HertlKessel

Útočník Tomáš Hertl ukončil třízápasový bodový půst a dvěma góly zařídil čtvrteční výhru San Jose na ledě Pittsburghu 4:0. Za svůj výkon byl druhý nejproduktivnější český hráč v soutěži vyhlášen první hvězdou utkání. Dvěma body za gól a asistenci se předvedl také forvard Radek Faksa, který pomohl k vítězství Dallasu proti rozjetým St. Louis 5:2. Dosáhl tím na 100 bodů v kariéře v NHL.

Hertl využil dvě přesilovky
Hertl rychle ukončil své čekání na bod, které se mu na tři duely protáhlo teprve potřetí v sezoně. V PPG Paints Areně už po 57 sekundách hry využil první početní výhodu. Gólmana Caseyho DeSmithe překonal z dorážky po střele Brenta Burnse.
Ve 14. minutě Hertl v další přesilové hře zvyšoval už na 3:0, protože mezitím se prosadil ve vlastním oslabení Evander Kane. Český kanonýr obral o puk Jacka Johnsona a po následné kombinaci Joea Pavelskiho a Kevina Lablance sám zakončil do odkryté branky. Polepšil si tak na 28 branek a 55 bodů v 56 duelech sezony.
Hertl si vylepšil bilanci na devět branek z posledních deseti utkání a proti Pittsburgh v této sezoně vstřelil celkem pět branek. V domácím utkání 15. ledna si připsal při výhře nad Penguins 5:2 hattrick.
"Hraje se proti nim opravdu těžko. Jsem hlavně šťastný, že jsme vyhráli. Začali jsme venkovní trip a byl to pro nás důležitý zápas. Potřebovali jsme uspět, protože nás čekají další tři těžké duely," řekl Hertl s výhledem na souboje s Columbus Blue Jackets, Detroit Red Wings a Boston Bruins.
Vítězství Sharks pečetil v 57. minutě v další přesilové hře Burns. Brankář Martin Jones díky 26 úspěšným zákrokům udržel podruhé čisté konto v sezoně a celkově 21. v kariéře v NHL.

Hertl se trefil podruhé v utkání v přesilové hře

Faksa pomohl zastavit Blues
Po šestizápasovém bodovém i brankovém půstu se dočkal probuzení Faksa, který pomohl Dallasu ukončit sérii tří zápasů bez bodu. Stars se chytli proti St. Louis, které vyhrálo posledních 11 utkání a vytvořilo tak klubový rekord i nové maximum této sezony.
Faksa byl u úvodních dvou branek utkání. Nejdříve ve 24. minutě se zapojil do akce, při které po ideální přihrávce Mira Heiskanena otevřel skóre Jamie Benn. Za pět minut zvýšil sám svou 10. trefou v sezoně na 2:0. Zpracoval si tečovanou střelu Esy Lindela a bekhendem překonal Jordana Binningtona.
Pro pětadvacetiletého odchovance Opavy, jehož Dallas draftoval v roce 2012 v prvním kole na 13. místě, to byl jubilejní stý bod v NHL. V 264 duelech vstřelil celkem 44 gólů a na dalších 56 přihrál.

Faksa skóroval bekhendovou střelou naslepo

Chlapíkův debut v sezoně
První šanci v sezoně dostal v dresu Ottawy na ledě New Jersey český útočník Filip Chlapík, který byl ve čtvrtek povolán z farmy v Belleville z American Hockey League. Na ledě pobyl skoro 16 minut, 113 sekund z toho bylo i v přesilových hrách a vyslal tři střely na branku. Musel ale strávit porážku 0:4.
Senators nastoupili s výhledem na pondělní uzávěrku přestupů bez forvardů Matta Duchenea, Marka Stonea a Ryana Dzingela, kteří se mohou po sezoně stát nechráněnými volnými hráči. V ročníku posbírali všichni tři dohromady 164 bodů (77 branek a 87 asistencí).
Dočkal se tak i jednadvacetiletý Chlapík, který v minulé sezoně v NHL debutoval a v 20 duelech nasbíral čtyři body za gól a tři asistence. Za Belleville v této sezoně zaznamenal ve 41 utkáních 30 bodů za 15 tref a 15 přihrávek.
O branky Devils, kteří nastoupili opět bez zraněného českého útočníka Pavla Zachy, se postarali Travis Zajac, Steven Santini, Kurtis Gabriel a Miles Wood. Gólman Cory Schneider si díky 30 zásahům připsal první nulu po 15 měsících a byla jeho dohromady 25. v kariéře v NHL.
Mrázek opět s výhrou
Carolina zvítězila na ledě Floridy a díky čtvrtému vítězství z posledních pěti utkání se posunula ve Východní konferenci na pozici druhé divoké karty pro postup do play off o bod před Columbus. Petr Mrázek k tomu pomohl 27 úspěšnými zákroky.
Český gólman v sobotu vychytal díky 33 zásahům vítězství nad Dallasem 3:0 a připsal si třetí čisté konto v sezoně. V úterý při prohře s New York Rangers 1:2 nastoupil za Hurricanes Curtis McElhinney a na ledě Panthers dostal při pravidelném střídání opět přednost Mrázek.
Inkasoval jen v rozmezí 27. a 32. minuty, kdy Evgenii Dadonov, Aleksander Barkov, Jonathan Huberdeau otočili stav na 3:2 pro domácí. Výhru Caroliny ale zajistil v čase 42:15 v přesilové hře Justin Williams, který celkem v utkání zaznamenal tři body za dva góly a asistenci.

Mrázek skvěle vychytal Trochecka

Kucherov dosáhl na stobodovou hranici
Lídr produktivity Nikita Kucherov zaokrouhlil svou sbírku bodů v této sezoně na 100. V domácím duelu proti Buffalu ve 32. minutě svou 30. brankou v sezoně vyrovnal na 1:1 a i gólem v rozstřelu se podílel na vítězství 2:1 po nájezdech. Lightning vyhráli poosmé za sebou a vládnou lize už o 17 bodů před Calgary Flames.
Kucherov dosáhl na stobodovou metu v 62 zápasech, což je nejrychleji od sezony 1996-97. Tehdy to stihl Mario Lemieux v dresu Pittsburghu v 61 duelech. Kucherov je prvním hráčem v historii Lightning, který to dokázal podruhé. V minulém ročníku měl na kontě z 80 utkání 100 bodů za 39 gólů a 61 asistencí.
"Byl to výjimečný moment. Ale nejdůležitější je, že jsme hráli dobře a získali jsme dva body," prohlásil pětadvacetiletý Rus Kucherov, který má v boji o premiérovou Art Ross Trophy náskok osmi bodů před Patrickem Kanem z Chicago Blackhawks.

Kucherov skóroval a má v sezoně už 100 bodů

Ovechkinův 650. gól
Washington vyhrál na ledě Toronta 3:2 a jubilejní 650. trefou v NHL načal cestu za úspěchem Capitals kapitán Alex Ovechkin, který ve 24. minutě v přesilové hře otevřel skóre. Ruský kanonýr díky 43. zásahu v sezoně zvýšil svůj náskok v čele tabulky střelců před druhým Patrickem Kanem.
V historickém pořadí kanonýrů se Ovechkin blíží třináctému Brendanu Shanahanovi, současnému prezidentovi Maple Leafs. Ztrácí na něj šest branek.
Vítězným byl v utkání nakonec gól Toma Wilsona, který se v čase 46:46 prosadil ve vlastním oslabení a zvýšil na 3:1. Rodák z Toronta se i v součtu s play off trefil na ledě Maple Leafs čtyřikrát za posledních šest vystoupení.
"Já doufám, že jednou taky budu hrát v Moskvě s Capitals. Byl bych také hodně nahecovaný," komentoval Ovechkin Wilsonovu střeleckou chuť v Torontu.

Ovechkin tvrdou ranou využil přesilovku

Ostatní zápasy: Gallagher vstřelil první hattrick v NHL, Minnesota zabrala a vrátila se na pozice pro play off
Strůjcem vítězství Montrealu nad Philadelphií 5:1 byl útočník Brendan Gallagher, který dosáhl ve svém 467. utkání v NHL na premiérový hattrick. Ve 27. minutě zvyšoval náskok Canadiens už na 5:0 svou jubilejní 20. brankou v sezoně slovenský útočník Tomáš Tatar.
Pětizápasovou šňůru porážek ukončila Minnesota, která v Madison Square Garden v New Yorku zvítězila nad Rangers 4:1. V Západní konferenci tak Wild poskočili na pozici druhé divoké karty pro play off o bod před Colorado Avalanche, Arizonu a Chicago.
Nashville zdolal díky gólu a asistenci obránce Romana Josiho nejhorší tým Západní konference Los Angeles 2:1 a posunul se do čela Centrální divize. Kings prohráli pošesté v řadě.
Edmonton vyhrál nad New York Islanders 4:3 po prodloužení a rozhodl o tom v čase 61:22 lídr Oilers Connor McDavid, který se vrátil do sestavy po jednozápasové absenci kvůli nemoci. V utkání si připsal i asistenci.
V boji o play off si opět polepšila díky páté výhře z posledních sedmi duelů Arizona, která zvítězila ve Vancouveru 3:2 po prodloužení. Po 114 sekundách nastavení o tom rozhodl Alex Galchenyuk.