Lundqvist nedostal gól, ale o nulu přišel

Henrik Lundqvist se vrátil do branky a neinkasoval, o čisté konto jej však připravil atak Codyho Eakina

Napsal NHL.com/cs / NHL.com

Pro netradiční situaci, která poslední dobou nastala v brankovišti New York Rangers, je to vlastně docela příznačné: Henrik Lundqvist se vrátil mezi tyče, při vítězství 2:0 na ledě Dallas Stars nepustil ani gól - a přesto si nemůže připsat čisté konto.

Odchytal totiž jen 54 minut a 20 sekund, neboť jej v první třetině za jeho brankou drsně sestřelil útočník Stars Cody Eakin. Byl to nebývalý atak na gólmana, který pochopitelně skončil trestem na pět minut a do konce utkání. Otřesený Lundqvist musel na střídačku a na chvíli jej nahradil Antti Raanta.

Správně - ten Raanta, který v posledních duelech švédskou legendu vytlačil do prozatímní role dvojky a přeházel letité pořádky u Rangers.

Tentokrát ovšem jeho záskok trval jen necelých šest minut.

Pak se 'King Henrik' vrátil - a exceloval. "Ukázal to, co od našich gólmanů čekám každý duel. Dal nám šanci vyhrát," uvedl spokojeně kouč Alain Vigneault.

Situace v brankovišti Rangers se stala jedním z nejdiskutovanějších témat NHL. Vzhledem k tomu, v jaké formě září celky ve Východní konferenci a v Metropolitní divizi obzvlášť, už Vigneault nemohl dál čekat, až Lundqvist najde skvostnou formu. Vsadil na Raantu, který vychytal tři výhry za sebou, z toho dvakrát s nulou.

Že by se dlouholetý hrdina fanoušků dostal do role dvojky? Na tak radikální úvahy je očividně příliš brzy. Raanta ve čtvrtém startu za sebou již v duelu s Chicago Blackhawks čtvrtou výhru nevychytal, a tak v noci na pátek dostal Lundqvist zase šanci. Uspěl.

"Tušil jsem, že to je pro mě velmi důležitý zápas, abych se mohl dál cítit dobře," přiznal Lundqvist, jak jej čtyři duely v roli náhradníka dostaly pod tlak. "Můj styl a přístup k tréninku se za ten týden nijak nezměnily, ale pro moji mysl to určitě rozdílné bylo. Takovou zkušenost jsem předtím neměl."

Čtyřiatřicetiletý Švéd je pověstný tím, že chce být mezi tyčemi co nejčastěji. Proto pro něj nepřipadalo v úvahu, že by se po úderu od Eakina nevrátil; i přesto, že jeho maska odletěla pár metrů daleko a on skončil otřesený na ledě.

"Trenér mi řekl, že musím jít na střídačku. Ale udělali jsme pár testů a já se cítil dobře. Strašně jsem chtěl hrát," popsal Lundqvist a kouč Vigneault si na Eakina rozezleně stěžoval: "Tuhle věc by NHL měla potrestat. Vždyť šlo o úder do hlavy - a navíc útok na gólmana. Přesně tyhle věci přece z hokeje chceme vymýtit."

Bylo by snad až příliš kruté, kdyby Lundqvistovi tohle mělo zabránit v comebacku. On však zvládl i takovou zkoušku, což je pro jeho klid mnohem důležitější než fakt, že si oficiálně nemůže připsat vychytanou nulu.

"Nechci říct, že jsem od něj čekal přesně tohle, ale je to náš lídr a jeden z nejlepších gólmanů světa," ocenil jej zkušený útočník Rangers Rick Nash pro New York Daily News. "Dvanáct let je tahounem tohoto klubu. Většina úspěchů přišla díky němu."

Lundqvist se zkrátka nevzdává. Jeho konkurenční boj s Raantou nejspíš hned tak neskončí, návrat krále se však povedl na výbornou - i nepřízni osudu navzdory.