vrana 124

Útočník Jakub Vrána byl jediným českým střelcem bohatého úterního programu 10 zápasů NHL, když při druhé finálové repríze sezony vstřelil dva ze tří gólů mužstva Washington Capitals. K výhře na ledě Vegas Golden Knights to přesto nevedlo, domácí slavili po výsledku 5:3.

Brankář David Rittich opustil po první třetině duelu Columbus Blue Jackets - Calgary Flames za stavu 3:1 hostující brankoviště, Flames ale nakonec vyhráli divokým skóre 9:6. Celkem tři hráči stihli dovršit hattrick - Cam Atkinson (Columbus), Frans Nielsen (Detroit Red Wings) a Patric Hornqvist (Pittsburgh Penguins). Jen Hörnqvist, který ho stihl dokonce za pouhých 167 sekund, ale mohl slavit s týmem výhru.
Dvougólový Vrána
Golden Knights alespoň částečně zúčtovali s Capitals. Poté, co v úvodním finálovém souboji navázali na dvě výhry ze základní části své nováčkovské sezony, ale prohráli sérii o Stanley Cup 1:4 na zápasy, ztratili i první setkání v sezoně na ledě Capitals.
Série porážek z duelů proti Washingtonu ale skončila na pěti zápasech. I když Vrána dělal, co mohl, aby tomu tak nebylo. V 16. minutě vyrovnal na 1:1 po přihrávce Bretta Connollyho.
Alex Ovechkin pak překlopil vedení na stranu Washingtonu, avšak na začátku třetí dvacetiminutovky stihli v rozmezí 16 sekund udeřit Pierre-Edouard Bellemare a Cody Eakin. Vrána měl v zásobě další odpověď a v 52. minutě osmým gólem v sezoně vyrovnal na 3:3.
Jenže pak vstoupil do děje obránce Nate Schmidt. V čase 58:35 dal vítězný gól a sám pak ještě pečetil výhru trefou do prázdné branky sedm sekund před závěrečnou sirénou. V předchozím průběhu si připsal i nahrávku.
Ovechkin zaokrouhlením nastřílených gólů v sezoně na 20 dosáhl na tuto metu i ve 14. oficiálně odehrané sezoně, do níž v NHL nastoupil. Kapitán šampionů stihl za 1029 zápasů základní části fantastických 626 gólů.
Před Ovechkinem se podařilo odehrát prvních 14 sezon kariéry s gólovým příznakem 20+ jen sedmi hráčům. Zvládli to Maurice Richard (1943-57), Marcel Dionne (1971-85), Mike Gartner (1979-93), Michel Goulet (1979-93), Brett Hull (1987-2001), Jaromír Jágr (1990-2004) a Mats Sundin (1990-94).
Ovechkin tím zároveň vyrovnal Petera Bondru na páté příčce mezi v Evropě narozenými hráči co do počtu dvacetigólových sezon. Přehledu vévodí Jágr s 19 takovými sezonami.
Hosté přišli nejen o body, ale rovněž o útočníka Toma Wilsona, kterého vyřadil hitem ve druhé třetině ze hry domácí útočník Ryan Reaves. Wilson nedohrál kvůli zranění v horní polovině těla.
Golden Knights si připsali šestou výhru z uplynulých sedmi vystoupení. "Hodně tvrdě jsme bojovali, ale nedosáhli na výsledek, který jsme chtěli. Musíme se soustředit na další zápas," prohlásil Vrána.

Vránova branka po přihrávce Connollyho

15 gólů v Columbusu
Tak tomu se říká gólová nadílka. Kdo zavítal v úterý v metropoli Ohia na hokej, nestačil se asi divit, co všechno je také v NHL možné.
V akci byli všichni čtyři brankáři. Bohužel pro českého gólmana Davida Ritticha, který dostal důvěru od začátku, byl stav po první třetině 3:1 ve prospěch Blue Jackets. A to i přesto, že skóre otevřel tahoun hostů Johnny Gaudreau.
Rittich stihl 11 zákroků, jeho nástupce a týmová jednička Mike Smith měl sice jen o dva více a rovněž on třikrát lovil kotouč zpoza svých zad, jenže s ním v brankovišti se zápas zcela otočil.
I když tomu zpočátku nic nenasvědčovalo. Už po 49 sekundách od nástupu do druhé třetiny Atkinson zvýšil na 4:1. Pak to ale přišlo. Calgary pěti góly mezi 22. a 35. minutou otočilo pěti góly vývoj na 6:4.
Hostům tak ani nijak nevadilo, když Atkinson ve 49. minutě zkompletoval hattrick a snížil na 6:8. Poslední slovo měl Austin Czarnik.
Gaudreau a Sean Monahan si v dresu Flames připsali shodně čtyři body za dva góly a dvě přihrávky.
"To byl ale bizarní zápas, co?" vystihl vše, co se v úterním večeru odehrálo v Columbusu, kouč vítězů Bill Peters.

Pět branek Calgary ve druhé třetině

Hornqvist sestřelil Avalanche
Zlikvidovat tříbrankové manko se povedlo rovněž týmu Colorado Avalanche, který dorazil do Pittsburghu s vizitkou 11 zápasů, v nichž dokázal zabodovat. Z toho devět utkání Colorado vyhrálo a uspělo v posledních šesti vystoupeních v arénách soupeřů.
Povedené série vzaly za své po houpačce, při níž padaly góly pouze do jedné z obou branek. V čase 7:27 vedli Penguins už 3:0, když své góly vtěsnaly do čtyř minut a 41 sekund. Hosté odvětili takřka naprosto stejně. Úsek pěti minut a sekundy navrch přinesl ve druhém dějství vyrovnání.
A aby toho nebylo málo, ve druhé pětiminutovce třetí části vstoupil do děje Hornqvist. Tříbrankovou smrští během dvou minut a 47 sekund se postaral o nejrychlejší hattrick v historii Penguins. Jako dosud poslední hráč Pittsburghu dal tři góly ve třetí třetině Evgeni Malkin 15. ledna proti Tampa Bay Lightning.
V historii celé soutěže bylo ale hned 20 hráčů rychlejších. Oněch 167 sekund potřeboval na tříbrankové představení shodně na 21. příčce Žigmund Pálffy, jenž dosáhl bleskového hattricku 3. března 1996 jako hráč New York Islanders.
"Občas máte dny, kdy vám prostě puky chodí dobře na hokejku, vy moc nepřemýšlíte a pálíte," prohlásil Hornqvist, který má od začátku ročníku na kontě 12 gólů. "Myslím, že tohle byl v naší sezoně bod zlomu. Odehráli jsme skvělou třetí třetinu, pojďme na ní teď každý další den stavět a budeme v pohodě."
"Jsem z toho unešený za něho," ocenil Hornqvistovu parádu kouč Penguins Mike Sullivan. "On je skvělým chlapem a úžasným spoluhráčem. Ta jeho energie, pozitivní energie... Je vždy dobře patrné, když je týmu nablízku."

Hornqvistův nejrychlejší hattrick v historii Penguins

Nielsenův hattrick nestačil
Frans Nielsen sice zaznamenal druhý hattrick kariéry a je prvním hráčem Red Wings, jemuž se to podařilo od Slováka Tomáše Tatara, který prožil třígólový večer 17. prosince 2016 proti Anaheimu, výhru 6:5 po sam. nájezdech si ale dovezli hostující Tampa Bay Lightning.
Prodloužili tak úspěšnou bilanci ze vzájemných soubojů s Detroitem z poslední doby už na 13 po sobě jdoucích výher. Série trvá od 3. února 2016 a je v současnosti i nejdelší aktivní v NHL. Rovněž třináctkrát porazil Boston Arizonu (od 10. října 2010) a Washington shodnou okolností právě Boston (od 11. října 2014).
Detroit vedl po první třetině 2:0, následně 3:2 a v úvodu třetí třetiny ještě i 5:3, Cedric Paquette na konci 55. minutě ale poslal v oslabení zápas do prodloužení. Ani to nerozhodlo, vítězný gól v nájezdech dal Nikita Kucherov.
Gólman Edward Pasquale tak při svém debutu v NHL mohl slavit výhru. "Tenhle tým vážně umí dávat góly," ocenil spoluhráče osmadvacetiletý Pasquale, který předvedl 19 úspěšných zákroků. "Samozřejmě jsem nečekal, že při debutu dostanu pět gólů, ale čekal jsem devět let na tuhle chvíli a bylo to s výhrou, takže to beru."

Nielsenův hattrick proti Lightning

Luongova nula č. 77
O mnoho lépe si vedl veterán v dresu Florida Panthers Roberto Luongo, který odolal střelcům Boston Bruins v čele s Davidem Pastrňákem a v BB&T Center pomohl domácím k výhře čistým kontem. Florida vyhrála 5:0 a bodovala potřetí za sebou.
Pastrňák vyslal mezi tyčky čtyři střely, ale ve třetím utkání za sebou neskóroval a stále čeká na jubilejní 20. zásah sezony.
Devětatřicetiletý Luongo, jenž se vrátil do sestavy po pětizápasové absenci kvůli zranění kolena, ukázal 33 zákroků a zaznamenal už 77. čisté konto v kariéře, což ho v historickém přehledu NHL posouvá na devátou příčku před Eda Belfoura a Tonyho Esposita.
"Bylo skvělé ho mít zpátky v akci," pochvaloval si kouč Panthers Bob Boughner. "Jeho kontrola dorážek byl úžasná. A že jich tam dnes bylo. Jsem šťastný za něho. na to deváté místo se posunul opravdu stylově."
Jonathan Huberdeau dal gól a u dvou asistoval, svou šňůru vícebodových zápasů tím protáhl na šest. Mike Hoffman přispěl k úspěšnému dílu dvěma góly, Aleksander Barkov hned třemi asistencemi.
Huberdeau je jen zápas od vyrovnání klubového rekordu: Pavel Bure bodoval vícekrát v sedmi utkáních v řadě mezi 11. a 23. březnem 2001. "Všechno teď funguje," pochvaloval si Huberdeau. "Je to neuvěřitelné. Snažím se o jednoduché věci a vychází to."
Zápas nedohrál domácí forvard Nick Bjugstad po hitu od hostujícího beka Connora Cliftona.
Bruins vyšli už popáté v sezoně gólově naprázdno.

Ostatní zápasy: Matthews předčil Eichela, Jets opět vítězně, Ottawa narazila
Auston Matthews jakožto jednadvacetiletá jednička draftu 2016 měl nakonec navrch nad Jackem Eichelem, dvaadvacetiletou dvojkou výběru talentů z roku 2015. Oba shodně dvakrát skórovali, ale Matthews přidal navrch asistenci a hlavně rozhodl v prodloužení v čase 64:57 o výhře týmu Toronto Maple Leafs, v jejichž sestavě prozatím chyběl William Nylander, nad domácími Buffalo Sabres 4:3. Sabres po sérii 10 výher prohráli počtvrté v řadě, vždy se tak stalo jednobrankovým rozdílem.
Winnipeg si připsal čtvrtou výhru za sebou, zároveň se Jets podařilo vyhrát počtvrté v řadě venku, když uspěl na ledě New York Islanders 3:1. Góly padaly až ve třetí třetině. Domácí Anders Lee otevřel skóre, pak už se trefovali jen hosté Jacob Trouba, Adam Lowry a Nikolaj Ehlers.
Ottawa Senators mohli v Montrealu poprvé v sezoně vyhrát i čtvrtý duel za sebou, jenže Canadiens byli proti. Ačkoliv Senators inkasovali za předchozích 27 utkání děsivých 109 gólů, při vítězné sérii inkasovali v součtu celkem pětkrát a dokonce udrželi poprvé v sezoně čisté konto. V Montrealu bylo ale opět vše při starém a domácí vedli 4:1 už po dvou třetinách. Třemi body se blýskli Max Domi (2+1) a Jonathan Drouin (1+2).
Sérii tří porážek, s níž nastupovaly do zápasu Vancouver Canucks - Minnesota Wild shodně oba celky, přetrhli po vítězství 3:2 hostující Wild. Canucks přitom dvakrát vedli, jenže ve druhé třetině otočil skóre z 1:2 na konečných 3:2 dvěma góly za 55 sekund Jason Zucker.
Los Angeles Kings dál setrvávají na dně Západní konference, když podlehli Arizona Coyotes 1:2. Vítězové si připsali už čtvrtý úspěch po sobě. Góly obstarali Lawson Crouse, jenž se trefil dokonce při oslabení, a Nick Schmaltz. Za domácí pouze snížil Alec Martinez.