Hertl_121817

Vypadá to, že jej můžete v sestavě přesouvat kamkoli - a on se pokaždé prosadí.
Tomáš Hertl se v dresu San Jose Sharks vrací do dobré formy. V posledních šesti zápasech si čtyřiadvacetiletý útočník připsal hned pět bodů za tři branky a dvě asistence.

V pondělním utkání na ledě Edmonton Oilers 5:3 se zapsal mezi střelce, přestože si musel zvykat na staronovou roli. Při absenci spoluhráče z útoku Logana Coutura, jehož vyřadil otřes mozku, se z levého křídla druhé formace Hertl přesunul do pozici centra.
Ze záskoku ve středu útoku měl ale po porážce s Oilers rozporuplné pocity.
Ve 29. minutě sice povedenou ránou z pravého kruhu snížil na 2:3, zápas však skončil s bilancí -1. Byl na ledě při třech vstřelených gólech (z toho při jednom v přesilové hře) i při třech inkasovaných brankách. Hertl hrál v centru ve druhé polovině minulého ročníku, kdy nastupoval ve třetí formaci, přesto se musel s novými úkoly zase sžívat.
[Volte kapitány pro 2018 NHL All-Star Game]
"Byl to těžký začátek," řekl Hertl deníku The Mercury News. Jeho vyloučení ze 13. minuty za zdržování hry po nešťastném vyhození puku do hlediště Oilers potrestali srovnáním na 1:1. Mark Letestu se totiž trefil dvě sekundy po jeho návratu z trestné lavice. "Byla to moje chyba. Vyhodil jsem puk ven."
Vedení Sharks by Hertla výhledově rádo vidělo právě jako centra. V klíčové pozici by totiž mohl hru více ovlivňovat. Proces tvorby středního útočníka je ale náročný.
Hertlova formace byla i u druhého gólu Edmontonu 69 sekund před koncem první třetiny, kterým Ryan Strome otočil na 2:1. Nechyběl ani v závěru při hře Sharks bez brankáře, v které Strome definitivně sebral Hertlovu týmu naději na úspěch.

V úvodu se na druhou stranu ukázal na ledě při početní výhodě, v které zajistil San Jose vedení Joe Pavelski. Osm minut před koncem také dohlížel na snížení na 3:4 Marcuse Sorensena.
"Musím hrát příště lépe hned od začátku," uvedl Hertl.
Byť zaujal oceňovanou pozici, bude český forvard doufat v co nejrychlejší návrat Coutura do sestavy. Toho ve třetí třetině pátečního utkání na ledě Vancouver Canucks vyřadil zákrok ramenem od Alexandera Burmistrova do oblasti čelisti.
Což narušilo klapající spolupráci: Couture s Hertlem na levém křídle prožívá zatím nejlepší formu v základní části v kariéře. V 31 zápasech nasbíral 26 bodů za 15 branek a 11 asistencí.
Hertl stihl ve 32 duelech 19 bodů za osm tref a 11 asistencí. Blíží se tím k překonání bilance z minulého ročníku, ve kterém po už třetí operaci kolena v kariéře sehrál jen 49 zápasů a zaznamenal 22 bodů za 10 gólů a 12 přihrávek.
Útočit by mohl i na své maximum v kariéře. V sezoně 2015-16, kdy nastupoval v útoku s Joem Thorntonem a Joem Pavelskim a přispěl k postupu týmu až do finále Stanley Cupu, nasbíral 46 bodů za 21 tref a 25 asistencí z 81 utkání.
Ať už se Couture brzy vrátí nebo ne, univerzál Hertl chce být tahounem druhé formace Sharks. "Jestli bude (Couture) nějakou dobu chybět, jsem připravený ho na jeho místě zastoupit," uvedl Hertl.

A kouč Peter DeBoer v jeho schopnosti věří.
"Hrál centra dlouho. Je fajn, že takovou možnost máme. Je to hráč, který je schopen zaskočit, pokud je to potřeba. Musíme najít ještě vhodného spoluhráče i k němu, abychom mezeru zaplnili," dodal DeBoer, který si bude jako nejlepší variantu přát rychlý návrat Coutura.
Ví totiž, že jeho český svěřenec to umí i na křídle. Vlastně kdekoli v útoku.