jagr

V temnou noční můru se proměnila domácí premiéra legendárního útočníka Jaromíra Jágra v dresu Calgary Flames před vyprodaným hledištěm haly Scotiabank Saddledome. Při vysoké porážce 0:6 s Ottawou se zapsal do statistik pouze vyloučením za hákování, které navíc Senators potrestali zkraje třetího dějství důležitým třetím gólem.
První gól sezony k dosavadním třem asistencím přidal útočník Jakub Vrána, jenž tak přispěl k výhře Washington Capitals na ledě New Jersey Devils 5:2. Stejný počin jako Vránovi se poštěstil i Lukáši Sedlákovi, který dosud nebodoval. Čtyřiadvacetiletý forvard pečetil trefou do prázdné branky výhru Columbus Blue Jackets nad New York Rangers 3:1.

Skvělý vstup do sezony v podání nováčka Vegas Golden Knights překazil po třech výhrách Detroit, jemuž se s přispěním gólmana Petra Mrázka podařilo vyhrát na ledě soupeře vysoko 6:3. Dobrý vstup do sezony potvrdilo výhrou 3:1 nad Anaheimem Colorado.
Calgary Flames - Ottawa Senators 0:6
Pořádný výchovný políček dostal mladý domácí tým při očekávané Jágrově premiéře. Dlouho to přitom na krutý výprask nevypadalo. Ottawa Senators dovedli dosud všechna tři předchozí vystoupení v novém ročníku k nájezdům. Po dvou porážkách konečně uspěl tým z metropole minule v dalším čistě kanadském souboji ve Vancouveru, tentokrát přišla z jeho strany ofenzivní smršť.
Načal ji 45 sekund před první sirénou Cody Ceci a stav 0:1 vydržel až do závěru druhé třetiny, kdy zvýšil Derick Brassard. Když pak v čase 41:08 využil Mike Hoffman přesilovku a ukončil tak předčasně Jágrův pobyt na trestné lavici, bylo více než zřejmé, že další povedený obrat, jaký se povedl Flames v prvním domácím utkání s Winnipegem, tentokrát nepřijde. Šlo o vůbec první využitou početní výhodu na straně Senators v sezoně, do Hoffmanovy trefy jich stihli 20 promarnit.
Útočník Kyle Turris si v dresu vítězů připsal tři asistence, zkušený gólman Craig Anderson vychytal 39. nulu kariéry, ale svou první proti Flames, jimž vykryl 25 ran mezi tyče.
"Myslím, že odvádíme skvělou práci, jakým způsobem se dokážeme učit z našich chyb, které jsme udělali v prvních třech zápasech sezony. Dnes to bylo od nás velmi solidních 60 minut," prohlásil Anderson.

Jágr tak nadále čeká na první bod v novém působišti. V porovnání s vítězným startem na ledě Los Angeles Kings odehrál o dvě střídání více (17), ale jeho celkový prostor na ledě byl o 11 vteřin menší (13:27).
V hodnocení účasti na ledě při vstřelených a obdržených gólech zůstal na nule, se čtyřmi střelami na branku byl druhým nejaktivnějším hráčem Calgary - Matthew Tkachuk pálil pětkrát. Flames přesto již podruhé v sezoně neskórovali, naprázdno vyšli rovněž v prvním utkání v Edmontonu, kde prohráli 0:3.
"Byla to pro nás těžká noc. Nemyslím si, že bychom hráli tak špatně, nedařilo se nám ale proměňovat šance. Rozhodně se musíme zlepšit," věděl Jágr.
New Jersey Devils - Washington Capitals 2:5
Trefa jednadvacetiletého Vrány, kterou přesně po 39 minutách hry zvyšoval na 3:1 pro Capitals, byla nakonec i vítězným gólem. Pro domácí Devils jde o první porážku a zároveň i bodovou ztrátu v sezoně, když dosud měli na kontě tři výhry s impozantním skóre 16:6 a v každém z těchto zápasů alespoň čtyřikrát skórovali.
Mezi střelci Washingtonu byl znovu i Alex Ovechkin, jenž dal již svůj devátý gól sezony a potvrdil tak vedoucí postavení v tabulce střelců. "Tohle byl naprosto jednoznačně náš nejlepší zápas v sezoně. Přesně tohle je cesta, jak bychom chtěli hrát," pochvaloval si gólman vítězů Braden Holtby, jenž předvedl 21 úspěšných zákroků.

Columbus Blue Jackets - New York Rangers 3:1
Sedlák dal svůj první gól sezony v čase 59:54, když si u mantinelu na středu kluziště zpracoval kotouč, ustál ataky faulujícího beka hostů Kevina Shattenkirka a dovezl puk až do prázdné branky. První gól v dresu Blue Jackets po překvapivém odchodu z Chicaga, za nějž v předchozích dvou sezonách nasázel 30 a 31 branek, dal ruský forvard Artemi Panarin. Rangers zastihl start sezony nepřipravené - utrpěli už čtvrtou porážku z pěti odehraných zápasů a mají nelichotivé skóre 11:18.
Vegas Golden Knights - Detroit Red Wings 3:6
První porážka Vegas Golden Knights přišla po zajímavém průběhu zápasu. Detroit rychle vedl a stav 1:0 pro Red Wings vydržel až do 29. minuty, kdy vyrovnal Jonathan Marchessault. Henrik Zetterberg vzápětí poslal hosty znovu do vedení, ale James Neal šestým gólem sezony a Erik Haula odpověděli. Vedení Vegas 3:2 však vzalo ve třetí třetině za své, neboť Detroit ji vyhrál drtivě 4:0. Mrázek si připsal 24 zákroků. Zetterberg ke gólu přidal tři asistence, dvakrát skóroval v barvách vítězů Gustav Nyquist.

Colorado Avalanche - Anaheim Ducks 3:1
Domácí si výrazně pomohli k výhře přesilovkami. Střeleckou převahu v první třetině (18:4) využil při druhém trestu Ducks v utkání na konci 12. minuty Gabriel Landeskog. Brandon Montour sice na začátku třetí dvacetiminutovky v oslabení vyrovnal, ale Tyson Barrie dalším přesilovkovým gólem vrátil Avalanche vedení. Sekundu před koncem potvrdil výhru Nikita Zadorov, jenž vyhodil z prostoru před vlastní brankou puk natolik přesně, že se odrazil od mantinelu a přes celé hřiště zamířil do prázdné branky.
1. Henrik Zetterberg (DET): 1 gól, 3 asistence, 61% vhazování
2. Gustav Nyquist (DET): 2 góly, 1 asistence, 2 střely
3. Craig Anderson (OTT): 0 inkasovaných gólů, 25 úspěšných zákroků