Guentzelova pohádka v play off pokračuje

Jake Guentzel nasázel Columbusu ve třetím zápase hattrick a spolupráce s Crosbym mu náramně svědčí

Napsal Lukáš Vrkoč / NHL.com/cs

Na tohoto mladíka s netradičním číslem 59 na zádech si dejte velký pozor.

Jake Guentzel z Pittsburgh Penguins poznal, co je NHL, teprve 21. listopadu. Od premiérového zápasu toho přesto stihnul docela dost. Hned první večer v nejslavnější lize světa přihrál na dvě branky, na gól číslo jedna čekal jen do čtvrtého utkání a dohromady nasbíral ve 40 duelech základní části 33 bodů (16 branek + 17 přihrávek).

A s ještě lepší produktivitou se předvedl i ve své první účasti ve Stanley Cupu. Po třech zápasech série úvodního kola mezi Penguins a Columbus Blue Jackets stihl mladík, jemuž bylo v říjnu pouhých 22 let, čtyřikrát skórovat a přidat jednu asistenci.

Nejvíce vidět byl v nedělním třetím zápase, který Pittsburgh vyhrál 5:4 v prodloužení. Byl to totiž on, kdo ještě společně s Bryanem Rustem dokázal dotáhnout tým k vyrovnání nepříznivého stavu. A Guentzel pak ve 14. minutě nastavení rozhodl o třetí výhře Penguins.

Dokonal tak první hattrick v kariéře a vylepšil úchvatnou bilanci posledních týdnů s devíti zásahy v posledních osmi utkáních na kontě. Symbolicky po přihrávce Sidneyho Crosbyho.

Právě souhra s kapitánem a nejlepším střelcem letošního ročníku ligy je pro muže, jenž sezonu zahájil podobně jako například český útočník Dominik Simon na farmě ve Wilkes-Barre/Scranton, osudová.

Bez největší hvězdy ligy by Guentzel stoprocentně nebyl tam, kde je. Určitě ne na čele tabulky střelců play off před startem pondělního programu s dalšími osobnostmi ligy daleko za zády. Nikdo jiný zatím nedal více než dvě branky.

Crosby asistoval u třech ze čtyř gólů mladšího parťáka z útoku, u čtvrtého byl pro změnu přítomen Evgeni Malkin. S tak hvězdnou podporou se pak střílejí i hattricky…

"Trochu mi to hlava nebere, je to celé divné, ale byl to báječný večer. Dneska se vše odráželo ke mně, vždyť dvě dorážky ran odražených od mantinelu byly docela šťastné," radoval se skromně pittsburský hrdina večera.

A tak alespoň rozhodující gól z prodloužení mohl pohladit po duši i náročné hokejové fanoušky a milovníky hezkých akcí. Crosby chvíli kouzlil za brankou, než přihrál mezi kruhy Guentzelovi, pro něhož nebyl v nedělní formě problém dostat puk za bezmocného Sergeie Bobrovskyho.

"Jake udělal skvělou práci tím, že se zbavil obránců, našel si volný prostor a potom už chladnokrevně zavěsil," pochválil kolegu Crosby.

Guentzel prožívá ve své první sezoně v NHL pohádku. A sní o tom, že pomůže týmu obhájit Stanley Cup, jehož loňské finále sledoval ještě jako hráč Wilkes/Barre ve farmářské AHL.

Nedělním hattrickem se dostal do elitní společnosti v rámci ligové i klubové historie.

Je teprve druhým nováčkem, který vstřelil tři branky v utkání Stanley Cupu včetně jedné z prodloužení. Tím prvním byl v roce 1949 Gerry Plamondon z Montreal Canadiens. A pak je druhým mužem Penguins, který završením hattricku rozhodl zápas play off v nastavení. Před 25 lety se totéž povedlo Ronu Francisovi.

Z českého pohledu je jen škoda, že podobnou šanci v letošním ročníku nedostal útočník Simon. Třeba by ji také podobně využil. Po boku Crosbyho to jde (skoro) samo.

Dokáže to nová hvězda Penguins znovu i ve čtvrtém zápase série, který se hraje v úterý (středa 1:30 SELČ) znovu v Columbusu? Využije formu a dá po nedělním šachu Blue Jackets i rychlý mat?