Jágr s Voráčkem zařídili výhru nad Lotyšskem

Napsal Michael Langr / NHL.com

Česká reprezentace druhý duel na mistrovství světa IIHF v Praze zvládla. V sobotu porazila Lotyšsko 4:2, když otočila zápas třemi góly ve druhé třetině. Postarali se o ně Michal Jordán, Jakub Kovář a třiačtyřicetiletý veterán Jaromír Jágr, který se stal nejstarším střelcem v historii mistrovství světa. Čtvrtou českou trefu přidal přesilovkovou střelou pod břevno ve třetí části kapitán Jakub Voráček.

Národní tým má po dvou dnech na turnaji pět bodů a v osmičlenné skupině A vede. V pondělí ho čeká další zápas s Kanadou, nabitou hvězdami NHL.

Gólman Alexander Salák dostal od Lotyšů dvě branky ze šesti střel a v čase 3:18 druhé třetiny ho střídal Ondřej Pavelec z Winnipeg Jets. Ten ani jednou neinkasoval.

ČESKO - Lotyšsko 4:2

Do zápasu kvůli nespesifikovanému zranění nezasáhl forvard Tomáš Hertl, naopak Jágr, který měl nastřelený prst z minulého duelu se Švédskem, nastoupil a podal vynikající výkon.

V první třetině si však český tým utkání s papírově slabším soupeřem dost zkomplikoval. Saláka překvapil bekhendovou střelou z úhlu lotyšský kapitán Kaspars Daugavinš, jenž využil jednu z pěti střel svého celku v úvodní části. Češi jich měli dvakrát tolik, ale jejich útoky se rozbíjely o připravenou obranu a Edgars Masalskis zbytek s přehledem pochytal.

"Jsou to zápasy, že se dostanete do tlaku a soupeř vždycky z nějakého protiútoku zahrozí. Když nám to tam spadne, tak to není nic dobrého. My jsme v té situaci byli hned v první třetině," řekl trenér českého výběru Vladimír Růžička. "Jsme rádi, že jsme to dohráli do vítězného konce."

Až ve druhé třetině začalo padat víc gólů a těžil z toho favorit. Jako první se trefil dvě minuty po pauze obránce Michal Jordán. Lotyši nejdřív nadšení z vyrovnání zchladili, když je útočník Mikelis Redlihs minutu a čtvrt poté dostal ranou bez přípravy znovu do vedení.

Šlo o teprve šestou lotyšskou střelu na branku v zápase a kouč Růžička nechal Saláka vystřídat Pavelcem. Pro muže, kterého trenéři vyhlásili českou jedničkou na šampionátu, skončil zápas s nevalnou úspěšností 66,6 procenta a jelikož se mu příliš nepovedl ani předchozí zápas se Švédy, dá se čekat, že v dsalším průběhu turnaje dostane přednost jeho kolega Pavelec.

"Nebylo to s nimi lehké," řekl Salák o Lotyších. "Dali první gól a pak dupali dozadu. Bohužel jsem zase dostal dva góly z pár střel, ale to se nedá nic dělat. První dva zápasy jsem odchytal hodně špatně, ale to nic neznamená. Budu se snažit pomoct, jak jen to půjde."

S příchodem Pavelce se na ledě začaly dít z českého hlediska většinou jen pozitivní věci. Pomohly k tomu přesilovky, silná zbraň Růžičkova výběru. V té první vyrovnal Kovář přesně umístěnou střelou z levého kruhu, v další ze série početních výhod - tentokrát pětiminutové - se po krásné kombinaci s Voráčkem prosadil veterán Jágr, jenž dal už svůj druhý gól na turnaji.

Jágr patřil k nejlepším na ledě a vypracoval si několik dalších možností, ty však zmařil solidní Masalskis. Ve třetí třetině vybojoval slavný veterán vyloučení, které poslalo soupeře na minutu do tří. A na konci této série dvou přesilovek se prosadil ranou pod břevno Voráček.

"Teď musíme zregenerovat, protože nás čeká náročný zápas," upopzornil český kapitán, který povede mužstvo do pondělního duelu s Kanadou, možná největším favoritem turnaje.

"Kanaďané výborně bruslí, musíme hrát dobře dozadu, zvládnout přesilovky i oslabení. Bude to náročné."