Souhrn: Hertl přispěl gólem k výhře

Souhrn pondělních zápasů NHL: Český útočník vyrovnal 21. brankou v sezoně své maximum v NHL a podílel se na vítězství San Jose v Chicagu

Napsal NHL.com/cs

Český útočník Tomáš Hertl se podílel v pondělním utkání NHL gólem na vítězství San Jose Sharks na ledě Chicago Blackhawks 4:3 po nájezdech. Svým 21. gólem v sezoně vyrovnal čtyřiadvacetiletý odchovanec pražské Slavie své osobní maximum.

Premiérový bod v NHL za asistenci si připsal osmnáctiletý forvard Filip Chytil z New York Rangers, který byl v neděli povolán z farmy z Hartfordu z American Hockey League poprvé od úvodu sezony a sehrál svůj třetí zápas v soutěži. Musel ale strávit domácí porážku s Washington Capitals, v jejichž dresu zaznamenal přihrávku obránce Jakub Jeřábek.

New York Rangers - Washington Capitals 2:4

Chytil ve 45. minutě poslal skákavý puk před branku volnému Matsovi Zuccarellovi, který si jej zpracoval nohou a upravil na konečných 2:4. Na ledě strávil český talent 14 minut a 23 sekund a byl se šesti střelami nejaktivnějším hráčem Rangers.

Zlínský odchovanec, jehož si klub z Manhattanu vybral v loni v prvním kole draftu na 21. pozici, nastoupil v prvních dvou duelech sezony a od té doby na šanci v NHL čekal. Ani napotřetí si ale nemohl vychutnat výhru, protože byl i u porážek s Colorado Avalanche 2:4 a na ledě Toronto Maple Leafs 5:8.

Povolán byl spolu s dalším forvardem Liasem Anderssonem. Ten ve druhé třetině snížil na 1:4 a stal se ve věku 19 let a 164 dní nejmladším hráčem klubové historii, který skóroval při své premiéře v NHL. Překonal Mikea Allisona, jemuž bylo v říjnu 1980 při takovém počinu o den víc.

Andersson s Chytilem bodovali jako první teenageři v jednom utkání v dresu Rangers od 18. prosince 1974, kdy se to povedlo Ronu Greschnerovi a Daveovi Maloneymu.

Rangers prohrávali už v deváté minutě 0:3 a gólmana Alexandara Georgieva, který stihl jen tři úspěšné zákroky, vystřídal Ondřej Pavelec. V brance se objevil po zranění kolena poprvé od 9. února. Inkasoval z 27 střel jediný gól. Překonal jej v 17. minutě trefou v oslabení zblízka po přihrávce Alece Chiassona Evgeny Kuznetsov.

Jeřábek asistoval ve třetí minutě u úvodní branky T.J. Oshieho a bodoval ve třetím z posledních čtyř zápasů. Náskok pak rychle zvýšili Matt Niskanen a Alex Ovechkin, který si 45. gólem v sezoně upevnil vedení v tabulce střelců. Na 45 a více branek dosáhl podeváté v kariéře a vyrovnal se rekordmanům Mikeovi Bossymu a Wayneovi Gretzkymu.

Nicklas Backstrom si díky dvěma asistencím v dresu Capitals polepšil na 791 bodů a překonal na třetím místě klubového pořadí Mikea Gartnera (789). Před ním jsou pouze Ovechkin (1118) a Slovák Peter Bondra (825).

Chicago Blackhawks - San Jose Sharks 3:4 po nájezdech

Hertl získal Sharks v 56. minutě vedení 3:2, když vyhrál u pravého mantinelu souboj s Erikem Gustaffsonem, dostal se sám před Antona Forsberga a překonal jej forhendovým zakončením. Pro Hertla to byl 21. gól v 73 zápasech a stejný počet vstřelil v 82 duelech v ročníku 2015/16. K tehdejšímu počtu 46 bodů mu v této sezoně chybí ještě dva.

Za domácí pak sice vyrovnal v čase 57:38 Patrick Sharp, ale ve čtvrté sérii nájezdů rozhodl o vítězství San Jose Kevin Labanc. Pro Sharks to byla už osmá výhra za sebou a je to pro ně nejdelší úspěšná série od období mezi 13. listopadem a 4. prosince 2008, kdy zvítězili devětkrát v řadě.

New York Islanders - Florida Panthers 0:3

Panthers vyhráli čtvrtý z posledních pěti zápasů a stáhli svou ztrátu na devátém místě Východní konference na jediný bod na New Jersey Devils, kteří drží druhou divokou kartu na postup do play off. Florida má navíc ještě jeden zápas k dobru.

Čtvrtým čistým kontem v sezoně a celkově 21. v kariéře se podílel na zisku důležitých bodů brankář James Reimer, který si připsal 32 úspěšných zákroků. Branku a asistenci si připsali Keith Yandle a Evgenii Dadonov.

Islanders vyhráli pouze dvakrát z uplynulých 16 utkání a přišli i o teoretickou naději na play off, kde budou chybět podruhé za sebou. "Měli jsme docela dobrý vstup do sezony, ale druhá polovina nebyla vůbec podařená," prohlásil kapitán Islanders John Tavares.

Vegas Golden Knights - Colorado Avalanche 4:1

Golden Knights se stali prvním nově založeným klubem od sezony 1967-68, který se hned při svém vstupu do soutěže dostal do play off. V roce 1967 rozšířilo NHL celkem šest celků a čtyři z nich se dostaly do bojů o Stanley Cup. V první sezoně v NHL se probojovali do play off také Edmonton Oilers a Hartford Whalers, kteří ale přešli z soutěže World Hockey Association.

Třemi body za gól a dvě asistence zařídil úspěch proti Coloradu Jonathan Marchessault. Za vítěze se trefili také Alex Tuch, Shea Theodore a William Karlsson, pro něhož to byl 40. gól v sezoně.

Brankář Marc-Andre Fleury si připsal 28 úspěšných zákroků a se 403 výhrami se vyrovnal na 11. místě historické tabulky Grantu Fuhrovi. Kouč Gerard Gallant se dočkal svého 200. vítězství v NHL.

Los Angeles Kings - Calgary Flames 3:0

Pod vítězství Kings se podepsal 23 úspěšnými zákroky gólman Jonathan Quick, který pro něhož to byla pátá nula v ročníku a celkově 49. v kariéře. Po gólu a přihrávce si připsali kapitán Anze Kopitar a obránce Dion Phaneuf.

Flames nastoupili bez svého nejproduktivnějšího hráče Johnnyho Gaudreaua, který odletěl domů z rodinných důvodu. Po šesté prohře v řadě přišli i o teoretickou naději na účast v play off. Mikeovi Smithovi kryl záda Jon Gillies, který se přesunul do prvního týmu z farmy ve Stocktonu z AHL místo českého gólmana Davida Ritticha.

Ostatní pondělní výsledky:

Carolina Hurricanes - Ottawa Senators 4:1

Montreal Canadiens - Detroit Red Wings 4:2

Tampa Bay Lightning - Arizona Coyotes 1:4

Toronto Maple Leafs - Buffalo Sabres 2:3

V dresu Caroliny ozdobil svůj debut v NHL gólem a asistencí jednadvacetiletý útočník Warren Foegele. Hurricanes si drží teoretickou naději na play off, když ztrácejí se šesti zápasy do konce na New Jersey sedm bodů.

Detroit podlehl v Montrealu 2:4 a byla to pro něj už jedenáctá porážka venku za sebou a celkově třináctá z posledních čtrnácti duelů. Za Canadiens, kteří vyhráli podruhé z uplynulých tří utkání, se dvakrát trefil Brendan Gallagher.

Tampa Bay podlehla druhému nejhoršímu týmu soutěže Arizoně 1:4 a nevyužila možnosti jít do čela ligy. V boji o Presidents' Trophy pro vítěze základní části má na kontě 106 bodů ze 76 zápasů. Nashville Predators získali o bod více a mají utkání k dobru. Asistencí se na výhře Coyotes podílel slovenský útočník Richard Pánik.

Buffalo zastavilo domácí vítěznou sérii Toronta na 13 zápasech a Maple Leafs v Air Canada Centre prohráli poprvé od 22. ledna, kdy nestačili na Colorado Avalanche (2:4). O úspěchu Sabres rozhodl v 50. minutě svou druhou brankou v utkání Jack Eichel.