Hertlův gól nestačil, Penguins vyhráli 1. finále 3:2

Napsal Wes Crosby / NHL.com

Vítězný vstup do finále Stanley Cupu mají za sebou hráči Pittsburgh Penguins, kteří v úvodním duelu na svém ledě udolali San Jose Sharks 3:2. Hostům nepomohl ani jeden zásah českého útočníka Tomáše Hertla.

Sharks totiž nedokázali najít odpověď na trefu Nicka Bonina, který se prosadil necelé tři minuty před koncem základní hrací doby a rozhodl tak o úvodním triumfu Penguins.

Pittsburgh se stal vůbec prvním týmem z Východní konference, který od roku 2006 vyhrál úvodní duel finálové série. Naposledy se to povedlo celku Carolina Hurricanes.

"Bonino je skvělý hráč, platí to ve všech aspektech hry. Má vysoké hokejové IQ, šikovné ruce i odvahu, když neváhá padat do střel," ocenil Bonina trenér Pittsburghu Mike Sullivan.

Domácí vstoupili do utkání výrazně lépe, první třetina se odehrávala výhradně v jejich režii. Ve 13. minutě otevřel skóre finálové bitvy Bryan Rust, o minutu později se prosadil i Connor Sheary a dostal Sharks do velkých problémů.

San Jose chvíli trvalo, než se v prvním finálovém duelu klubové historie rozkoukalo. Celku z Kalifornie se to povedlo až ve druhé třetině, kdy dokázal srovnat krok.

Nejprve ve 24. minutě využil početní výhodu Tomáš Hertl, který oslavil svůj šestý zásah v letošním play off. V závěru prostřední části se prosadil i Patrick Marleau a zajistil San Jose vyrovnání.

Ve třetím dějství měli navrch domácí, dokumentuje to i střelecká bilance. Penguins přestříleli Sharks 41:26, na výborně chytajícího Martina Jonese však dlouho nedokázali najít recept.

Povedlo se to až v čase 57:27 Nicku Boninovi, který převzal přihrávku od Krise Letanga a svým čtvrtým gólem v letošním play off rozhodl o ohromně důležitém triumfu Penguins.

"Hrozně moc nám pomohli fanoušci," ocenil diváky v Consol Energy Center útočník Carl Hagelin. "Vytvořili nám skvělé prostředí a dodali nám spoustu energie."

Sharks se snažili v závěru ještě něco s výsledkem udělat, ani odvolání gólmana Jonese a nasazení šestého hráče do pole ovšem kýžený vyrovnávací gól nepřineslo.

"Oni jsou hrozně rychlí, mají výborný tým. Není náhoda, že jsou až ve finále," prohlásil na adresu soupeře obránce Brent Burns. "Ale to platí i o nás. Tohle je teprve začátek."

V dresu Sharks odehrál solidní utkání český útočník Tomáš Hertl. Na ledě strávil osmnáct minut a ke vstřelenému gólu připojil tři střely na branku a jeden hit.

Obránce Roman Polák strávil v dresu Sharks na ledě necelých patnáct minut, do statistik se zapsal dvěma střelami na branku a jedním hitem.

Druhé utkání finálové série je na programu v noci ze středy na čtvrtek, výhodu domácího prostředí budou mít znovu Penguins.