólem a nahrávkou. Další skvělý výkon předvedli hokejisté nejlepšího celku ligy Tampa Bay Lightning, kteří deklasovali Dallas Stars 6:0. Ondřej Palát pomohl dvěma asistencemi.

Šampioni zkrotili Sharks
San Jose Sharks přišli o zdařilou sérii šesti výher, při níž byli navíc ofenzivně velmi produktivní, po vysoké prohře s obhájci Stanley Cupu.
Kevin Labanc sice otevřel už ve třetí minutě skóre, jenže to bylo ze strany Sharks všechno. A na Capitals to nestačilo.
T.J. Oshie vzápětí vyrovnal v přesilovce a ještě do první přestávky se již 18. gólem v sezoně prosadil po přečíslení tři na dva Vrána. Nakonec se ukázalo, že jeho trefa byla i vítězná.
Na Vránu navázali ve druhém dějství nejlepší kanonýr ligy Alex Ovechkin, který tak má na kontě již 39 zářezů, a podruhé v utkání se prosadil Oshie.
Tom Wilson pak jistil při hře domácích bez gólmana výhru gólem do prázdné branky.
"Hned od první chvíle, co puk dopadl na led, jsme byli natěšení a chtěli si užít zábavu," prohlásil Oshie. "A kdo zná tenhle tým, tak ví, že hrajeme nejlépe, když se hokejem zároveň i bavíme."
"Soupeř byl hladovější než my. A také o něco lepší," přitakal kouč Sharks Peter DeBoer. "My jsme za poslední měsíc prožili pár velmi dobrých večerů, ale dnes jsme nebyli ve své nejlepší formě a nedokázali naše problémy překonat."
Nepovedený zápas prožil vedle týmového výsledku také po osobní stránce útočník poražených Tomáš Hertl. Nejenže po sedmi bodech (4+3) z předchozích tří utkání vyšel naprázdno, ale neměl ani jednu ránu mezi tyče a v hodnocení účasti na ledě měl -4.

Vránova branka proti San Jose

Nekompromisní Lightning
Lídr ligy Tampa Bay Lightning nesundavá nohu z plynu. Poslední obětí jsou Dallas Stars, kteří opouštěli Amalie Arenu po výprasku 0:6.
Lightning si tak připsali čtvrtou výhru za sebou, bodovali dokonce poosmé v řadě, z toho šestkrát vyhráli. Od utkání, kdy nedokázali skórovat proti St. Louis Blues, vstřelili čtyřikrát po sobě minimálně pět branek.
Určující pro vývoj utkání byla hned první třetina. Poté, co otevřel v 8. minutě skóre Steven Stamkos, skončily mezi 13. a 15. minutou všechny tři rány domácích v brance a bylo hotovo - 4:0.
"I když jsme odskočili v první třetině na 4:0, neměli jsme pocit, že by to odpovídalo průběhu zápasu," připustil kouč vítězů Jon Cooper. "Dnes jsme opravdu dobře využili naše příležitosti, padalo nám to tam."
Nikita Kucherov se stal nejrychlejším hráčem historie Lightning při pokoření hranice 90 bodů v sezoně. Lídr bodování celé ligy stihl gól a tři asistence a bilanci v sezoně posunul na 92 bodů z 58 utkání za 26 přesných tref a 66 asistencí.
Velké postavy klubové minulosti Vincent Lecavalier a Martin St. Louis dosáhli shodně devadesátibodové hranice v 69. utkání sezony 2006-07.
"Vyhráli jsme, to je dobré," prohlásil Kucherov. "Tohle není o mojí statistice. Je to týmová hra a všichni se právě teď cítíme velmi dobře."
Stamkos dokončil utkání s bilancí dvou gólů a nahrávky. Brankář Andrei Vasilevskiy vychytal díky 32 zákrokům za nejofenzivnějším týmem soutěže již páté čisté konto v sezoně.
Celkem Vasilevskiy uhájil nulu již posedmnácté, což znamená vyrovnání klubového rekordu Bena Bishopa.
Český útočník Ondřej Palát přiložil ruku ke zdařilému dílu dvěma asistencemi. Svou bilanci v sezoně tak vylepšil na 40 zápasů, 23 bodů, 7 gólů a 16 přihrávek.
Stars prohráli potřetí z posledních čtyř zápasů, předtím měli sérii pěti výher v základní hrací době.

Čtyři góly Lightning v úvodní třetině

Blues poosmé úspěšní
St. Louis Blues vyhráli na ledě Arizona Coyotes jednoznačně 4:0 a připsali si již osmou výhru za sebou. Nadále tak posilují své postavení na postupových pozicích v Západní konferenci.
Osm výher v řadě je momentálně nejdelší aktivní série v lize a v podání Blues nejdelší od roku 2002, kdy od poloviny října do 5. listopadu uspěli devětkrát za sebou.
Vladimir Tarasenko dal dva góly a bodoval již v desátém utkání v řadě, což je jeho osobní maximum v NHL. Během úspěšného období si připsal 17 bodů za devět gólů a osm asistencí.
O další zásahy Blues se postarali Joel Edmundson a Robert Bortuzzo. Gólman Jordan Binnington vše jistil z brankoviště 21 zákroky a zaznamenal třetí čisté konto kariéry. Druhé za poslední čtyři odchytané zápasy.
Pětadvacetiletý Binnington má nyní na kontě sérii sedmi vítězných utkání, čímž vyrovnal klubový rekord mezi nováčky. Během sezony 2000-01 si dokonce dvě sedmizápasové vítězné série připsal Brent Johnson.
Avalanche se dočkali
Colorado Avalanche uspěli na ledě Bell MTS Place a porazili domácí Winnipeg Jets 4:1, což znamenalo ukončení série osmi porážek, jejich nejdelší šňůru neúspěchů v sezoně.
V šesté minutě nasměroval Avalanche za cenným vítězstvím Dominic Toninato, jenž dal ve 38. utkání svůj první gól v NHL.
"Byl to skvělý pocit," pochvaloval si Toninato. "Je vážně skvělé dát ten první gól, i proto, že teď se mohu zase plně soustředit na to, abych hrál svou hru. Hlavní ale je, že jsme vyhráli. Snad na to navážeme a přidáme další vítězství.
Další góly vítězů obstarali svou 30. trefou sezony Gabriel Landeskog, J.T. Compher v oslabení a Sven Andrighetto.
Jediný gól domácích dal Brandon Tanev, když snižoval na 1:2 pouhých 24 sekund po Landeskogově zásahu v 11. minutě.
Jets prohráli doma v základní hrací době poprvé od výsledku 1:3 s Minnesota Wild 29. prosince. Od té doby vyhráli před svými fanoušky osm utkání a jedno (se San Jose) ztratili v prodloužení.
"Byli dnes hladovějším týmem, schopní udělat cokoliv pro výhru," připustil domácí forvard Blake Wheeler. "Bylo to pro ně poslední dobou těžké, i proto byla v jejich hře ta dávka naléhavosti uspět. A my jsme nebyli schopní se tomu vyrovnat."

Landeskogův 30. zásah v sezoně

Další krůček Blackhawks
Hokejisté týmu Chicago Blackhawks už jsou pouhé dva body od poslední postupové pozice v Západní konferenci, kterou drží Minnesota Wild.
A domácí zápas proti New Jersey Devils nejlépe dokumentoval, v jaké pohodě a formě nyní Blackhawks jsou. Ačkoliv v 17. minutě prohrávali 0:2, nakonec slavili výhru 5:2.
Nejvýrazněji se pod ni podepsal jako obvykle v posledních týdnech hvězdný útočník Patrick Kane, který si připsal tři body (1+2). Shodně gólem a asistencí přispěli Artem Anisimov a Brandon Saad, jenž se trefil dokonce v oslabení. Gólman Cam Ward zaznamenal 41 úspěšných zásahů.
Třicetiletý Kane natáhl dvě povedené série. Bodoval již v 16. utkání za sebou a zároveň stanovil nový klubový rekord, když si připsal asistenci již v 15 zápasech v řadě.
Bodová šňůra 16 duelů je v současnosti nejdelší v lize a Kane během ní nasázel soupeřům 12 gólů a přidal 23 přihrávek. Sérií asistencí předčil legendu Stana Mikitu, jenž si alespoň jednu nahrávku připsal ve 14 utkáních za sebou mezi 26. listopadem a 25. prosincem 1967.
"Pěkné, opravdu pěkné," poznamenal Kane. "Měl jsem za ty roky v lize několik opravdu skvělých spoluhráčů, rekord přišel dnes. Vážně fajn pocit."
Kane má v sezoně na kontě z 57 zápasů už 85 bodů (34+51). V kanadském bodování ligy je před nim pouze Kucherov, útočník Lightning.
Kane může navíc při současné produkci pomýšlet na nejlepší osobní výkony. V ročníku 2015-16 stihl za 82 utkání základní části 106 bodů díky 46 přesným zásahům a 60 nahrávkám. Bylo to dosud jedinkrát v kariéře, co se dostal přes stobodovou hranici.
Hostující gólman Cory Schneider dál marně čeká na první výhru od konce prosince 2017. Od té doby byl u 21 porážek za sebou, při čtyřech z nich si tým s ním za zády připsal alespoň po bodu.

Ostatní zápasy: Flames opět prohráli, Tatarův gól byl málo, Matthews řádil
Slabší chvilky si prožívá tým Calgary Flames, který nezvládl nájezdy na ledě Florida Panthers a prohrál 2:3. Bod ale stačil Flames na návrat na čelo Západní konference. V hostující brance byl tentokrát veterán Mike Smith. David Rittich mu kryl záda ze střídačky.
Nashville Predators ukončili sérii tří porážek, když porazili Montreal Canadiens 3:1. O jediný gól hostů se postaral slovenský útočník Tomáš Tatar, jenž ve 46. minutě vyrovnal na 1:1. Pak se ale trefili Brian Boyle a Viktor Arvidsson.
Dobrou formu potvrdili hráči Toronto Maple Leafs vítězstvím na ledě Vegas Golden Knights 6:3. Maple Leafs si připsali šestý úspěch z posledních sedmi utkání, přestože poslední čtyři odehráli venku. Toronto táhl za úspěchem Auston Matthews, který si připsal tři body (2+1).
Los Angeles Kings neuspěli v důležitém souboji dvou týmů, co nahání play off. Prohráli doma s Vancouver Canucks 3:4 po nájezdech, přestože ještě na začátku 59. minuty vedli 3:2. V čase 58:22 vyrovnal Adam Gaudette, nájezdy rozhodl Brock Boeser.
New York Islanders dokázali vyhrát na ledě Columbus Blue Jackets 3:0. Dva góly dal Casey Cizikas, gól a nahrávku připojil Josh Bailey. Nulu udržel díky 31 zákrokům Thomas Greiss.

Cizikas se prosadil z bekhendu

Detroit Red Wings porazili v souboji dvou týmů, které patří v sezoně k nejhorším v celé lize, Ottawa Senators těsně 3:2. V čase 37:00 dal vítězný a zároveň poslední gól zápasu Frans Nielsen. Dvakrát skóroval za Red Wings Andreas Athanasiou.