Gallagher se vrátil, Winter Classic ovládl Montreal

Napsal Michael Langr / NHL.com

Osmý zápas v historii NHL Winter Classic patřil hokejistům Montreal Canadiens. Před zraky 67 246 diváků na fotbalovém Gilette Stadium, kde obvykle vládnou New England Patriots, zklamali Boston Bruins domácí fanoušky porážkou 1:5.

Gólem a asistencí k ní přispěl Brendan Gallagher, který se po více než měsíci objevil sestavě hostů. Jejich gólman Mike Condon se zaskvěl osmadvaceti úspěšnými zákroky.

"Fantastický zážitek a velká výhra. Všechno se odvíjelo od našeho výkonu v první třetině," tvrdil brankář Canadiens, který přitom vyrůstal kousek od Bostonu a v brance se objevil jen kvůli dlouhodobému zranění Careyho Price.

Lepší novoroční hokejové menu si lze jen těžko představit. Nesmiřitelnější rivaly v NHL nenajdete. Žádné dva jiné týmy nesehrály tolik vzájemných zápasů jako Bruins s Canadiens. Ve Foxborough to bylo už jejich 733. utkání v základní části, spolu s play off se počet duelů vyšplhal dokonce na 910.

Aktuální povánoční forma obou mužstev ovšem neslibovala nic úchvatného. Montreal z posledních deseti zápasů prohrál osm, Boston nezvládl tři z minulých čtyř.

Jenže hosté z Kanady dostali před zápasem pod otevřeným nebem 'koňskou' psychologickou injekci, když se do jejich sestavy vrátil po sedmnáctizápasové pauze Gallagher. Šikovný útočník utrpěl 22. listopadu zlomeninu dvou prstů při blokování střely, ale Winter Classic byl pro něj natolik silnou výzvou, že svůj návrat na led podstatně urychlil.

"Nevracel bych se, kdybych necítil, že můžu pomoct týmu," prohlásil Gallagher, který v úvodních 22 zápasech nasbíral 19 bodů. "Určitě jsem to nedělal ze sobeckých důvodů. Doktoři mi řekli, že můžu hrát, tak jsem toho chtěl využít pro tým."

Trenér Michel Therrien se s Gallagherem mohl vrátit k osvědčené sestavě, která na začátku sezony válcovala celou NHL. Navrátilec šel na křídlo první řady k Tomáši Plekancovi a Maxi Paciorettymu. Do kupy se tak znovu dal i třetí útok ve složení Dale Weise, David Desharnais, Tomáš Fleischmann.

"Vrátili jsme se ke složení řad, se kterým jsme měli úspěch," pochvaloval si kouč Therrien.

Boston hostil Winter Classic už podruhé, v roce 2010 se ale hrálo v baseballovém svatostánku Fenway Park. Retrodresy s logem medvěda na prsou, v nichž tentokrát Bruins nastoupili, odkazovali k roku 1924, kdy jejich tým vstoupil do NHL.

Bostonská sestava ale měla k ideálu hodně daleko a trenér Claude Julien musel improvizovat. Po nevinné srážce s ottawským Bobby Ryanem absentuje se zraněním v horní části těla David Krejčí, jeho krajan David Pastrňák pomáhá českému týmu na juniorském mistrovství světa ve Finsku a k tomu přišla další jobovka: Brad Marchand byl suspendován na tři utkání za nebezpečný zákrok na Marka Borowieckého z Ottawa Senators.

Brendan Gallagher
Pravé křídlo - MTL
G: 10 | A: 11 | B: 21
Střely: 73 | +/-: 8
"Dostal jsem vlastní nedisciplinovaností mužstvo do špatné situace. Je mi to líto kvůli fanouškům, že nebudu součástí tak výjimečného zápasu," zoufal si Marchand.

Z farmářského týmu v Providence byl jako záskok povolán útočník Alex Khokhlachev, ale na souhře Bruins byly změny hodně znát a v první třetině se gólman Tuukka Rask ocitl velmi rychle pod palbou. Únik Jeffa Petryho byl jen předehrou k první gólové akci. Po buly se dostal k dorážce Desharnais a i když netrefil puk plachtící vzduchem úplně dokonale, za čáru ho dostal. Ze zápasu přitom uběhlo jen 74 vteřin.

Condon se na dlouhé pasáže ocitl naprosto bez práce, první třetinu vyhrál Montreal na střely 14:3 a nebýt Raska, mohl být rozdíl ve skóre ještě větší. Do šance se dral Fleischmann a na konci první části bostonský kapitán Zdeno Chára musel zmasírovat Gallaghera, aby montrealský nápor trochu otupil.

Jenže přestávka Bruins neprobrala a jejich fanoušci, kteří šance hostů sledovali v opakovaných záběrech na dvou obřích obrazovkách, byli stále rozpačitější. Dvě minuty po začátku druhé třetiny nedokázala bostonská obrana uhlídat Paula Byrona, který rychlou dorážkou zvýšil na 2:0.

Boston se nedostal do tempa ani ve své oblíbené disciplíně - přesilovkách. Když už Matt Beleskey klepl puk do sítě, bylo to až po odpískání. Navíc domácí měli velký problém pochytat šikovné útočníky Montrealu.

Po asistencích Plekance s Paciorettym zametl ve 38. minutě puk ze vzduchu za Raska Gallagher a svůj velký návrat si osladil i gólem. Když v poslední vteřině druhé třetiny Condon fantasticky vychytal šanci Ryana Spoonera, byla bostonská frustrace ještě větší.

"Montreal obvykle podává nejlepší výkony právě proti Bruins," tvrdil dánský útočník Canadiens Lars Eller.

Condon se dokonce mohl stát prvním gólmanem ve Winter Classic, který by vychytal čisté konto, ale Bruins si v poslední třetině uvědomili, že podobnou ostudu dopustit nechtějí a ve 44. minutě úspěšně tečoval střelu Adama McQuaida Beleskey. A konečně přišel domácí nápor. Do montrealského brankoviště skákal Zac Rinaldo, pak se za Condona snášel vyražený puk, ale o pár centimentrů minul pravou tyčku.

Druhý bostonský gól visel ve vzduchu, jenže zahřmělo na opačné straně. Plekanec založil útok a Gallagher předložil Paciorettymu ideální pas. Ve 49. minutě tak přišel definitivní utrum pokusů Bruins o obrat výsledku. O výhru už Canadiens nepřipravil ani kuriózní incident, kdy se jejich kapitán Pacioretty praštil o objektiv fotoaparátu, který trčel z otvoru v plexiskle.

Definitivní podobu skóre dal druhým gólem v zápase Byron, největším příběhem Winter Classic se ale stal Gallagherův návrat. Třiadvacetiletý Kanaďan sice měří jen 175 centimetrů, ale jeho přínos k montrealské výhře byl obří.