Hertl hrál skvěle, ale trefoval jen tyčky. Třikrát

Napsal Michael Langr / NHL.com

San Jose Sharks mají ve svém středu velké hvězdy světového hokeje: Joe Thornton, Joe Pavelski, Brent Burns... Superstar druhého finále Stanley Cupu však byl český mladík Tomáš Hertl.

Hrál fantasticky. Nabruslil kilometry. Vyhrával souboje. Vytvářel šance. Byl všude. Jen gól ne a ne přijít.

Místo něj trefoval jen tyčky. Celkem třikrát!

A Sharks prohráli druhé finále Stanley Cupu 1:2 po prodloužení. Domů, kde budou hrát v sobotu (neděle 2:00 SELČ) třetí zápas série s Pittsburgh Penguins, se tak vracejí za stavu 0:2 na zápasy.

"Je ohromně silný na puku a vytváří spoustu šancí, chválil českého spoluhráče útočník Melker Karlsson. "Dal dvě tyčky, nebo dokonce tři? To taky mohly být tři góly."

Jak se to přitom mohlo všechno vyvinout jinak, kdyby smolař Hertl posunul párkrát puk o tři, dva, možná i jeden centimetr blíž středu branky. San Jose mohlo pohodlně vést, útočník s číslem 48 na zádech mohl mít na kontě hattrick...

Místo toho dostal v čase 8:20 druhé třetiny útočník Phil Kessel domácí tým do vedení, Sharks museli znovu dotahovat a i když se v zápase s malým počtem gólů nakonec trefil čtyři minuty před koncem třetí třetiny obránce Justin Braun, forvard Conor Sheary rozhodl dvě minuty a 35 sekund po začátku prvního prodloužení o vítězství Penguins.

A Hertlovi muselo zvonit v uších z tyčkové zvonkohry. Zatímco v prvním zápase dal gól, ve druhém mířil jen do brankových konstrukcí. Poprvé poslal do tyče hbitou střelu po zpětné přihrávce Joea Pavelskiho od zadního mantinelu. Podruhé, když si šikovně stáhl puk zpoza branky a překvapil gólmana Matta Murrayho. A potřetí poté, co objel branku a v pádu poslal puk po ledě podél gólmanova betonu do vzdálenější tyče.

Hertl se jen nevěřícně usmál. Tyčkový hattrick v polovině zápasu snad na 'kontě' neměl ani v žácích. Z vlastního výkonu se přitom jinak mohl cítit výborně.

"Musíme být silní, dobře forčekovat a udržet se v útočném pásmu. Myslím, že máme tým plný silných velkých hráčů a dovedeme se udržet v jejich třetině tak, aby Pittsburgh nemohl tu svou rychlost použít," říkal před začátkem finálové série.

A přesně podle toho hrál. Obraně Penguins dělal se svým velkým tělem starosti před brankou, za brankou i u mantinelu. Skvěle si pokrýval puk. A hladově se dral do jedné možnosti za druhou.

"Skvělý hráč. Technický, ale navíc dokáže jít do těch situací, kde to bolí. Je velký, zesílil. Udělal skvělou práci. Dostal se do první lajny a hraje tam výborně," uvedl už před startem finále obránce Roman Polák.

"Je to skvělý hokejista. Velký a silný, pro jakýkoliv tým v lize je těžké ho bránit. Používá své velké tělo před brankou a posílá na ní hodně puků. Je otázka času, než mu to tam spadne," řekl po druhém utkání další mladík v sestavě Sharks Matt Nieto. "Celkově jsme měli spoustu šancí. Musíme je začít využívat, zrestartovat, vrátit se domů a tam nutně vyhrát."

Consol Energy Center, kde si v roce 2012 vybrali Sharks Hertla v prvním kole draftu jako celkové číslo 17, bývala dosud oblíbenou halou českého křídla. Teď už tomu dost možná tak nebude. Bilance z posledních dvou utkání čítající 38 minut na ledě, pět střel na branku, jeden gól, tři tyčky (které se do střeleckých pokusů nepočítají) a dvě porážky ve finále Stanley Cupu Hertlovi kouzlo Pittsburghu dost pokazila.