Hyka

O premiéru v NHL si v kempu nováčka Vegas Golden Knights výrazně říká český útočník Tomáš Hyka. V neděli se střelecky prosadil i ve svém třetím vystoupení v přípravných zápasech klubu z Nevady a připsal si při úspěšném výsledku na ledě Anaheim Ducks 4:2 vítěznou branku.
Stejně tak se podílel na vítězství týmu Florida Panthers na hřišti Tampa Bay Lightning 4:2 zkušený forvard Radim Vrbata, pro něhož to byl v druhém testu v novém působišti po příchodu z celku Arizona Coyotes premiérový gól. Dvěma body za jednu trefu a jednu asistenci pomohl k výhře St. Louis Blues v Cranberry Township nad Pittsburgh Penguins 4:1 útočník Dmitrij Jaškin.

Čtyřiadvacetiletý Hyka v Anaheimu ve 26. minutě zvýšil povedenou tečí střely obránce Griffina Reinharta náskok Golden Knights už na 3:0. Vylepšil si tak bilanci na pět bodů za čtyři branky a jednu asistenci ze tří přípravných duelů. K výhře na ledě Vancouver Canucks 9:4 totiž přispěl dvěma góly a k vítězství v Denveru nad týmem Colorado Avalanche 4:1 brankou a asistencí.

Navíc Hyka skóroval i v obou předešlých duelech při nováčkovském kempu proti nadějím Los Angeles Kings při prohře 2:6 i při výhře 4:0. O NHL se vydal bojovat z české extraligy z Mladé Boleslavi, když podepsal v červnu jako volný hráč s Golden Knights roční smlouvu. Hyku draftovali v roce 2012 v šestém kole na 171. místě Los Angeles Kings, už rok předtím si vyzkoušel ještě nedraftovaný kemp s týmem Philadelphia Flyers, ale kontrakt v NHL podepsal až letos.
Poprvé se v dresu Vegas představil kanadský brankář Marc-Andre Fleury, jehož nováček získal v červnovém rozšiřovacím draftu z Pittsburghu. Trojnásobný vítěz Stanley Cupu z let 2009, 2016, 2017 odchytal celý zápas a připsal 26 úspěšných zákroků. V sestavě Golden Knights nechyběl také další český útočník Tomáš Nosek a za Ducks hrál forvard Ondřej Kaše.
Šestatřicetiletý Vrbata ve 45. minutě duelu v Tampě Bay zvýšil v přesilové hře náskok Panthers na 3:1. Útočník, který 1. července uzavřel s Floridou jako nechráněný volný hráč roční smlouvu, překonal z levého kruhu Petera Budaje střelou na vyrážečku. Slovenský brankář, jehož Lightning získali v červnu z Los Angeles Kings, odchytal celý zápas a inkasoval z 27 pokusů tři branky.

hockeyvilleUSA_092417b

Jaškin nastoupil v letošní přípravě potřetí a podruhé za sebou bodoval. V pátek se asistencí podílel na vítězné brance Roberta Thomase v utkání na ledě Washington Capitals (4:0). Tentokrát si v zápase hraném jako součást Kraft Hockeyville USA v UPMC Lemieux Sports Complexu připsal dva body a byl vyhlášen druhou hvězdou večera.
Čtyřiadvacetiletý účastník loňského World Cupu v Torontu nejdříve ve 25. minutě při pokusu o teč připravil gól na 2:1, který vstřelil Jordan Kyrou. Jaškin v závěru 12 sekund před koncem ještě pečetil výsledek po krásné akci, když při průniku po pravém křídle oklamal obránce Lukase Bengtssona a blafákem do forhendu pokořil Matta Murrayho. V týmu vítězů nechyběl útočník Vladimír Sobotka a v dresu Penguins se objevil forvard Dominik Simon.